Контакт

Спорт

Свирежите за Меси од „Паркот на принцовите“ се слушнаа до Каталонија

Објавено пред

Лионел Меси минува низ најтешкиот период во ПСЖ. Аргентинецот беше исвиркан пред и по натпреварот со Рен, кој „светците“ го загубија (0:2). За разлика од Меси, неговиот поранешен клуб, Барселона ги живее најдобрите моментит уште од неговото заминување во Париз.

dobivaj vesti na viber

Навивачите на ПСЖ го означија Меси за најголем виновник, за лошите изданија и елиминацијата во осминафиналето во Лигата на шампионите.

Во контекст на ова одат и медиумските шпекулации дека во ПСЖ се премислиле и дека нема намера да му понудат нов договор на Аргентинецот.

Еден од капитените на Барселона и херојот на синоќешното „Ел Класико“, Серхи Роберто јавно му порача на Меси дека со раширени раце го чека соблекувалната.

„Кој не би бил подготвен за враќање на Лео? Не зборуваме многу за тоа, бидејќи тоа е тема за која одлучуваат тренерот и претседателот, но ние играчите ќе го пречекаме со раширени раце. Меси не го заслужуваат третманот што го добива во Париз“, рече Роберто.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Монти Вилијамс се договорил со Детроит Пистонс

Објавено пред

Монти Вилијамс ќе биде новиот тренер на Детроит Пистонс.

dobivaj vesti na viber

Новинарот на ЕСПН, Адријан Војнаровски, објави дека Вилијамс се согласил на шестгодишен договор вреден 78,5 милиони долари.

Наводно, тоа е најголемиот тренерски договор во историјата на НБА.

Вилијамс (51), пред три недели беше отпуштен од Феникс Санс, по елиминацијата во полуфиналето во плејофот од Денвер Нагетс. Вилијамс четири сезоно го предводеше Феникс.

Вилијамс беше прогласен за тренер на годината во НБА во 2022 година, а во Детроит ќе го замени Двејн Кејси.

Прикажи повеќе...

Спорт

Борјан тажен и разочаран: Не го заслужив ова

Објавено пред

Новиот тренер на Црвена звезда, Израелецот Барак Бахар (44) нема да се потпира на услугите на капитенот Милан Борјан (35) во новата сезона. Бахар го информирал Борјан дека не го гледа како прв голман и дека ќе бара ново решение. Тоа би можело да значи дека искусниот канадски голман ќе ги напушти редовите на српскиот шампион во потрага по клуб каде редовно ќе настапува. Борјан ја коментираше одлуката на Бахар.

dobivaj vesti na viber

„Во Белград го запознав тренерот Бахар, убаво разговаравме. Кога дојдов во Париз, ми се јави новиот тренер и ми кажа дека повеќе не сум прв голман и дека не смета на мене. По телефон. Искрено , многу ми е тешко и повреден сум, не заслужив тренерот кој е два дена во клубот да ми се јави и да ми каже таква информација. Мислам дека требаше да покажат почит кон некој кој ѝ даде шест години од животот на Црвена Звезда“, изјави Борјан за „Спортски журнал“.

„Главата ми е „жешка“ во моментов, многу сум повреден и тажен. Не сакам да кажам нешто погрешно. Нека зборуваат за мене резултатите и шест години титули, двојни круни и натчовечки напори. Времето е секогаш најдобар показател. Во секој случај, јас сум војник на Звезда, имам договор до 2026 година. Моето срце чука за мојата Црвена звезда и тоа никој не може да ми го одземе“, додаде Борјан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси денеска одлучува за кого ќе потпише – ПСЖ има најмалку шанси, Барселона најлоша финансиска понуда

Објавено пред

Лионел Меси во следните неколку часа ќе донесе одлука во кој клуб ќе ја продолжи кариерата, одлуката на јавноста ќе и ја соопшти за неколку дена, тврди каталонски „Спорт“.

dobivaj vesti na viber

„Тој не сака неговиот трансфер во нов клуб да стане сапуница. Тој сака да го реши што поскоро и на повидок е неговата одлука“, пишуваат Каталонците кои на насловната страница на денешното издание ја пренесуваат оваа вест.

„Спорт“, тврди дека во овој момент 35. годишниот Меси има четири понуди.

Саудиски Ал Хилал му го нуди најголемиот договор во историјата, наводно 1,2 милијарди евра за две сезони.

Дејвид Бекам сака да го донесе во Интер Мајами. Овој клуб не може да му ја понуди платата која му ја нудат од Ал Хилал, но може да му понуди финансиски поволностии во договорот, односно дополнителни приходи преку вклученост во разни проекти.

Секако тука се и понудите од актуелниот клуб, ПСЖ и поранешниот, Барселона.

„Во моментов шансите се следни: Ал Хилал 40 отсто, Интер Мајами 40 отсто, Барселона 15 отсто, а најмали шанси има ПСЖ (5 отсто). Тој најмногу би сакал да се врати во Барселона, но финансиски таа понуда е најлоша“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

(Видео) Со полиција се затрупува градилиштето зад Универзална, кое проголта дел од улицата „9 Мај“

Со полициска асистенција, градоначалникот Горан Герасимовски и службите на Општина Центар отидоа да интервенираат на градилиштето зад Универзална сала, кое...

Македонија25 минути

Стапуваат во сила три договори од берлинскиот процес

Во Македонија, Албанија и Косово стапуваат на сила трите договори потпишани на 3 ноември 2022 година, во рамките на Берлинскиот...

Македонија32 минути

СДСМ: Доста беа врти-сучи изјави, Мицкоски пред лидерската да каже: ЕУ или Левица

„По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите....

Македонија37 минути

Родителите од градинката „Детска радост“: Директорката трошела државни пари за луксузен мебел, најавуваме отпор

Родителите на децата во градинката „Детска радост“ најавуваат отпор против директорката Анета Петровска која беше разрешена од градоначаникот на Гази Баба,...

Вести2 часа

Бодликава жица, зовриена атмоссфера, блокирани општини – Србите четврти ден протестираат на северот на Косово

Четврти ден КФОР ги контролира зградите на четири општини на северот на Косово. Вработените во локалните самоуправи не можат да...

Вести2 часа

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четири пати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Во воздушен напад врз главниот град на Украина рано наутро загинаа три лица, меѓу кои две деца, објавија градоначалникот Виталиј...

Топ12 часа

(Видео) Пет лица повредени, двајца потешко – епилог од несреќата на автопатот Тетово-Скопје

Пет лица се повредени во несреќата кај тетовски Групчин, велат од МВР за „Макфакс“. Според информациите од терен, две лица...

Топ15 часа

(Видео) Еден загинат, повеќе повредени во тешката сообраќајна несреќа на патот Охрид-Кичево

Еден загинат и повеќе повредени лица е билансот од тешката сообраќајна несреќа што се случи кај Ботун, на патот Охрид-Кичево....

Топ15 часа

Ја удирал вонбрачната партнерка со тупаници и клоци по главата и телото, скопјанец осомничен за семејно насилство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено...

Топ17 часа

Уапсен старец од Скопје кој допирал малолетничката во автобус

Старец од Скопје, допирал малолетничка во автобус, информира МВР. Имено, вчера во 12.45 часот на подрачје на Кисела Вода, полициски...

Македонија19 часа

Фон дер Лaјен: Уставните измени се во корист на Северна Македонија и регионот, ЕУ дава поддршка

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лaјен, во Братислава, каде што учествуваат на...

Македонија22 часа

(Видео) Адвокатот зборуваше за повредите на Пендиков, болниот се смееше зад грб на прашањата

Додека адвокатот Стефан Карамишевски зборуваше за повредите на Христијан Пендиков, болниот зад грб се смееше на новинарските прашања. Карамишевски не...

Македонија23 часа

Министерот за здравство без магичен стап: Тоа нема да се случи преку ноќ, но се стремиме да ги изградиме болниците

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, во ново јавно појавување одново се жалеше од состојбите во секторот со кој раководи. Пред...

Македонија23 часа

Почина Драги Христов, познат како Драги Шпага

Драги Христов, кого сите го познаваа по прекарот Драги Шпага, почина на 52 години по кусо и тешко боледување. На...

Македонија23 часа

(Видео) Пендиков веќе не се плаши, пред новинарите се пожали, на сè не одговара: Не е убаво да ве пцујат

Христијан Пендиков застана пред македонските новинари, но адвокатот Стефан Карамишевски не му дозволи да одговара на прашања што не се...

Македонија24 часа

Кратка драма на судењето за Пендиков: судијата не даде одлагање, адвокатите на обвинетиот си излегоа од судницата за да го запрат судењето

Нов доказ предложен од охридското Обвинителство против обвинетиот Илија Спасевски е доставен до судот во случајот со натепувањето на Христијан...

Свет24 часа

Медведев: Лондон де факто војува со Русија, британските власти се легитимна воена цел

Лондон практично води необјавена војна против Москва, што значи дека секој британски функционер може да се смета за легитимна воена...

Македонија1 ден

По потпишувањето на договорот, Груби почна да носи патики што чинат колку една македонска плата, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Артан Груби е човек без срам. Очигледно стандардот на облекување на Артан Груби порасна со потпишувањето на договорот за коридорите...

Регион1 ден

(Видео) И денеска масовно собирање граѓани во Звечан, КФОР постави бодликава жица

И утрово се собраа граѓани пред општината Звечан. Постојано се зголемува нивниот број. Исто така, голем е и бројот на...

Регион1 ден

„Не ви е местото во Советот на Европа и ЕУ“: европски политичари со предупредување до Косово

Последната ескалација на насилството покажа дека за Косово нема место во Советот на Европа и ЕУ, изјави портпаролот за надворешни...