Контакт

Спорт

Суарез „стрелаше“ на својот 34. роденден, Атлетико се врати за победа над Валенсија

Објавено пред

Атлетико Мадрид триумфираше над Валенсија со 3:1 за да се одвои на седум поени предност на врвот на Ла лига пред градскиот ривал Реал Мадрид и тоа со натпревар помалку, откако Жоао Феликс, Луис Суарез и Анхел Кореа стрелаа откако претходно „лилјаците“ дојдоа до шокантно водство на „Ванда Метрополитано“.

Србинот Урош Рачиќ во 11. минута од мечот постигна еден од најубавите голови во Ла лига оваа сезона, удар кој ниту Јан Облак немаше шанси да го стигне. Жоао Феликс во 23. минута успеа да израмни на 1:1 со интересен гол, по што во второто полувреме, „рохибланкос“ ја презедоа контролата – Суарез го постигна својот 12. гол во 15 меча оваа сезона во 54. минута, за Кореа да го потврди триумфот во 72. минута.

Тимот на Диего Симеоне сега има 47 поени на врвот од табелата по 18 меча, додека со 19 одиграни меча, Реал е втор со 40, а Барса трета со 37 поени. Валенсија е само 14. со 20 освоени поени досега и само четири победи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ибрахимовиќ им порача на Италијанците: Сите може да бидете Златан

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ го заврши гостувањето на музичкиот фестивал Санремо, по што имаше говор пред италијанската јавност која беше воодушевена.

На крајот, тој објасни зошто се решил да биде гостин на Санремо и се заблагодари на својот „втор дом“ Италија, откако на фестивалот ја играше својата улога на „арогантно лошо момче“, велејќи дека ја презема контролата на Санремо.

„Сите го знаеја Златан пред овој фестивал, зошто тогаш Златан дојде тука? Бидејќи ги сака предизвиците, адреналинот. Ако не се предизвикуваш, нема да победиш. Одиграв 945 натпревари во мојата кариера и победив во многу од нив, но не во сите. Освоив 11 титули, но и загубив неколку. Освоив трофеи, но и ги загубив. Јас сум Златан без да победам на сите натпревари. Јас сум Златан и кога губам и кога победувам. Неуспехот не е спротивен од успехот, туку е дел од успехот. Да не се прави ништо е најголемиот неуспех од сите. Ако Златан може да направи грешка, тогаш можете и вие, најважно е да правите разлика секој ден: посветеност, изддржливост, концентрација. На овој фестивал сум да ви кажам дека на свој мал начин, сите можете да бидете Златан. Ви благодарам Италија, мојот втор дом“, изјави Ибрахимовиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

УФЦ: Петр Јан дисквалификуван по бруталното колено, Махачев победи со Хабиб во аголот

Објавено пред

Рускиот УФЦ шампион во бантам категорија, Петр Јан беше дисквалификуван и ја загуби титулата по нелегален удар со колено на УФЦ 259 против Американецот Алџамајн Стерлинг.

Во четвртата рунда од мечот во Лас Вегас, Јан го удри со колено во главата, додека тој беше на едно колено, што е апсолутно нелегален потег и судијата Марк Смит веднаш го дисквалификуваше.

„Се извинувам и му посакувам брзо опоравување на противникот. Не планирава да направам нелегален удар, но направив грешка и платив за тоа“, напиша Јан на Твитер.

Русинот водеше кај двајца од тројцата судии во тој момент и беше на добар пат да ја одбрани титулата која ја освои против Хозе Алдо минатиот јули.

Неговиот сонародник, Ислам Махачев, во својот прв меч од септември 2019 година со Хабиб Нурмагомедов во аголот, го победи Американецот Дру Добер и веднаш го повика Тони Фергусон на меч. Откако доминираше во текот на целиот, меч, Махачев го примора противникот да се предаде на подог во третата рунда.

Кај дамите пак, Аманда Нунеш покажа дека е најдоминантната фајтерка на својата генерација, откако двократната шампионка ја совлада Меган Андерсон во првата рунда во меч во перо категорија.

Колку беше доминантна Бразилката покажува тоа што мечот траеше само 2 минути и 3 секунди и ова е 12-та победа во низа за Нунеш.

Прикажи повеќе...

Спорт

УФЦ: „Полска моќ“ на дело – Блахович му го нанесе првиот пораз на Адесања

Објавено пред

Полјакот Јан Блахович стави крај на сонот на Израел Адесања да влезе во УФЦ историјата, користејќи ја својата сила и големина за да победи на поени и да ја заддржи титулата во средно-тешка категорија во главниот меч на УФЦ 259 во Лас Вегас.

Новозеланѓанецот со нигериско потекло, Адесања, кој е актуелен шампион во лесна категорија со 20-0 скор, се обидуваше да стане само петтиот УФЦ фајтер со два појаси, но не успеа да остане на нозе во последните две рунди, примајќи удари кои едноставно не можеше да ги одбрани. Судиите му дадоа 49:45 двапати и 49:46 на Полјакот.

„Ќе беше подобро да го нокаутирав, но и вака оваа победа ми е една од омилените, бидејќи тој е еден од најдобрите на светот. Тоа значи дека сега јас сум еден од најдобрите на светот. Многу почит кон него, но мислам дека и јас заслужувам почит“, вели Блахович.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет21 минута

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско пристигна денеска во северен Ирак во Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од...

Македонија48 минути

Денеска пристигнува првата пратка од руските вакцини

Денеска на Скопскиот аеродром треба да пристигне правата пратка од вакцини против Ковид-19 „Спутник В“, што Владата ги купи од...

Свет60 минути

Откриен нов „застрашувачки“ сој: високозаразен и ја намалува ефикасноста на вакцините

Научниците во американската држава Орегон открија нов многу заразен вид на ковид, кој првпат се појави во Велика Британија. Сепак,...

Свет13 часа

Русија во разговори со СЗО за итна употреба на вакцината „спутник В“

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко денеска разговараше со генералниот директор на СЗО за барањето на Русија за итно одобрување...

Македонија15 часа

Мицкоски од инфективна: Ќе се спасите од мене само ако не се разбудам утре

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи од инфективната клиника, каде се лекува од коронавирус. Тој порача дека овој ден...

Топ17 часа

Загина градежен работник во Гевгелија паѓајќи од скеле

Градежен работник од Богданци паднал од скеле и починал на лице место, додека работел на објект во изградба во Гевгелија....

Македонија18 часа

Тодоров: Мицкоски не само што е пречка за обединување на ВМРО, туку е пречка и за обединување на македонскиот народ

Поранешниот министер за здравство Никола Тодоров се обрати до членството на ВМРО-ДПМНЕ и повика на обединување. „ Почитувани граѓани, почитувани...

Македонија23 часа

Вакцинацијата со руската вакцина во Македонија ќе почне в среда

Вакцинацијата со руската вакцина „спутник в“ во Македонија ќе почне в среда, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Вакцините ќе...

Македонија23 часа

(Видео) Ѓорчев: Кенија, Руанда, Судан, Гамбија и Сенегал набавија вакцини, фијаско на Заев и Филипче

Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ ги обвини премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче, за фијаско со набавката на...

Топ24 часа

Во Тетово приведен наркодилер баран од германската полиција

Полицијата во Тетово приведе 30-годишен наркодилер по кого Интерпол Германија има распишано потерница. Според информациите на МВР, вчера полициски службеници...

Македонија1 ден

Затворена чајџилница во Гостивар, приведен сопственикот

Полицијата затекна 11 гости во чајџилница во Гостивар, после 21 часот. Сопственикот е приведен и против него ќе биде поднесена...

Регион1 ден

Делумно затворање во Србија – угостителските објекти и продавниците нема да работат цел викенд

Од денес напладне во 12 часот до понеделник во 6 часот наутро во Србија ќе се применуваат нови мерки на...

Свет2 дена

СЗО: Целосниот извештај за потеклото на Ковид-19 на крај на март

Светската здравствена организација се откажа од плановите за објавување на првите резултати од истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина...

Европа2 дена

Состојбата во Чешка критична, дел од пациентите се испраќаат во други земји

Чешка побара од Германија, Швајцарија и Полска да примат десетици пациенти заразени од Ковид-19, бидејќи состојбата во чешките болници е...

Македонија2 дена

Убиецот на Мартин Нешкоски од Бугарија спроведен во затворот „Идризово“

За помалку од месец по апсењето, Бугарија го екстрадира специјалецот Игор Спасов, убиецот на Мартин Нешкоски. Пред 25 дена тој...

Македонија2 дена

Руската вакцина ќе пристигне во Македонија оваа недела

Премиерот Зоран Заев соопшти дека, најверојатно, првите 3.000 вакцини „спутник в“ ќе пристигнат во земјата в недела. „Еве, јас знам...

Македонија2 дена

Медицинска сестра од Ортопедија за операција барала 300 евра, бонбониера и пијалак, во полиција ја пријавиле доктори

Медицинска сестра од Клиниката за ортопедија е обвинета дека за операција барала и добила 300 евра, бонбониера и пијалак. Во...

Топ2 дена

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „По претходна пријава,...

Топ2 дена

Познат идентитетот на убиените во Топанско Поле

МВР со детали за пукањето ноќеска во скопската населба Топанско Поле. Како што се наведува, убиени се лицата А. Б....

Регион2 дена

„Блиц“: Колапс на системот во Врање – преполни болници, а Македонците стигнаа на шопинг

Епидемиолошката состојба во српскиот град Врање е вонредна и исклучително тешка, предупредуваат експертите во земјата. Покрај наглото зголемување на бројот...

Досие