Контакт

Спорт

Скариоло: Да бидеме реални, на САД им го запишаа златниот медал

Објавено пред

Селекторот на кошаркарската репрезентација на Шпанија, Серџо Скариоло, смета дека Американците веќе го „освоиле“ златниот медал на Олимписките игри во Токио.

САД и Шпанија, изминатата ноќ во Лас Вегас одиграа контролен натпревар. Американците победија со 83:76. Во текот на подготовките САД забележаа два порази, од Нигерија и Австралија.

„Мислам дека веќе им е запишан златниот медал. Доколку Американците играат според потенцијалот, дури и малку полошо, тогаш не постои тим во светот што може да ги победи во вистински натпревар, кока се игра за нешто вредно, како што е златниот медал на Олимписките игри“, рекол Скариоло и дополнил.

„Да бидеме реални, да не ги лажеме луѓето и да не продаваме нешто што немаме“.

САД на ОИ во Токио, ќе играат против Франција, Иран и Чешка, додека противници на Шпанците ќе им бидат Аргентина, Јапонија и Словенија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Погба продолжил да ги провоцира навивачите на Вест хем

Објавено пред

Пол Погба бил вклучен во конфронтација со навивачите на Вест хем по вчерашната драматична 2:1 победа над Манчестер јунајтед, по што Мајкл Керик морал да го „одвлечка“ во тунелот по крајот на мечот.

Французинот не кажува ништо при заминувањето од „Лондон стадионот“, но провокативниот тон ги налути навивачите на „чеканите“, кои беа разочарани откако пропуштија шанса за реми по промашениот пенал по крајот на регуларните 90 минути.

Погба, заедно со другите играчи на Јунајтед прославуваа лудо по крајот на мечот, и домашните фанови, секако, не беа среќни.

@enrique_murio

Reply to @masongunwoodm8 here it is… check out LINK IN BIO… #TakingCareOfBiz #PerfectMarcJacobs #foryou #goodvibes #Pogba #westham #manu #prem

♬ original sound – enrique_murio

Прикажи повеќе...

Спорт

Навивач на клубот му оставил 250.000 фунти, доби статуа на главната трибина

Објавено пред

Членот на англиската четврта лига, Рочдејл, на „супернавивачот“, кој почина минатата година на 78-годишна возраст, му направи статуа вредна 10.000 фунти. Дејвид Клоф целиот свој живот бил најголемиот навивач на Рочдејл.

„Супернавивачот“, кој работниот век го минал во фурна Витлис во Литлбороу, во тестаментот се што поседувал му оставил на клубот.

Недвижностите и имотот се вредни 250.000 фунти. Клубот од тие пари инсталирал нови клима уреди, електронски семафор, нови таваници и кров во ВИП делот на стадионот.

Останатите навивачи на Рочдејл решиле да му се оддолжат на Клоф. Тие собрале 10.000 фунти. Од тие пари му подигнале статуа, која викендов била поставен на главната трибина.

Прикажи повеќе...

Спорт

Куман не е загрижен за индината

Објавено пред

Роналд Куман не е загрижен за својата инднина во Барселона. Каталонците, вечерва ќе ја пречекаат Гранада, екипа која минатата сезона со сензационалната победа на „Камп Ноу“, ја оптиша Барса од трката за титулата.

Шпанксите медиуми секојдневно го критикуваат Холнаѓанецот за кукавичката игра во поразот од Баерн (0:3), во Лигата на шампионите. Дел од нив тврдат дека тој мора да победи на сите натпревари до крајот на овој месец доколку сака да остане на функцијата.

„Размисливам само за мојот тим и натпреварот кој ни следува. Останатите работи не се во моите раце“, рекол Куман.

„Мирен сум, верувам дека ќе победуваме, како што тоа го прававме од почетокот на сезоната. Имам седум поени од три натпревари и уште многу натпревари пред нас. Знам дека на крајот се важат само резултатите, но јас не се плашам за мојата иднина. Во името на клубот реава претседателот“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 118, Куманово...

Македонија3 часа

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот Зоран Заев изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри коишто...

Македонија3 часа

Позитивни на коронавирус се 13 воспитувачи и 9 деца во градинките, Шахпаска вели дека состојбата е стабилна

Тринаесет воспитувачи и 9 деца се позитивни на коронавирус низ градинките, информираше денеска министерката за труд и социјална политика, Jагода...

Македонија5 часа

Стевчо Јакимовски ќе настапи самостојно во Карпош, во другите општини ГРОМ ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Граѓанската oпција за Македонија-ГРОМ на овие локални избори одлучи да настапува самостојно во oпштина Карпош со претседателот на партијатија Стевчо...

Свет5 часа

(Видео) Најмалку осум починати и десет повредени во пукотниците на рускиот универзитет, напаѓачот бил студент

Околу осум лица загинаа додека повеќе од десет се повредени во драмата на рускиот универзитет каде што непознато лице отвори...

Свет6 часа

(Видео) Проработе вулкан во Шпанија, лавата проголта 20 куќи

Шпанските власти евакуираа околу 5.000 луѓе од неколку села на канарскиот остров Ла Палма поради ерупција на вулкан, соопштија локалните...

Македонија23 часа

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет23 часа

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија1 ден

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија1 ден

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Македонија1 ден

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ1 ден

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет1 ден

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет1 ден

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа1 ден

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет1 ден

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија2 дена

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ2 дена

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет2 дена

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија2 дена

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Досие