Контакт

Спорт

Стоичков: Претседателот и тренерот се виновни за неуспешната сезона

Објавено пред

Легендата на Барселона Христо Сотичков упатил остри критики кон челните луѓе на клубот и тренерот Кике Сетиен, поради неуспешната сезона што клубот ја имаше во Ла Лига.

„Зошто Барселона не успеа да ја освои титулата? Поради просечниот тренер и неговиот помошник кои немаат победнички менталитет“, рекол најдобриот бугарски фудбалер на сите времиња.

Сепак тој смета дека најголем виновник за она што и се случи на Барселона е претседателот Џозеп Марија Бартомеу. Според него клубот направил грешка кога му врачил отказ на Ернесто Валверде, а на неговото место го постави Сетиен.

„Ги избрка Валверде во моментот кога беше прв во Ла Лига. Зошто не го избрка по поразот во Рим од 3:0 или поразот во Ливерпул 4:0 или поради поразот од Валенсија во финалето во Купот на Кралот? Знаете што ме загрижува? Потрошија милијарда евра и ништо не освоија“, рекол Стоичков.

Единствена шанса за Барселона да освои титула оваа сезона е Лигата на шампионите. Во осмина-финалето противник им е Наполи, реваншот се игра на 7 август.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Грчкиот ѕвер“ со глава го нокаутираше Вагнер, го очекува казна

Објавено пред

Актуелниот МВП на НБА лигата, грчката ѕвезда на Милвоки бакс, Јанис Адетокумбо доби исклучување во првото полувреме против Вашингтон визардс по ударот со глава над Мориц Вагнер во втората четвртина.

Адетокумбо го заврши мечот со 12 поени и 9 скока во 10 минути, а Милвоки на крајот стигна до 126:113 победа. Ова беше четвртото искучување во кариерата за Адетокумбо, за кое веднаш се извини.

„Лошо. Кога би можел да се вратам, не би го направил тоа. Но, сите сме луѓе и правиме грешки. Во текот на мојата кариера се трудам да ја заддржам концентрацијата и да се фокусирам на играта, но грешки се прават. Немам ништо против Вагнер, не беше тој виновен. Се загубив на момент“, вели Адетокумбо.

Милвоки веќе го обезбедија првото носителско место на Источната конференција, а со победата прекинаа низа од два порази.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лигата на шампиони се враќа, каква што не сме виделе досега

Објавено пред

Лигата на шампионите се враќа вечерва, но на начин каков што досега не сме виделе и во формат кој би можел да стане редовен. Поради корона вирусот, УЕФА одлучи да го „реши“ прашањето на европскиот шампион со фајнал ејт турнир во Португалија и интересно, само две од осумте екипи ја имаат освоено елитната титула досега.

Пред шест години финалето се оддржа во Лисабон, кога навивачите на Атлетико и Реал Мадрид ја „преплавија“ португалската престолнина, но сега ситуацијата не може да биде поинаква – осумте клубови беа пречекани во тишина без своите верни навивачи.

Фудбалерите, со маски и ракавици, стигнуваа на аеродромите во групи, и ќе останат во мали групи, исклучени од надворешниот свет додека не дојдат нивните мечеви. Секој клуб има сопствен хотел (сите во 40 километри од центарот на градот) и сопствени тренинг-центри.

Четврт-финалињата, полуфиналињата и финалето ќе се играат на двата супер-стадиони во градот, „Естадио да Луж“ и „Естадио Жозе Алваладе“, секако без публика.

Програмата започнува вечерва со дуелот на Пари Сен-Жермен, клуб кој потроши огромни пари за да се оствари целта, трофеј од ЛШ и Аталанта, дебитант во натпреварувањето кој ги освои срцата на навивачите доаѓајќи од Бергамо, град кој беше меѓу најпогодените од корона вирусот во Италија. ПСЖ се несомнено големи фаворити, но во фудбалот парите не купуваат сè.

Во четврток, пак, ќе се судрат РБ Лајпциг, уште еден проект на милијардери, клуб кој во Германија е презиран поради тоа, и Атлетико Мадрид, кои сонуваат за трофејот додека беа исплашени од двата позитивни случаи на корона вирус пред патувањето во Португалија.

Во петок, без сомнеж, доаѓа најатрактивниот меч, дуелот на гигантите Барселона и Баерн Минхен, два клуба од друштвото кои веќе биле европски шампиони. Многумина сметаат дека кој ќе победи тука ќе биде фаворит за титулата.

Последното четврт-финале е помеѓу Манчестер сити, во нов обид на Пеп Гвардиола да го освои елитниот европски трофеј и Лион, кои успеаја да ги елиминираат Јувентус и да направат „потрес“ во Торино.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ

Аталанта – Пари Сен-Жермен, 12 август

РБ Лајпциг – Атлетико Мадрид, 13 август

Барселона – Баерн Минхен, 14 август

Манчестер сити – Лион, 15 август

ПОЛУФИНАЛЕ

18 и 19 август

ФИНАЛЕ

23 август

Прикажи повеќе...

Спорт

Тухел: Икарди сега треба да покаже што умее

Објавено пред

Тренерот на Пари Сен-Жермен, Томас Тухел има целосна доверба дека Нејмар секогаш е најдобар во големите мечеви, но посочува дека очекува големи работи од поранешниот капитен на Интер, Мауро Икарди пред денешното четврт-финале од Лигата на шампионите против Аталанта.

Килијан Мбапе најверојатно ќе биде на клупата поради повредата, додека Единсон Кавани веќе не е во тимот откако му заврши договорот со клубот ова лето. Токму затоа, Тухел верува дека Аргентинецот Икарди, кого го откупија од Интер по една сезона како позајмен фудбалер мора да блесне.

„Со повредата на Килијан и без Еди Кавани, важно е Икарди да го покаже својот карактер. За мене тој е момче кое никогаш не е исплашено, кое секогаш дава голови, кому можеш да му веруваш тактички. Сега треба да покаже дека може да не однесе до полуфинале“, вели Германецот.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ25 минути

Загина 16-годишник при судир на два мотоцикли во скопско Кадино

Во судир на два мотоцикли, управувани од тинејџери, синоќа во селото Кадино загинал 16-годишник. Како што информираат од МВР, непосредно...

Македонија47 минути

Заев и Николовски се откажаа од средствата за патни трошоци

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски информираше дека тој и лидерот на партијата, Зоран Заев, се откажале од патните трошоци....

Свет1 час

Кои маски штитат, а кои ја шират инфекцијата на Ковид-19 уште повеќе?

САД достигнаа рекордни пет милиони заразени со коронавирус, а сите напори да се запре ширењето на инфекцијата не успеаја. Иако...

Македонија2 часа

Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

Досега 50 компании испратиле апликации на повикот за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град...

Македонија2 часа

Извештај на ИЈЗ: Намален е бројот на новозаразени и починати

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување...

Свет3 часа

Кралството Бутан во карантин само поради еден заболен од Ковид-19

Бутанските власти првпат прогласија општ карантин кога еден граѓанин, кој е позитивен на коронавирус, бил во близок контакт со луѓе...

Свет3 часа

Американскиот епидемиолог Фаучи: Сериозно се сомневам во руската вакцина

Главниот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, изјави дека рече оти има сериозни сомнежи дека вчерашната одобрена вакцина против коронавирусот во Русија...

Свет4 часа

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Кога рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да...

Македонија4 часа

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирусот. Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи...

Македонија19 часа

Моделот за образовниот процес ќе се донесе по мислењето на Комисијата за заразни болести

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на...

Македонија19 часа

Автобусите отсега ќе можат да превезуваат поголем број на патници, одлучи Владата

Автобусите отсега ќе може да пренесуваат патници со 75 отсто од капацитетот, наместо досегашните 50, одлучи Владата на седница. „На...

Европа19 часа

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Македонија19 часа

(Видео) Костадинов: Заев е мандатар, преговараме за Влада со полн четиригодишен мандат

Во тек се разговорите и консултациите за парламентарно мнозинство и владина коалиција за четиригодишен стабилен мандат, изјави портпаролот на СДСМ...

Македонија20 часа

Филипче: Ќе разговараме за воведување ПЦР-тест за патниците што транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците што бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство, финско и македонско, не е...

Македонија22 часа

Нови 141 заболен и еден починат од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија22 часа

Мицкоски: Ахмети ми рече дека ќе преговара со СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, една недела по средбата со Али Ахмети, изјави дека тие воопшто не ни преговорaле за...

Македонија22 часа

Лукаревска веќе не е директорка на УЈП, ќе биде пратеник

По верификувањето на мандатот за пратеник, Сања Лукаревска ја напушти функцијата директор на Упрвата за јавни приходи, а на нејзино...

Македонија24 часа

Ниту еден патник од авионот за Финска го нема во македонската база на позитивни случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека веќе се извршени проверки за сите патници од авионот за Финска, кои, според финските власти,...

Свет1 ден

Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19; Путин: Вакцината ја прими и мојата ќерка

Претседателот на Русија, Владимир Путин, тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против короната. Според руската новинска агенција ТАСС,...

Македонија1 ден

Повеќето патници со коронавирус што слетале во Финска биле иселеници со косовски пасоши

Во однос на информациите за летот од Скопје до Турку, Финска, каде што според финските власти од авион со 157...

Досие