Контакт

Спорт

Слаломот во Линц за Петра Влхова

Објавено пред

Последната трка оваа година во Светскиот куп во женска конкуренција ѝ припадна на Петра Влхова. Репрезентативката на Словачка победи победи во слаломската трка, која се одржа во Линц, Австрија.

Влхова, по двете трки, забележа вкупно време 1:42.10 минути. Второто и третото место го освоија Катарина Линзбергер (1:42. 61) и Мишел Гизин (1:42.78).

Влхова ја забележа третата победа оваа сезона. Во кариерата има 23 победи, 15 од нив се во слалом.

Во поредокот за слалом води Влхова со 380 поени, 120 повеќе од лидерката во вкупниот пласман, Михаела Шифрин.

Наредната трка дамите ќе ја возат во Загреб на 4 јануари.

Спорт

Судиската организација им се извини на Милан за грешката на Марко Сера

Објавено пред

Милан, синоќа, доживеа шокантен пораз од Специја (1:2) на „Сан Сиро“. Овој пораз го оддалечи Милан од борбата за титулата во Серија. Милан со натпревар повеќе има два бода помалку од лидерот на табелата, Интер.

Натпреварот го обележе неверојатната грешка на главниот судија, Марко Сера. Во 93.минута тој не почитуваше предност и го поништи голот на Жуниор Месијас, при резултат 1:1.

Сера, во акцијата која му претходеше на голот, веднаш досуди фаул и покрај тоа што топката доде до Месијас, кој потоа постигна гол.

Три минути подоцна Ѓаси го совлада Мењан и ги постави конечните 1:2.

Тренерот на Милан, Стефано Пиоло, открил дека судијата Сера им се извинил за грешката по завршувањето на натпреварот, а италијанските медиуми објавија дека во во името на Судиската организација на клубот му се извинил Џанлука Роки.

Поради аматерската грешка. судијата Сера сигурно ќе биде суспендиран за наредните неколку натпревари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Белгија ја одби понудата на Евертон за Мартинез

Објавено пред

Фудбалскиот сојуз на Белгија го одби Евертон, нивниот селектор Роберто Мартинез, во исто време да го предводи и клубот од „Гудисон парк“.

Евертон, поради лошите резултати, доцна во саботата, го отпушти Рафа Бенитез. Наредниот ден од „Гудисон парк“ на Белгијците им предложиле, Мартинез до Светското првенство во Катар да обавува две функции, а потоа да и се посвети само на работата во клубот.

Белгијците ја одбиле понудата со образложение дека Мартинез треба да и биде посветен само на репрезентацијата, бидејќи има големи амбиции на Светското првенство.

Робето Мартинез го предводеше Евертон од 2013 до 2016 година.

Англиските медиуми, тврдат, дека најблиску до клупата на Евертон сега се легендарните фудбалери Вејн Руни и Френк Лампард.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мареј го доби трилерот со Басилашвили

Објавено пред

Енди Мареј, по пауза од три години, го одигра првиот меч на Австралија опен. Поранешниот број 1, на турнирот влезе со специјална покана од организаторот.

Мареј, во првото коло, успеа да го победи Николоз Басилашвили од Грузија. Дуелот кој заврши со победа на Британецот 6/1, 3/6, 6/4, 6/7, 6/4, траеше три часа и 54 минути.

Мареј имаше можност порано да го реши мечот, а во драматичниот петти сет испушти брејк предност. На крајот носен од публиката ја искористи третата меч топка.

Во второто коло, Мареј, ќе игра против Таро Даниел, кој преку квалификациите избори место на турнирот.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Европа13 минути

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент, освојувајќи...

Македонија48 минути

(Видео) Премиерот Ковачевски го пречека премиерот Петков на првата официјална посета на нашата земја

Со државна церемонија пред платото на Владата, претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, го пречека премиерот на Република Бугарија, Кирил Петков,...

Македонија3 часа

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет3 часа

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија4 часа

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија13 часа

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија16 часа

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија19 часа

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија21 час

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија23 часа

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија24 часа

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија24 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет1 ден

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт1 ден

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Регион1 ден

Од денеска сите Грци постари од 60 години мора да се вакцинираат или ќе платат казна

Во Грција од денеска стапуваат во сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години што не се вакцинирани...

Свет1 ден

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа може полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е...

Свет1 ден

Aвстриска министерка со босанско потекло осомничена за плагијат

Познатиот ловец на плагијати Стефан Вебер најде нова жртва во австриската политика – министерката за правда Алма Задиќ, кој тврди...

Свет1 ден

Вонредна состојба во повеќе американски држави – најави за невреме и поплави

Снежна бура донесе снег и мраз во делови од САД и Канада. Откажани се илјадници летови, а електричната енергија е...

Македонија2 дена

Собранието го изгласа новиот состав на Владата

Со 62 гласаа „за“, 46 „против“ и без возджани Собранието го избра новиот состав на Владата. Нов премиер ќе биде...

Досие