Контакт

Спорт

Славен Билиќ замина во Кина

Објавено пред

Славен Билиќ експресно најде нова работа. Тренерот кој пред три недели, доби отказ во ВБА, кариерата ќе ја продолжи на далечниот Исток.

Поранешниот селектор на Хрватска е именуван во нов тренер на Биџинг Гуан. Тој во овој клуб доаѓа на местото на БруноЖенесио, кој имеше очајни резултати.

Клубот објави дека Билиќ потпишал две годишен договор. Финансиските детали не се познати.

Покрај ВБА, во кариерата Билиќ бил тренер на Вест Хем, Бешикташ, Ал-Итихад, Локомотив Москва, Хајдук.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Ливерпул ја губат трката за титулата, им следува борба за пласман во Топ 4“

Објавено пред

Ливерпул, синоќа, по четири години и 68 натпревари, доживеа пораз на домашен терен во Премиер лигата. Барнли, сензационално ги однесоа бодовите од „Енфилд“, со голот на Ешли Барнс од пенал во 81.минута.

Ливерпул е во криза, тоа го покажуваат резултатите. „Црвенте“, во 2021 година немаат постигнато гол, а немаат победа на последните пет натпревари.

Поранешниот капитен на Ливерпул, Џејми Карагер, најавува фијаско доколку Јирген Клоп не смени нешто во играта.

„Не се сеќавам кога последен пат се случило толку играчи, во исто време, да бидат вон форма…“, рекол во својот коментар на „Скај спортс“.

Ливерпул, викендов, ќе игра во ФА купот против Манчестер јунајтед, а потоа му следи серија на тешки натпревари во Премиер лигата.

„Доколку серијата што им следува не помине добро, тогаш е сигурно дека веќе во февруари ќе отпаднат од борбата за титулата. Доколу се случи тоа, тогаш Ливерпул ќе води жестока борба за Топ 4 и пласман во Лигата на шампионите“, стравува карагер.

По дуелот со Манчестер јунајтед, Ливерпул ќе игра против Тотенхем и Вест Хем во Лондон (28. и 31.јануари), потоа на „Енфилд“ ќе ги пречека Брајтон и Манчестер сити (3.и 7.февруари), а на 13.февруари ќе гостува кај Лестер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Стоичков: Пјаниќ не заслужува да ја носи осумката

Објавено пред

Миралем Пјаниќ, досега не ги оправда очекувањата во Барселона. Репрезентативецот на БиХ, трпи критики по синоќешниот натпревар во Купот на Шпанија. Барселона со тешки маки, дури по продолженијата, успа да го елиминира третолигашот Корнеља.

Барселона славеше над Корнеља со головите на Дембеле во 93. и Брејтвајт во 120.минута. Претходно во првото полувреме пенал не реализира Пјаниќ, а истото му се случи и на Дембеле во финишот на регуларниот дел.

„Бројот осум не е за секого, овој број има посебна тежина, а Пјаниќ не е на тоа ниво. Тажен сум, се срамам од она што го видов. Тренерот Куман не е виновен кога двајца ќе промашат од белата точка. Пред не го е уште многу работа. Ќе му биде тешко со овие играчи“, рекол легендарниот играч на Барселона, Христо Стоичков.

Најдобриот фудбалер во историјата на Бугарија, во Барселона ја носеше осумката на грбот. Овој број во кариерата го носеле и други легенди на Каталонците: Андрес Иниеста, Филип Коку, Бернд Шустер, Тете Санчез, Карлес Рексач, Јоган Нескенс…

Прикажи повеќе...

Спорт

Владата на Јапонија демантира дека ОИ нема да се одржат

Објавено пред

Јапонските власти се согласиле дека е не постојат услови да се одржат Олимписките игри, тврди „Тајмс оф Лондон“, повикувајќи се на неименуван функционер во Владата на Јапонија. Игрите во Токио, поради пандемијата на коронавирусот, беа одложени за една година.

Вториот бран на пандемијата жестоки ја погоди Јапонија. Анкетите покажуваат дека 77 отсто од Јапонците сметаат дека Игрите треба повторно да бидат одложени или воопшто да не се одржат.

Владата на Јапонија, реагираше на тврдењата на „Тајмс оф Лондон“, преку соопштение информираа дека премиерот Јошида Суга е решителен во намерите ОИ да се одржат со ригорозни епидемиолошки мерки.

„Игрите ќе бидат симболот на победата на човештвото над коронавирусот и можност на светот да му ја покажаме обновата на Јапонија по катастрофалниот земјотрес и цунамито во 2011 година“, рекол вчера во парламентот премиерот Суга.

„Тајмс оф Лондон“, не веруваат во овие зборови на премиерот Суга. Тврдат дека Јапонците сакаат чесно да се откажат од организацијата на Игрите и во исто време да ја обезбедат организацијата на ОИ во 2032 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред денешниот разговор за вакцините со Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат...

Топ2 часа

(Видео) Пресечен меѓународен канал за дрога, запленети 40 килограми марихуана

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, заедно со Одделот за специјални полициски...

Македонија2 часа

Општина Центар додели 400.000 денари помош за Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар додели парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Хрватска. „По...

Македонија2 часа

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е втор на списокот...

Македонија2 часа

Царовска на средба со МАНУ: Реформите во образованието се неопходни ако сакаме подобри резултати

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените...

Регион2 часа

Мира Фурлан починала од западнонилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западнонилската треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа3 часа

Урсула фон дер Лаен: ЕУ ќе мора што побргу да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини против коронавирусот за Западен Балкан што е можно побргу, рече претседателката на...

Свет3 часа

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, и се закани дека ќе ги тужи другите поради...

Европа4 часа

ЕУ воведува темноцрвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави воведување нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темноцрвена зона, од...

Свет4 часа

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Свет15 часа

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа16 часа

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија18 часа

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија20 часа

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет20 часа

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Македонија21 час

Фетаи: Oд доказите произлегува дека изборот на жртвите е да се Македонци

Обвинетите Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ да бидат осудени на доживатна казна затвор, на Фејзи Азири да му биде...

Македонија24 часа

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија1 ден

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Македонија1 ден

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија1 ден

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Досие