Контакт

Спорт

Соиграч на Мегваер кој ја заврши кариерата поради повреда доби милион фунти!

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Шефилд јунајтед, 28-годишниот Тери Кенеди, сигурно мислел дека животот му дал „лоша рака“ откако неговата ветувачка фудбалска кариера беше прекината поради повреди, но фортуната му се насмеа откако доби на лото неверојатни миион фунти.

Кенеди, кој играше за Шефилд јунајтед и Херогејт таун во кариерата, и беше соиграч на капитенот на Манчестер јунајтед, Хери Мегваер во Шефилд, во 2016 година мораше да ја прекрати кариерата поради повреда на коленото.

Во понеделникот, пак, животот му се смени откако доби лото додека беше на работа, а видео снимката од неговата реакција стана вирална на интернет.

Кенеди играше во одбрана покрај Мегваер во младинските тимови на Шефилд јунајтед и му се предвидуваше голема иднина, дебитирајќи за клубот во 2011 година.

Спорт

Леверкузен има нова тинејџерска ѕвезда, со голема победа во Лајпциг

Објавено пред

Баер Леверкузен уште еднаш покажа дека е вистинска „фабрика“ за таленти, откако Флоријан Вирц стана првиот тинејџер со 11 постигнати гола во Бундеслигата, а „фармацевтите“ стигнаа до импресивна 3:1 победа над РБ Лајпциг за да се искачат на третото место на табелата.

Вирц го постигна првиот гол на мечот во 21. минута, пред во 34. минута Муса Дијаби да донесе 0:2 водство на Леверкузен. Андре Силва во 62. минута од мечот намали на 1:2, но Џереми Фримпонг по само четири минути ја врати предноста од два гола за гостите.

Леверкузен сега се трети со 24 поени, седум зад лидерот Баерн, додека Лајпциг се само осми со 18 поени.

БУНДЕСЛИГА, 13.КОЛО

РБ Лајпциг – Баер Леверкузен 1:3

Ајнтрахт Франкфурт – Унион Берлин 2:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-42-37166”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Жоржињо се врати со гол од пенал, Челси остана без победа против дефанзивниот Јунајтед

Објавено пред

Челси не успеа да ги победи дефанзивните Манчестер јунајтед на „Стемфорд бриџ“, одигрувајќи 1:1 во дербито на 13. коло во англиската Премиерлига, одбележано со киксот на Жоржињо (со капитенската лента) и подарокот на првиот премиерлигашки гол на Џејдон Санчо, но и потоа враќањето со гол од пенал.

Во првиот (а најверојатно и последен) меч на Мајкл Керик во Премиерлигата, тој се реши за дефанзивна стратегија во Лондон, дозволувајќи Челси посебно во првото полувреме да доминираат со поседот на топката, со речиси 70 отсто на нивна страна. Меѓутоа, две одлични одбрани на Давид де Хеа ги спасија Јунајтед, пред во 51. минута од мечот, Жоржињо да направи необична грешка на средината на теренот, а Џејдон Санчо безмилосно да го казни тоа.

Јунајтед малку тргнаа офанзивно, пред во 67. минута Арон Ван-Бисака да го собори Тијаго Силва, а Жоржињо да застане на белата точка и да го совлада Давид де Хеа за израмнување и поправање на грешката. Најголемите ѕвезди на двата тима, Кристијано Роналдо за Јунајтед и Ромелу Лукаку за Челси го стартуваа мечот на клупата, пред да добијат шанса во второто полувреме.

Челси останува лидер во Премиерлигата со 30 поени, но сега само еден пред Манчестер сити (29) и два пред Ливерпул (28), додека Јунајтед во исчекување на Ралф Рангник во текот на неделата ќе го пречекаат Арсенал како осмопласирани со само 18 поени.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Фјури на годишнината од победата од Кличко призна: Уште имам ментални проблеми

Објавено пред

Светскиот шампион во тешка категорија, Тајсон Фјури ја одбележи шестгодишнината од неговата славна победа над Владимир Кличко со интересна порака до фановите на социјалните мрежи во кое призна дека уште се мачи со менталното здравје.

33-годишниот Фјури во 2016 година стана апсолутен шампион во тешка категорија по шокантната победа над Украинецот Кличко, но потоа воопшто не ги бранеше титулите, откако се мачеше со депресијата, користејќи алкохол и дроги. Сепак, тој успеа да направи неверојатен камбек и да ја врати ВБЦ титулата по трилогијата со Дионтеј Вајлдер.

„Среќна годишнина за мене. Пред шест години, беше роден ‘Џипси кинг’. Го победив Владимир Кличко и станав апсолутен шампион во тешка категорија. Веднаш потоа, почнав да се мачам со менталното здравје. Никој не е сигурен од тоа. Без разлика кој си или што си. Имав тешка битка и продолжувам да имам тешка битка секој ден. Сите кои се мачите денеска, ова е ваш ден. Бидете позитивни, бидете силни, никогаш не се предавајте. Најдобро за сите, Господ нека ве благослови, имајте убава недела“, вели Фјури.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Регистрирани 333 нови случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа. Направени се 2.547 тестирања,...

Македонија8 часа

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет9 часа

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија9 часа

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија10 часа

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет11 час

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија1 ден

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија1 ден

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија1 ден

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија1 ден

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија1 ден

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија1 ден

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет1 ден

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет1 ден

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија1 ден

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија2 дена

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион2 дена

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија2 дена

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ2 дена

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Досие