Контакт

Спорт

Скандал во Русија, Бане Ивановиќ не сакал да оди на допинг-тест!

Објавено пред

Руските медиуми известуваат за голем скандал во тамошниот фудбал.

Српскиот фудбалер Бранислав Ивановиќ предизвикал инцидент кога допинг-контролата сакала да го тестира непосредно по завршувањето на мечот Зенит-Динамо Москва.

Дефанзивецот на Зенит, според информациите, бил толку бесен што во еден момент го истерал контролорот од тоалетот. Расправијата траела околу 60 минути и на крајот Ивановиќ се согласил да се тестира. Резултатите биле негативни, па екскапитенот на Србија докажал дека не користи никакви недозволени средства.

Сепак, од допинг-контролата „Русада“ испратиле опоменувачко писмо до Зенит. Причина за неговата бурна реакција било тоа што тој редовно бил цел на антидопинг-агенцијата.

„Русада“ најавиле дека ќе го казнат фудбалерот за однесувањето.

Спорт

Романија со 4-1 ја шокираше Хрватска на Европското У-21 (видео)

Објавено пред

Во првиот меч од групата Ц на Европското првенство за играчи до 21 година, селекцијата на Романија со 4-1 славеше над Хрватска.

Романците тргнаа агресивно уште од самиот старт на мечот, па до 16 минута веќе имаа водство од 2-0.

Во 11 минута Георги Пушкаш донесе водство од 1-0, а само 5 минути подоцна Јанис Хаџи ја дуплираше предноста.

Хрватите во 18 минута со убавиот гол на Власиќ намалија на 2-1 што беше резултат на првото полувреме.

Во вториот дел Хрватите напаѓаа, а младите Романци шансата ја чекаа од контра-напад. По една хрешка на хрватската селекција во одбраната, во 66 минута Тудор Балута погоди за 3-1 за Романија.

Потоа Романците заиграа поотворен фудбал и со голот на Адријан Петре во 93 минута ги поставија конечните 4-1 на мечот.
Во истата група сега почнува и вториот меч, меѓу селекциите на Англија и Франција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер со победа го стартуваше АТП турнирот во Хале

Објавено пред

Третиот светски тенисер во моментов, Швајцарецот Роџер Федерер се пласираше во второто коло на тенискиот турнир од серијата 500 во Хале, Германија откако денеска со 2-0 во сетови (7-6 6-3) беше подобар од Австралиецот Џон Милман кој е 57. на АТП листата.

Федерер на истиот турнир кој се игра на трева за награден фонд од 2 милиони евра минатата година во финалето загуби од Хрватот Борна Чориќ

Во првиот сет швајцарскиот тениски ас имаше достоен отпор од Милман, но класата на фаворитот дојде до израз во тај-брејкот.

Во вториот сет Федерер рутинирано го однесе мечот до крај откако во шестиот гем му направи брејк на противникот.

На Федерер противник во второто коло му е искусниот француски тенисер Жо Вилфред Цонга кој денеска беше подобар од сонародникот Беноа Пер со 2-0 во сетови.

Федерер во Хале годинава се обидува да дојде до рекордната 10-та титула на истиот турнир.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милан ја „моли“ УЕФА да не игра во Лига Европа идната сезона!

Објавено пред

Екипата на Милан до последно коло се обидуваше да обезбеди учество во елитната Лига на шампиони, но не успеа во мисијата, па „росонерите“ сега ја „молат“ УЕФА наредната сезона да не играат во второто по квалитет фудбалско натпреварување, Лигата на Европа.

Италијански „Кориере дела Сера“ пишува дека Милан е сериозен во намерата да не настапува во Лига Европа идната сезона.

Доколку Европската куќа на фудбалот им излезе во пресрет на „црвено-црните“ од Милано, најмногу од таквата ситуација ќе профитира екипата на Торино.

„Росонерите“ планираат засилувања, неколку играчи се на радарот на директорот на клубот Паоло Малдини, кој досега имал разговори со Сенси и Дијавара.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Заев очекува формален почеток на преговорите со ЕУ до крајот на годинава

Задоволни сме од денешниот заклучок на Советот на министри, но тој ќе значи целосен успех во октомври, кога ќе се...

Свет2 часа

Трамп на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти. Иронично за објавата на Трамп е дека големите миграциски...

Топ4 часа

Маж и жена од Тетово сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Жена од Тетово и нејзиниот сосед сексуално експлоатирале 15-годишно девојче. Тие договарале сексуални услуги на интернет и го носеле девојчето...

Македонија4 часа

ЕУ не определи датум за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на Европската Унија на Советот за општи работи на Унијата во Луксембург не се согласија околу доделувањето...

Европа6 часа

(Видео) Меркел, поради дехидрација, неконтролирано се тресеше на пречекот на Зеленски

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изгледаше како да не ѝ е добро и нејзиното тело неконтролирано се тресеше додека денеска во...

Македонија8 часа

Грујевски наредил опремата за прислушување да се сече на парчиња

Ни беше кажано од Горан Грујевски дека опремата за следење на комуникациите ќе ја исечка на парчиња од 5 сантиметри,...

Македонија9 часа

УБК прислушувала од аероклубот во Центар

Сведокот Сашо Трајковски во продолжението на сведочењето за предметот за масовното прислушување на СЈО – „Таргет – Тврдина“, рече дека,...

Свет9 часа

ОН: Светското население ќе порасне на 9,7 милијарди до 2050 година

Населението во светот старее и иако бројот на жители расте со побавно темпо, сепак се очекува негово зголемување од сегашните...

Регион9 часа

(Видео) Тројно убиство во Белград, жртвите биле мачени и фрлени во септичка јама

Во текот на изминатата ноќ по пријава на граѓани, српската полицијата открила три тела во септичка јама зад шопинг-центар во...

Македонија11 час

Сведок на СЈО: Знаевме каде и како Мијалков и Грујевски се логираат за да прислушуваат

Сашо Трајковски, инженер во поранешната УБК, сведок на СЈО во предметот „Таргет – Тврдина“, во исказ пред судот рече дека...

Спорт11 час

Мишел Платини уапсен за доделување на СП во 2022 на Катар!

Поранешниот претседател на УЕФА и легенда на францускиот фудбал, Мишел Платини, е уапсен во Нантер, предградие на Париз, поради одлуката...

Свет12 часа

(Видео) Во земјотресите во Кина загинаа 12, а повредени се 134 лица

Бројот на загинати во двата силни земјотреса во Кина се искачи на 12, а бројот на повредени на 134. Спасителите...

Свет12 часа

(Видео) Четворица повредени, пукотници и стампедо на прослава во Торонто

Четири лица се ранети при пукање на прославата на првата шампионска титула во НБА-лигата на Торонто репторс на плоштадот „Нејтан...

Македонија13 часа

Судир во ЕУ за почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Членките на ЕУ во понеделникот се судрија во однос на почетокот на преговорите за членство на Албанија и Северна Македонија,...

Македонија13 часа

Необезбедена јама демне во школски двор во Хиподром – родителите стравуваат за децата

Необезбедена јама веќе неколку месеци стои без заштитна ограда во дворот на основното училиште „Вера Јоциќ“ во населбата Хиподром (општина...

Hitech15 часа

„Хуавеј“ со загуба од 30 милијади долари

Основачот и директор на „Хуавеј“, Рен Женгфеи, потврди дека приходите на овој телекомуникациски гигант ќе бидат 30 милијарди долари помали...

Крвав четврток1 ден

Пресудата за 27 април е на 1056 страници, адвокатите се жалат на рокот

Пресудата за 27 април кога се случи насилниот упад во Собранието е напишана на 1056 страници и веќе им се...

Македонија1 ден

Поплавени подруми, непроодни улици и затнати шахти од невремето во Куманово

Oпштинa Куманово денес од 14,45 до 15,40 часот ја зафати пороен дожд кој направи проблем за собирање на водата во...

Македонија1 ден

Анкета на „Макфакс“: Шилегов направил најмалку за градот Скопје

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „Кој градоначалник на Скопје направи најмалку за градот?“, најголем...

Македонија1 ден

(Видео) Жителите на населбата Јака се жалат – живееме во кал и мрак, без јавен превоз

Седум години по почнувањето на изградбата на населбата Јака во Илинден, состојбата е непроменета – очајна, а општинската власт не...

Досие