Контакт

Спорт

Срѓан Ѓоковиќ е сигурен: Мојот син ќе биде најдобриот во историјата

Објавено пред

Таткото на српскиот тениски ас, Новак Ѓоковиќ, Срѓан во интересно интервју за „РТС“ вели дека е сигурен дека Новак ќе продолжи да игра додека не ги сруши сите тениски рекорди и покрај тоа што тој го загуби првото место на АТП листата од Рафаел Надал.

„Се обраќам на тие кои го ценат мојот син, а сигурен сум дека 95 отсто од Србија е зад него. Кажувам дека Новак ќе биде најдобар тенисер на сите времиња и додека не ги оствари сите рекорди кои останаа нема да престане со тенисот“, вели постариот Ѓоковиќ.

Тој признава дека на Ѓоковиќ му е тешко кога е соочен со непријателска публика кога игра со најголемите ривали Федерер и Надал.

„Не можете да замислите колку му е тешко, но тој секогаш има студена глава и се носи со тоа. Тој е претставник на еден мал горд народ од една мала сиромашна земја, која ја бомбардираа тие големи ’стручњаци’. И се избори со тоа. Новак се појави во незгодно време за Србија бидејќи ја врати вербата и покажа дека не сме геноциден народ, туку дел од европската култура и цивилизација“, додава Срѓан Ѓоковиќ.

Спорт

Ласицкене подготвена да се откаже од Русија

Објавено пред

Светската шампионка во скок во височина Марија Ласицкене признава дека ја разгледува опцијата да го смени државјанството за да може да настапува на интернационалните натпреварување откако Руската атлетска федерација уште не успеа да ја крене суспензијата.

Ласицкене, која е единствената жена која освоила три светски титули во скок во височина, вели дека не гледа излез од сегашните контроверзи, откако атлетската федерација одби да ја плати казната од 5 милиони долари.

„Сегашната ситуација значи дека морам да ги преземам сите чекори, вклучувајќи и повлекување од националниот тим. Веќе сум уморна од оваа мешаница која трае веќе пет години. Неактивноста на руските спортски власти најмногу боли, бидејќи чистите спортисти не се заштитени“, изјави Ласицкене.

Минатата година, ИААФ престана да дозволува неутрален статус на руските атлетичари поради допинг-скандалот на Данил Лисенко, освојувачот на сребро на СП. Новото водство на Руската атлетска федерација (РУСАФ) ја презеде вината и ги отпушти сите тренери. За да им биде дозволен настап, РУСАФ требаше да плати 5 милиони долари казна и дополнителни трошоци на ИААФ, но федерацијата тврди дека не поседува толкава сума пари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Најголем портрет на Новак Ѓоковиќ (галерија+видео)

Објавено пред

Српскиот архитект и уличен уметник, Андреј Јосифовски-Пијаниста го креираше најголемиот портрет на светот на светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ, поставен на должината на тениски терен на земја.

Проектот „Шљакање на теренот“ претставува цртеж долг 24 метри, широк 11 метри со простор од 264 квадратни метри, и Јосифовски вели дека сакал да покаже дека постојат луѓе кои го почитуваат тоа што го прави тенисерот.

„Новак е човек со посебен сјај, кој секогаш не мотивира. Тешко е да се најдат зборови да го опишат. Постојат и луѓе кои не ги почитуваат овие спортски успеси, посебно тие кои се родени на западот. Се заблагодарувам на тенискиот клуб ’Ѓукиќ’ кои ми овозможија сè што ми беше потребно“, вели Јосифовски, кој потврдува дека би сакал да направи ист проект на терените на Ролан Гарос во Париз.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ферари го шутна Фетел поради коронавирусот?

Објавено пред

Шефот на Ферари, Матија Биното, вели дека пандемијата на Ковид-19 влијаела на одлуката на тимот да не му понудат нов договор на Себастијан Фетел.

Пред рестартот на сезоната овој викенд во Австрија, Фетел, кој ќе биде заменет со Карлос Саинс Јуниор во 2021, откри дека воопшто не добил понуда за продолжување на договорот со италијанскиот тим, но Биното вели дека иако Германецот бил прв избор, пандемијата на коронавирусот влијаела на одлуката да се намали буџетот за 2021.

„Во текот на зимата велевме и јавно и лично нему дека тој ќе биде нашиот прв избор и тоа го потврдувам. Во текот на јануари тоа беше така, но работите кои се случија подоцна со вирусот и со пандемијата го сменија целиот свет, а не само Формула 1. Ограничувањето на буџетот е построго, новите регулативи се поместени за 2022. Додека фабриката беше затворена, моравме да направиме одлука, која му ја пренесовме на Себ“, вели Биното.

Тој додава дека сфаќа зошто Фетел не е задоволен.

„Слушнав дека бил изненаден, но не се сеќавам на тоа. Но, го разбирам. Знам дека и сега не е среќен со одлуката и тоа е нормално. Шесте сезони со него беа одлични, тој е голем шампион и одличен човек“, додава Биното.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ52 минути

Во Охридското Езеро се удави 49-годишен маж

Во водите на Охридското Езеро денеска околу 14.30 часот е пронајдено безживотно тело на плажа на кејот Македонија. На местото...

Македонија2 часа

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Европа3 часа

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија3 часа

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Топ4 часа

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет5 часа

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија5 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Свет6 часа

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија6 часа

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија6 часа

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион7 часа

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Европа7 часа

Падна француската влада, премиерот поднесе оставка

Францускиот премиер, Едуард Филип, денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување...

Свет8 часа

СЗО: Во моментов на луѓе се тестираат 17 потенцијални вакцини против коронавирус

Седумнаесет можни вакцини против коронавирусот во моментов се тестираат на луѓе, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Од нив најмногу напредува...

Македонија8 часа

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90...

Свет9 часа

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската...

Македонија9 часа

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести  се очекува денеска да разговара за...

Регион10 часа

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од...

Македонија21 час

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет23 часа

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Спорт24 часа

„Ролан Гарос“ ќе се игра пред 60 отсто полни трибини

„Ролан Гарос“ ќе дозволи трибините да бидат полни со навивачи до 60 отсто и покрај пандемијата на коронавирусот, односно максимално...

Досие