Контакт

Спорт

Тео Ернандез, конечно, доби повик во француската репрезентација

Објавено пред

Бекот на Милан, Тео Ернадез и фудбалерот од средниот ред на Рома, Жордан Верету првпат во својата кариера беа повикани во француската репрезентација пред мечевите за квалификациите за СП во Катар 2022.

Дидие Дешам го објави составот за трите септемвриски мечеви против Босна и Херцеговина, Украина и Финска.

Колегата на Ернандез, голманот Мајк Мањан исто така е повикан во тимот, но не и напаѓачот Оливие Жиру, обично миленик на Дешам.

ГОЛМАНИ: Љорис (Тотенхем), Мањан (Милан), Манданда (Марсеј)

ОДБРАНА: Дињ (Евертон), Дубоа (Лион), Т.Ернандез (Милан), Кимпембе (ПСЖ), Кунде (Севилја), Упамекано (Баерн), Варан (Манчестер јунајтед), Зума (Челси).

СРЕДЕН РЕД: Н’Голо (Челси), Погба (Манчестер јунајтед), Чуамени (Монако), Толисо (Баерн), Верету (Рома).

НАПАД: Бензема (Реал Мадрид), Коман (Баерн), Диаби (Баер Леверкузен), Гризман (Барселона), Лемар (Атлетико Мадрид), Марсијал (Манчестер јунајтед), Мбапе (ПСЖ).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рајола: Погба ќе разговара со Јунајтед, а можеби и со Јувентус

Објавено пред

Супер-агентот Мино Рајола признава дека е возможно Пол Погба да се врати во Јувентус, но дека пред крајот на договорот следното лето прво ќе зборува со Манчестер јунајтед.

Бидејќи договорот му завршува на крајот на 2021/22, Погба дури може да потпише и пред-договор со друг клуб веќе во јануари и да си замине како слободен играч. Шпекулациите во Англија велеа дека пристигнувањето на новите засилувања Кристијано Роналдо, Рафаел Варан и Џејдон Санчо го кренал ентузијазмот за нов договор со „ѓаволите“, но Рајола вели дека уште ништо не е одлучено.

„Пол Погба е без договор во јуни, така што ќе разговараме со Ман јунајтед и ќе видиме што ќе се случи. Пол уште го сака Торино и има шанси да се врати во Јувентус, но тоа зависи и од планот на клубот“, изјави Рајола.

Јувентус еднаш веќе го добија Погба како слободен играч во 2012 година, по што по четири години се врати во Јунајтед за 100 милиони евра во 2016 година. Од друга страна, Јувентус по огромната загуба минатата сезона се обидува да ги намали трошоците на плати и нудат максимум од 10 милиони евра по сезона, далеку помалку од сумата која би ја добил на „Олд Трафорд“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Радукану вели дека родителите ќе се грижат за милионите

Објавено пред

Новокрунисаната шампионка од САД опен, Ема Радукану вели дека ќе остави нејзините родители да се погрижат за наградата од 2.5 милиони долари која ја доби во Њујорк, и признава дека уште не си приуштила ишто скапо.

18-годишната Британка, која се врати во својата татковина по славната победа, вели дека таа ќе се фокусира на тенисот, додека родителите ќе се грижат за финансиите.

„Ќе ги оставам тие работи на моите родители. Тие може да се погрижат за тоа, а искрено уште не сум отишла на шопинг. Имам лоши навики како и секој тинејџер. Секогаш оставам мешаница зад мене и мора да работам на тоа“, вели Радукану.

Ниту нејзиниот татко, Јан, ниту нејзината мајка, Рене не можеа да патуваат во Њујорк за да го гледаат финалето поради ограничувањата поради пандемијата на КОВИД-19. Британските медиуми тврдат дека ова е само почеток на финансиските придобивки на Радукану, по големите спонзорски договори кои сигурно ќе дојдат за тинејџерката.

Прикажи повеќе...

Спорт

Горецка е „совршениот фудбалер“? Барем во „ФИФА 22“

Објавено пред

Леон Горецка, фудбалерот од средниот ред на Баерн Минхен, е првата фудбалска ѕвезда со неверојатен рејтинг на видеоиграта ФИФА 22, откако 26-годишниот Германец има рејтинг од над 80 во шесте категории (брзина, дриблање, шут, одбрана, додавање и физичка подготвеност)

Со вкупен рејтинг од 87, Горецка според креаторите на видеоиграта е совршениот фудбалер кој може да се снајде одлично во одбраната, во средниот ред и во нападот. За споредба, Лионел Меси и Кристијано Роналдо имаат повисок вкупен рејтинг (над 90), но во одбрана двајцата имаат оценка од само 34.

Најсилниот детаљ на Горецка е физичката подготвеност (86), по што има 84 за дриблање, 82 за шутирање и додавање, и 81 за брзина и одбрана.

Иако се шпекулираше дека ќе си замине од Баерн Минхен по интересот на премиерлигашките клубови, Горецка потпиша нов петгодишен договор со Баварците, со што е сигурно на „Алијанц арената“ барем до 2026 година. Германските медиуми тврдат дека тој заработува од 12 до 15 милиони евра по сезона.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

29 починати и 561 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.384 тестирања, а регистрирани се 561 нов случај на...

Македонија3 часа

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија4 часа

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Македонија6 часа

„Избери живот, гласај зелено!“ – ДУИ го откри слоганот за локалните избори

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе...

Македонија7 часа

Русковска барала вештачење на телефонот со кој бил фотографиран Рашковски

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, стапила во контакт со сопственикот на порталот каде што беше...

Македонија7 часа

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија7 часа

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Македонија8 часа

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Македонија10 часа

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Синоќа, во 21 часот пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од Бугарија. „Вчера, Северна Македонија доби донација од повеќе...

Регион10 часа

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет10 часа

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија1 ден

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија1 ден

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет1 ден

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија1 ден

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет1 ден

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија1 ден

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион2 дена

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија2 дена

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ2 дена

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Досие