Контакт

Спорт

Скубе: Барса е еден од најдобрите тимови во ЛШ, но во Келн се е можно

Објавено пред

На 1 јуни во „Ланксес Арена“ во Келн, македонскиот шампион Вардар, шпанска Барселона, унгарски Веспрем и полски Киелце ќе се борат на Ф4 турнирот за насловот шампион на Европа во ракомет за сезоната 2018/2019.

Скопски Вардар за противник во полуфиналето на жрепка ја доби супер-силната Барселона, тимот против кој играше и пред две години, кога со голот на Лука Циндриќ во последните секунди обезбеди влез во големото финале. Потоа Вардар го среди и ПСЖ и стана европски шампион.

Во пресрет на новата полуфинална пресметка меѓу ракометните познаници, еден од најдобрите средни бекови сезонава во ЛШ, Словенецот во „црвено-црн“ дрес, Стаж Скубе (29) во интервју за официјалната страница на ЕХФ порачува:

„Имам важна улога во тимот и доста време поминувам на теренот, што ме прави да се чувствувам одлично во Вардар. Тимот ме прифати брзо и без никаков проблем. Тоа беше важно за мене и за мојата игра во Лигата на шампионите“. По заминувањето на сите играчи, сите очекуваа пад на формата на Вардар. Но, мило ми е што одигравме добро во последните месеци од сезоната, особено во четвртфиналето против ПИК Сегед. Не само јас, туку сите играчи, и поради тоа се изборивме за завршен турнир. Секој играч сонува да игра во Келн, а јас сум пресреќен што ќе бидам дел од „фајнал-форот“ на најдоброто клупско натпреварување во Европа. Се надевам дека тоа ќе биде незаборавно искуство за мене“ – смета Скубе.

Словенецот роден во Ново Место за кого ова ќе биде прв Ф4 турнир во кариерата има само пофални зборови за полуфиналниот противник.

„Противникот во полуфиналето е еден од најдобрите тимови во Лигата на шампионите. Знам дека ќе имаме тешка задача, но земајќи ја предвид мотивацијата и целото шоу во Келн, мислам дека се е возможно. Нашата цел оваа сезона беше титула во СЕХА лигата и пласман на Ф4 во Келн. Сега кога сме таму, ќе се обидеме да ја изненадиме конкуренцијата и да се искачиме на врвот“ – вели брзоногиот бек.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Балкански фудбал! Вакво паѓање за пенал не сте виделе!

Објавено пред

Во мечот од романската втора лига помеѓу Петролул и Универзитатеа Крајова ни доаѓа можеби најскандалозно досудениот пенал во историјата на фудбалот.

Гостите водеа со 0:1 во 83. минута, кога напаѓачот на Петролул, Балинт буквално се фрли во шестнаесетникот иако немаше никој до него, а судијата наседна на неговото глумење.

За жал (или за среќа), не падна гол, бидејќи од Белек од пенал ја погоди само стативата, и мечот заврши со 0:1.

Прикажи повеќе...

Спорт

Маестралниот Умбер со трофејот од Антверпен

Објавено пред

Младиот француски тенисер Иго Умбер ја комплетираше фантастичната тениска недела во белгискиот Антверпен со 6:1/7:6(4) победа над Австралиецот Алекс де Минаур за да ја освои својата втора АТП титула во кариерата.

Пред само 24 часа, Умбер мораше да спасува четири меч-топки во маратонското полуфинале против Британецот Даниел Еванс, за во финалето да има речиси совршен меч и на 22 години да има две титули во 2020.

„Ова е дефинитивно една од моите најголеми победи. Да се освои втора титула оваа година против навистина опасен противник е прекрасно. Тенисот понекогаш е луд, како што можеше да се види во полуфиналето. Денеска бев на повисоко ниво“, вели Умбер, кој претходно победи во Оукленд, Нов Зеланд на стартот на годината.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тинејџерската ѕвезда Шерки: Ме открија додека играв на паркинг

Објавено пред

Младиот фудбалер на Лион, Рајан Шерки открива дека неговиот талент бил забележан од еден тренер на Лион кој го гледал како игра фудбал на паркинг.

Шерки стана еден од најпосакуваните млади таленти во Европа откако лани влезе во тимот на Лион на 16 години, а во јули, претседателот на клубот, Жан-Мишел Ола откри дека Манчестер јунајтед и Реал Мадрид биле заинтересирани пред Лион да му го дадат првиот професионален договор.

„Тоа се случи на паркинг. Како и обично, бев надвор со мојата топка, почнав да жонглирам и на среќа налетав на еден тренер на Лион кој ме повика на тест во клубот“, вели Шерки за „Телефут“.

Во август, Шерки влезе во историјата како најмлад фудбалер во Лигата на шампионите, влегувајќи во игра против Баерн Минхен само два дена по неговиот 17-ти роденден. Оваа сезона тој има шест настапи за Лион.

„Јас сум фудбалер кој сакам да играм човек-на-човек, кој сака да оди напред. Од мојата четврта година работам со двете нозе и тоа ми помага“, открива тинејџерот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија2 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион3 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Македонија4 часа

Погребан Амди Бајрам

Поранешниот пратеник и претседател на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам попладнево беше погребан на муслиманските гробишта во Бутел. Амди Бајрам...

Регион6 часа

Жртвите се скриле во „контејерот на смртта“ во Србија, планирајќи да стигнат до Италија или Белгија

Жртвите кои беа пронајдени во контејнер кој од Србија стигнал во Парагвај се скриле таму со цел да заминат во...

Европа6 часа

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Регион8 часа

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат...

Топ9 часа

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија10 часа

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија11 час

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Македонија11 час

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново...

Македонија24 часа

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Македонија1 ден

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Регион1 ден

На Балакнот рекордни бројки на заразени со коронавирус

Дел од државите на Балканот денеска регистрираа рекордни бројки на заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата. Во Србија рекордни...

Свет1 ден

(Видео) Трамп гласаше на претседателските избори во САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп гласаше на претседателските избори во САД. „Само што гласав! Голема чест“, напиша Трамп на социјалните...

Свет1 ден

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение...

Македонија1 ден

Филипче најави проширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот

Прширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот најави министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги посети болниците во...

Македонија1 ден

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје....

Економија1 ден

(Видео) Компаниите кои се потешко погодени од кризата ќе добијат поголема финансиска поддршка

Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска...

Регион1 ден

Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун

Поради зголемувањето на ширењето на Ковид-19, Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат...

Досие