Контакт

Спорт

Слимани на позајмица во Монако

Објавено пред

Ислам Слимани оваа сезона ќе ја мине како позајмен играч од Лестер во Монако, објави на социјалните мрежи клубот од „малото кнежевство“.

Слимани во Лестер пристигна од Спортинг Лисабон, веднаш по сензационалната сезона, во која клубот тогаш предводен од Клаудио Раниери ја освои титулата во Премиер лигата.

Меѓутоа од 2016 година тој не успеа да избори место во тимот, во првата сезона постигнал осум гола на исто толку натпревари, а веќе во следната Лестер им го позајми на Њукасл. Минатата сезона тој ја почна и заврши во Фенербахче.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Федерер и Зверев победија за 3:1 водство на Европа

Објавено пред

Домашниот фаворит Роџер Федерер заедно со германскиот ас Александер Зверев во Женева го комплетираа првиот ден на тенискиот Лејвер куп со 6:3/7:5 победа во двојки над Денис Шаповалов и Џек Сок, со што Европа води со 3:1 против Остатокот од светот.

Програмата во Женева започна со дуелот помеѓу Австриецот Доминик Тим и Канаѓанецот Денис Шаповалов, кој му припадна на Тим со 6:4/5:7/13:11, пред Џек Сок да го победи Фабио Фоњини со 6:1/7:6(3) и да израмни на 1:1.

Младиот Грк, Стефанос Циципас повторно донесе водство за Европа со 6:2/1:6/10:7 победа над Тејлор Фриц, пред шоуто на вечерта за швајцарската публика, дуелот во двојки.

Прикажи повеќе...

Спорт

Харит со супер-гол ги крена Шалке на првото место во Бундеслигата (видео)

Објавено пред

Шалке се искачи на првото место на табелата во Бундеслигата, израмнети со 10 поени со РБ Лајпциг (барем до утре), откако Амине Харит постигна прекрасен гол за да извлече 2:1 победа над Мајнц.

Суат Сердар го донесе домашниот тим во водство во 36. минута, меѓутоа Мајнц успеа да израмни во 74. минута преку Карим Онисиво, пред супер-голот на Мароканецот Харит да донесе три поени за Шалке. Харит минатата недела постигна хет-трик против Падерборн, а Шалке во пет кола има 3 победи, едно реми и пораз од Баерн Минхен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Палермо постави рекорд во Серија Д!

Објавено пред

Поранешниот италијански прволигаш Палермо, каде што до лани играа и македонските репрезентативци Александар Трајковски и Илија Несторовски, постави рекорд во четвртата лига (Серија Д) со продадени 10.446 сезонски билети.

Палермо испадна во најнискиот ранг на италијанскиот професионален фудбал, откако клубот банкротираше и не можеше да обезбеди финансиски гаранции за учество во Серија Б, а требаше да игра бараж за влез во елитата, по што клубот беше ре-основан.

Тренерот Росарио Перголици и напаѓачот Марио Сантана се меѓу ретките кои останаа во тимот. Со 10.446 продадени сезонски билети клубот од Сицилија го сруши претходниот рекорд на сегашниот прволигаш Парма, кој се најде во слична ситуација во 2015 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

Трамп се закани дека ќе ги однесе затворените борци на ИД на границите на Европа

Американскиот претседател Доналд Трамп ги повика европските држави да ги примат назад своите граѓани кои ѝ се приклучиле на Исламската...

Македонија5 часа

Советот за реформи во правосудството: Избор на шеф на обвинителство предложен од партија отвора врата за политизација

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата, е решение кое отвора...

Интервју/Дебата6 часа

(Видео) Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица...

Свет10 часа

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Топ13 часа

Воз на релација Гевгелија – Скопје прегази 23-годишен мигрант

Пакистанец на возраст од 23 години загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што...

Македонија14 часа

Почна уривањето на дивоградбите во Охрид

Општина Охрид ја почна најавената акција за уривање дивоизградени објекти на подрачјето на општината во согласност со законските процедури и...

Македонија14 часа

(Видео) Одложено судењето на Латас, предметот „Тотал“ сѐ уште во доказна постапка

Денешното рочиште за случајот „Тотал“, каде што обвинет е новинарот и поранешен уредник, Драган Павловиќ-Латас, е одложено за 17 октомври...

Свет15 часа

Во светот се одржуваат големи климатски протести, ќе се протестира и кај нас

Глобален протест против климатските промени за денеска е најавен во 139 земји и се очекува ова да биде најмасовниот во...

Свет16 часа

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа, еден загинат и петмина повредени

Еден човек загина, а петмина се повредени при пукање во Вашингтон, во близина на Белата куќа, пренесуваат американските медиуми. Не...

Свет16 часа

Пентагон на Трамп ќе му претстави воени опции за Иран

Воени опции како одговор на иранскиот напад врз саудиската рафинерија, денеска, ќе му бидат претставени на американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет16 часа

Саудиска Арабија почна воена операција во Јемен

Коалицијата што ја предводи Саудиска Арабија почна воена операција северно од јеменскиот пристаништен град Ходеида. Целта на операцијата, како што...

Европа1 ден

Макрон: „Жолтите елеци“ ме наведоа подобро да ги слушам луѓето

Францускиот претседател Емануел Макрон откри дека кризата со граѓанското движење „Жолти елеци“ на некој начин била добра за него, бидејќи...

Свет1 ден

Трудо среде скандал, најмалку трипати се маскирал како црнец

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска западна во голем скандал. Утрово беше објавена негова стара фотографија на која тој е облечен...

Македонија1 ден

Обвинение против ексградоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

Битолското Обвинителство поднесе обвинение против три лица за незаконски вработувања. Обвинети се поранешен градоначалник на Демир Хисар, раководител на Центарот...

Македонија1 ден

(Видео) Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот законик да...

Македонија2 дена

Судењето за „Талир 2“ повторно одложено

Судењето за предметот „Талир 2“ на СЈО, судијката Даниела Алексова-Стојановска го одложи за 15 октомври. Причина за одлагањето е доуредување...

Регион2 дена

Mакедонски државјанин фатен при шверц на антички предмети на граничниот премин Прешево

Српските цариници во соработка со полицијата, во вторникот, 17 септември, на граничниот премин Прешево спречија обид за шверц на антички...

Топ2 дена

Обвинение и за девојката што учествувала во убиството на Пино Секондо

Обвинителството поведе обвинение и против девојка од Скопје за која се смета дека е соизвршител во убиството на Пино Секондо,...

Македонија2 дена

Палмер: САД се надеваат дека Северна Македонија ќе ги почне преговорите во октомври

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, вели дека очекува Северна Македонија да ги почне...

Топ2 дена

Тракторист загина во сообраќајна несреќа на патот Струга – Дебар

Четириесет и осумгодишен тракторист од струшкото село Велешта загина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Струга...

Досие