Контакт

Спорт

СП Хокеј на мраз: Русите подобри од Американците, Финците го исфрлија шампионот (видео)

Објавено пред

Русија го совлада стариот ривал САД со 4:3 за пласман во полуфиналето на Светското првенство во хокеј на мраз во Братислава, Словачка, додека на Канада и беше потребно продолжение за драматчна 3:2 победа над упорните Швајцарци, откако принудија израмнувачки гол на четири десетинки од секундата.

Никита Гусев од Вегас голден најтс имаше еден гол и две асистенции за Русите, кои водеа со 2:0 и со 4:2, пред Алекс Дербиркет да намали на 4:3 и да обезбеди драматичен финиш на мечот.

Швајцарците, кои ја победија Канада со 3:2 во минатогодишното полуфинале, овојпат загубија со ист резултат. Канаѓаните беа пред елиминација губејќи со 1:2, пред ударот на Дејмон Северсон во последната секунда неколку пати да се одбие и да ја помине линијата за продолжение. Марк Стоун го постигна вториот гол на мечот за 3:2 победа. Следни за Канаѓаните се Чешка Република, која во последната третина го скрши отпорот на Германците за убедлива 5:1 победа.

Финска пак, го доби нордиското дерби со актуелниот шампион Шведска во уште една драматична завршница, со гол во финишот на регуларниот дел за Тимо Манинен во продолжението да донесе триумф за Финците и дуел со Русите во второто полуфинале.

ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ

Канада – Швајцарија 3:2 ОТ (0:1, 1:1, 1:0, 1:0)

Русија – САД 4:3 (2:0, 0:1, 2:2)

Чешка Република – Германија 5:1 (0:0, 1:1, 4:0)

Финска – Шведска 5:4 (1:2, 2:2, 1:0, 1:0)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пеп го има најлошиот старт на една лигашка сезона

Објавено пред

По саботното 1:1 реми со Вест хем, Пеп Гвардиола може да се „пофали“ дека го има најлошиот старт на една лигашка сезона во неговата славна тренерска историја.

Ремито со „чеканите“ значи дека Сити имаат освоено само осум поени од првите пет кола, и уште поневеројатно немаат позитивна гол-разлика. Уште позначајно, до Нова Година, Сити ги очекуваат минимум два меча неделно и Пеп мора да реагира многу бргу.

„Веќе загубивме седум поени, што навистина е многу. Но, страдаме од повеќе причини и ќе видиме како ќе оди сезоната“, вели Гвардиола.

Ова е најлош старт на една сезона на Сити од 2014 година, и напорниот календар по кратката летна пауза поради корона вирусот се покажува на тимот на Гвардиола. Кајл Вокер, Родри, Ријад Марез и Фил Фоден се единствените четири фудбалери кои беа достапни сите мечеви оваа сезона за Сити. Вокер ги имаше одиграно сите минути пред да биде заменет против Вест хем, а Гвардиола призна дека преморен.

„Повеќе би сакал да имам позитивен резултат, но морам да ја анализирам ситуацијата во која се наоѓаме. Имаме многу повредени фудбалери, малку подготовки, тешки мечеви“, додава Гвардиола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тајсон планира уште три меча по пресметката со Џонс

Објавено пред

Рафаел Кордеиро, тренерот на Мајк Тајсон вели дека „Челичниот“ очекува да има уште три големи боксерски мечеви во 2021 година по камбекот против Рој Џонс Јуниор на 28 ноември.

Бразилскиот ММА тренер тврди дека ако се оствари планот, Тајсон ќе го гледаме барем уште трипати следната година, откако засега 54-годишниот Американец изгледа во одлична форма за своите години.

„Тој е многу задоволен и сака да има уште три меча следната година за да се бори за големи награди. Јас сум подготвен да работам со него, тоа е сигурно. Кога почнавме да тренираме, му кажав:’ Боже!’. Не знаев што да очекувам од некој кој не ставил ракавици 10 години. Но, видов човек со иста брзина и иста моќ како на 20 и нешто години. Моќта му е на огромно ниво. Работев со многу тешкаши во кариерата, и тој е речиси исто моќен како што Вандерлеи Силва. Си помислив дека ќе убие некого“, вели Кордеиро.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дали ВАР се користи само против Барселона?

Објавено пред

По поразот од Реал Мадрид во „Ел класико“ со 1:3, сите во Барселона се уверени дека главната причина е поради користењето на ВАР технологијата против нивниот тим по пеналот кој беше досуден за фаулот на Клемен Ленгле над Серхио Рамос.

Тренерот Роналд Куман беше бесен на одлуката да се досуди пенал на 1:1 и директно отиде кај судијата Мартинез Мунуера прашувајќи го: „Зошто? Кажи ми виде ли минатата недела против Хетафе, два картони? Само за тоа се користи ВАР“.

По мечот, Холанѓанецот продолжи со расправијата.

„Секако дека не се согласуваме, тоа не беше пенал. Се надевам дека еден ден ќе ми објаснат како се користи ВАР во Шпанија. Имаме пет меча во кои ВАР се користи само против Барса. Не добивме пенал над Меси против Севилја, два црвени картони против Хетафе. Зошто се користи само против Барса? ВАР треба да е супер, но само ако се користи за сите тимови. Не ми е проблем тоа што фудбалерите на Мадрид вршат притисок на судијата, но тие ја носат конечната одлука“, вели Куман.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ44 минути

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија2 часа

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија3 часа

Денеска ќе биде погребан Амди Бајрам

Лидерот на Сојузот на Роми, Амди Бајрам, кој почина вчера на 64-годишна возраст, во текот на денот ќе биде погребан....

Македонија3 часа

СДСМ на онлајн конгрес за изборните резултати и досега сработеното

Денеска со почеток во 13 часот, СДСМ ќе одржи 25. Конгрес, коj за прв пат во земјава ќе биде дигитален,...

Македонија3 часа

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Македонија3 часа

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново...

Македонија15 часа

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Македонија18 часа

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Регион18 часа

На Балакнот рекордни бројки на заразени со коронавирус

Дел од државите на Балканот денеска регистрираа рекордни бројки на заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата. Во Србија рекордни...

Свет19 часа

(Видео) Трамп гласаше на претседателските избори во САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп гласаше на претседателските избори во САД. „Само што гласав! Голема чест“, напиша Трамп на социјалните...

Свет21 час

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение...

Македонија22 часа

Филипче најави проширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот

Прширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот најави министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги посети болниците во...

Македонија23 часа

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје....

Економија23 часа

(Видео) Компаниите кои се потешко погодени од кризата ќе добијат поголема финансиска поддршка

Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска...

Регион1 ден

Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун

Поради зголемувањето на ширењето на Ковид-19, Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат...

Македонија1 ден

Георгиевски во Софија: Историската комисија има направено големо поместување

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина...

Свет1 ден

СЗО работи на насоки за употреба на Ремдесивир

Светската здравствена организација објави дека работи на развој на упатства за употребата на лекот Ремдесивир за третман на пациенти со...

Македонија1 ден

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени...

Македонија1 ден

Ноќва почнува зимското сметање на времето

Со поместување на часовникот за еден час наназад, од ноќва почнува зимското сметање на времето, со што времето во 3...

Македонија2 дена

Филипче: Лабораториите за тестирање работат во три смени

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информира дека силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање, но се работи...

Досие