Контакт

Спорт

Сонародник на Анчелоти ќе го преземе Реал

Објавено пред

Реал Мадрид е во потрага по тренер кој на крајот од сезоната ќе го наследи Карло Анчелоти, кој кариерата (веројатно) ја продолжува како селектор на бразилската репрезентација.

dobivaj vesti na viber

Наводно Чаби Алонсо е прв кандидат, а се шпекулираше и со враќањето на Зинедин Зидан, но шпанските медиуми во вторинкот објавија дека сонародник на Анчелоти ќе биде новиот тренер.

Според Шпанците, Флорентино Перез вече се договорил со менаџерот на Брајтон, Роберт де Зерби.

Италијанецот минатата сезона го презеде Брајтон и ги предводеше до шестото место во Премиер лигата, што им донесе пласман во Лига Европа.

Она што е особено импресивно е неговиот напаѓачки стил на игра кој го имплементира во тимот откако го наследи од Греам Потер.

Поради својата стручност и начинот на кој го води тимот, Пеп Гвардиола веќе го именуваше за свој наследник во Манчестер сити, но се чини дека за него сонуваат и Реал Мадрид.

Перез во него гледа тренер кој ќе го преземе тимот по тековното подмладување и ќе стане доминантна сила во европскиот фудбал.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шефилд јунајтед го отпушти тренерот

Објавено пред

Шефилд јунајтед, најлошиот тим во Премиер лигата му врачи отказ на менаџерот Пол Хекингботом. Ова е прв отказ сезонава во Премиер лигата по 14 одиграни натпревари.

dobivaj vesti na viber

Шефилд јунајтед моментално е на последното место на табелата со само пет бода и гол-разлика 11:39.

Според информациите на британски „Телеграф“, клубот веќе донел одлука да ангажира Крис Вајлдер, кој од 2016 до 2021 година го водеше тимот.

Тој го донесе клубот од третата лига во Премиер лигата, но дојде до меѓусебен прекин на соработката во март 2021 година поради лоши резултати. Оттогаш ги водеше Мидлсброу и Вотфорд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Леклер го продолжи договорот, Ферари преговара и со Саинц

Објавено пред

Шарл Леклер го продолжил договорот со Ферари, објави „Газета дело Спорт“. возачот од Монте Карло потпишал договор до 2029 година.

dobivaj vesti na viber

Истиот извор пишува дека неговата плата од сегашните 25 милиони евра годишно ќе се зголеми на максимални 50 милиони евра. Излезната клаузула во договорот ќе биде активна дури по третата година (крајот на 2027 година).

„Газета дело Спорт“, тврид дека Ферари преговара и вториот возач Карлос Саинц, неговиот договор исто така истекува на крајот на следната година.

Шпанецот сака двегодишен договор, а Ферари се уште ги разгледува опциите, вклучувајќи ја и онаа која вели дека би можеле да се обидат да го донесат Ландо Норис по 2025 година.

Од друга страна, ако не остане во Ферари, се отвораат опции за Саинц во Ред Бул, Ауди и Мекларен (ако Норис замине).

Леклерк беше петти оваа сезона, Саинц седми, а новата сезона во Формула 1 започнува на 2 март 2024 година во Бахреин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рој Кин за Марсијал: Постигнува гол на секои 14 години

Објавено пред

Зад Манчестер јунајтед е уште една сезона за заборав. Во Лигата на шампионите само теоријата ги води во нокаут фазата, а во Премиер лигата се седми на табелата.

dobivaj vesti na viber

Во саботата Јунајтед загуби во Њукасл (1:0). Како играа избраниците на Ерик тен Хаг, можат да бидат среќни што примија само еден гол.

Англиските медиуми пишуваат дека за време на натпреварот дошло до расправија помеѓу тренерот Ерик тен Хаг и Ентони Марсијал.

Тен Хаг полуде на Марсијал во средината на првото полувреме откако Французинот не се врати во одбраната, а во 60. минута наместо него во игра влезе Расмус Хојлунд.

Малку подоцна, во една емисија, легендата на Јунајтед, Рој Кин зборуваше за Марсијал.

„Му простуваме на Марсијал затоа што тој постигнува гол на секои 14 години. Ќе кажам само едно: ако Њукасл не стави под притисок, подобро да ја земеш топката и да му помогнеш на тимот да подигне и да добие малку простор за дишење. Што направи Марсијал? Ја допре топката и ја продаде евтино. Јунајтед се обиде да се ослободи од него пред неколку години. Екипата се оценува според тоа како игра на големите натпревари. Ако Марсијал не е способен за тоа, тогаш можеби не треба да биде играч на Јунајтед“, изјави Кин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

„Велешанецот е ‘прометна жртва’ за да му се одземе ‘ситроенот’ и поради долг од 500 евра“, вели обвинителот

Велешанецот Панче Жежовски, имал долг од 500 евра, а според обвинителот Гаврил Бубевски тој е „прометна жртва“. „Не можам до...

Македонија2 часа

Бубевски за причината за грабнувањето на Вања: Проверуваме дали средствата од станот што го продала мајката се мотив   

Откога двајца од осомничените кажале дека информациите за времето и местото кога убиената Вања ќе излезе сама од дома ги...

Македонија2 часа

Таткото јавил кога Вања ќе излезе од дома, ја грабнале од влезот на зградата за да изнудат пари од мајката

Таткото на киднапираното па убиено 14-годишно девојче споделил со убијците информации кога и како Вања ќе излезе од дома, за...

Македонија2 часа

Спасовски: Во вреќа за спиење и со врзани раце и нозе ја ставиле во багажникот

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кажа дека ова е изолиран случај и дека нема врска со јавната безбедност генерално....

Македонија3 часа

Бубевски: Ја убиле во паника, решиле парите да ги бараат подоцна

Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил Бубевски изјави дека имаат искази за „тоа излегување од контрола за ова дејствие“,...

Македонија3 часа

(Видео) Спасовски и Бубевски за убиството на 14-годишната Вања

Прес-конференција на министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски и Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје Гаврил...

Македонија4 часа

Демократскиот сојуз: Владата да прогласи Ден на жалоста, а лидерската средба да се одложи

Демократскиот сојуз до семејството на Вања Ѓорчевска изразува длабоко сочувство и жалење за трагедијата што се случи. ДС бара темелна...

Македонија4 часа

„Бруталното убиство на Вања е пораз за цела држава, оставка на Спасовски веднаш“, бара ВМРО-ДПМНЕ

„Бруталното и грозоморно убиство на Вања е пораз за цела држава. Тоа се случи и поради нефункционирањето на системот, неспособноста...

Македонија4 часа

Пронајдени залутани деца на Средно Водно

На единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, вчера била добиена пријава за изгубени, залутани, деца во предел на...

Македонија5 часа

48-часовен притвор за тројцата осомничени за киднапирањето и убиството на Вања

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство, за определување мерка краткотраен...

Македонија13 часа

Апасиев го откажа учеството на лидерската средба: Треба да биде ден на жалост, а не лидерска за датум за избори

Утре треба да биде ден на жалост заради двојното убиство, а не на лидерска за датум за избори, вели претседателот...

Македонија13 часа

Taткото на Вања во полициска станица, досега не е побаран притвор

Таткото на 14-годишната, Вања Ѓорчевска, по која се трагаше цела недела, а чиешто тело беше најдено денеска, се’ уште е...

Македонија15 часа

Истите лица што ја убиле Вања се осомничени и за убиството на велешкиот фризер Панче по кој се трагаше, автомобилот му беше пронајден опожарен во средата

Истите лица кои стојат зад убиството на 14-годишната Вања по која со денови трагаше целата држава, се осомничени и за...

Македонија16 часа

Вања е пронајдена мртва – била убиена дента кога исчезнала

Во околината на Скопје пронајдено е безживотното тело на малолетната Вања Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27 ноември,...

Економија24 часа

(Видео) Кузеска: Пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните пет месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари...

Свет1 ден

Нов силен земјотрес на Филипините, повторно издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Филипините, а веднаш беше издадено предупредување за цунами....

Топ1 ден

Скопјанец запали автомобил во Центар, огнот се прошири и на друго возило

Полицијата доцна синоќа околу 3.30 часот, во Центар, го приведе А.Г.(21) од Скопје. Тој се сомничи дека претходно на подрачје...

Македонија1 ден

Николоски: Омилената фирма на власта, Марковски, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само 10 булдожери од РЕК Битола

Владата руши рекорди во крадење, омилената фирма на власта, Марковски компани, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само...

Свет1 ден

Мистерија нерешена 14 години: го избришал своето минато, а потоа бил пронајден мртов

Во јуни 2009 година, човек по име Питер Бергман беше пронајден мртов на плажа во Ирска.Слаб маж облечен во црно...

Европа1 ден

(Видео) Напаѓач уби турист кај Ајфеловата кула и нападна уште двајца, извикал „Алах акбар“

Маж е убиен, а двајца повредени во напад со нож и чекан на улица во центарот на Париз. Францускиот министер...