Контакт

Спорт

Тежок пораз на МЗТ, полу-финалето е недостижен сон

Објавено пред

Кошаркарите на МЗТ Скопје доживеаја тежок пораз во првиот четврт-финален натпревар, во АБА 2 лигата. Во балонот, во Подгорица, Младост од Земун забележа победа над МЗТ 95:75. Во пресрет на реваншот, МЗТ се пред невозможна мисија да се пласираат во полу-финалето.

Победата Младост ја најави во првата четвртина, која ја доби со 28:19, а победата ја обезбедија во вториот период, кога постигнаа четири тројки во низа. МЗТ, во ниту еден момент, немаа одговор за играта на Младост.

Иан Карачиќ со 15 и Френк тарнер со 10 поени беа единствени со двоцифрен ефект кај МЗТ. Малдост ја предводеа Треј Дрекслер со 24, Душан Танасковиќ со 19 и Стефон Гомбол со 18 поени.

Реваншот ќе се одигра на 22.април.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Наместо во Белфаст, Суперкупот ќе се игра во Истанбул

Објавено пред

Суперкупот на Европа за оваа сезона, УЕФА има намера да го пресели од Белфаст во Истанбул. На овој начин, УЕФА, сака да му се оддолжи на Истанбул, кој вторат година по ред остана без организацијата на финалниот меч во Лигата на шампионите.

Челси и Манчестер сити на 29.мај, требаше во Истабул да се борат за титулата во Лигата на шампионите, меѓутоа УЕФА го пресели финалето во Порто, поради неповолната епидемиолошка ситуација во Турција.

УЕФА како некој вид на компензација се обидува на Турците да и го понуди финалето во Суперкупот на 11.август, а исто така планот на УЕФА е финалето во Лигата на шампионите да се одигра во Истанбул во 2023 година.

Во финалето на СУперкупот оваа сезона можно е да играат два тима од Англија, па дури и двата тима да бидат од Манчестер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Марка: Раул на местото на Зидан

Објавено пред

Шпанските медиуми последните денови шпекулираат што ќе биде со Зинедин Зидан. Наводно, тренерот на Реал Мадрид, по завршувањето на сезоната по втор пат во кариерата ќе го напушти „Сантијаго Бернабеу“.

„Марка“, медиуми кој секогаш е добро упатен со се она што се случува во „кралскиот клуб“, тврди дека Зидан „физички и психички е скршен“ и дека претседателот Флорентино Перез има човек кој веднаш ќе го заземе неговото место.

Медиумите во Шпанија и претходно пишуваа дека доколку Зидан го напушти клубот, на неговото место ќе дојде клупската легенда, Раул Гонзалес Бланко.

Поранешниот напаѓач е тренер на Кастиља, филијалата на Реал. Со овој тим тој е на добар пат во пауза од девет години да избори пласман во Сегунда (Втора шпанска лига).

Раул во јануари имаше понуда од својот поранешен клуб Шалке, а изминатиот период се поврзуваше и со Анјтрахт од Франкфурт. Според „марка“, тој ги одбил побудите од Германија за да седне на клупата на Реал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Трипл-дабл мајстори – Јокиќ, Дончиќ, Вестбрук

Објавено пред

Никола Јокиќ, Расел Вестбрук и Лука Дончиќ забележаа трипл-дабл во победите на своите тимови изминатата ноќ во НБА лигата. Денвер со Јокиќ се искачија на третата позиција во Западната конференција, Далас на Дончиќ изборија место во плеј-офот, додека Вашингтон на рекордерот Вестбрук ќе играат плеј-ин за пласман во разигрувањето.

Денвер Нагетс победија во Детроит со 104:91. Фаворитот ја оправда својата улога кај еден од најслабите тимови во лигата. Јокиќ забележа трипл-дабл за само 26 минути, а поради големата разлика не играше речиси во целото второ полувреме. Центарот на Денвер натпреварот го заврши со 20 поени, 15 скокови и 11 асистенции. За Јокиќ ова беше 16 трипл-дабл во сезоната, вкупно 57. во кариерата.

Далас Маверикс славеа победа во дуелот со Торонто Репторс 114:110. Маверкс, во пенал завршницата ја обезбедија победата и место во плеј-офот и покрај тоа што во третиот период имаа предност од 19 поени.

Лука Дончиќ го предводеше својот тим до победата со 20 поени, 10 скокови и 11 асистенции.Вашинготн Визардс со 120:105 ги победија Кливленд Кавалирс. Рекордерот Вестбрук забележа нов трипл-дабл, 183 во кариерата (21 поен, 12 скокови, 17 асистенции). Бекот на Визардс им се приклучи на легендарните Џон Стоктон и Ајзеа Томас, кои во кариерата на седум натпревари во низа бележеле 15+ асистенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија2 часа

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет2 часа

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија14 часа

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија15 часа

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет16 часа

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Свет17 часа

СЗО со порака до богатите земји: Наместо да ги вакцинирате децата, дајте ги вакцините на сиромашните

Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против Ковид-19 и наместо...

Македонија20 часа

16 починати и 30 нови случаи на Ковид-19 од 1.658 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на...

Македонија21 час

Грчките гранични служби го отворија преминот Евзони за македонските граѓани

Од 13 часот е почнато да се пропуштаат возила кон Грција на граничниот премин Евзони. По застојот што настана изутринава...

Македонија22 часа

Пендаровски не го потпиша указот за легализација на бесправно изградените објекти

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише...

Македонија22 часа

Филипче: Помладите ќе почекаат за вакцинација

Пријавените за вакцина преку vakcinacija.mk најдоцна до понеделник ќе добијат термини за вакцинација, рече денес министерот за здравство, Венко Филипче....

Европа1 ден

Германски виролог предупредува на опасност од четврти бран на вирусот

Германскиот виролог Хендрик Штрек очекува дека ситуацијата во врска со коронавирусот сигурно ќе се влоши наесен и дека е можен...

Свет1 ден

Борел: Европската Унија не е способна да го запре Израел

Жосеп Борел, високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, изјави дека Европската Унија не е во состојба да...

Свет1 ден

Во Индија повеќе од 24 милиони заразени од коронавирус, индискиот сој се шири во целиот свет

Бројот на пријавени случаи на Ковид-19 во Индија се искачи на повеќе од 24 милиони лица, а индискиот сој на...

Свет1 ден

Се разгорува воениот конфликт на Блискиот Исток, стотици мртви и ранети

Израелската армија ги засили нападите врз Газа, а од Газа веќе петти ден по ред и натаму се лансираат ракети...

Македонија2 дена

Варвициотис: Не поддржуваме раздвојување на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров утрово во Атина го започна своето учество на 6-от Економски...

Македонија2 дена

Пендаровски: Во регионот сè уште има премногу историја што не држи на задните седишта во Европа

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на виртуелната конференција „Пред иднината – Подготовки за НАТО 2030“ во организација на Атлантскиот...

Свет2 дена

Нова опасност во Индија, смртоносната „Црна Габа“ се појави кај заразените со коронавирус

Се поголем број пациенти во Индија кои се наоѓаат во тешка здравствена состојба поради коронавирусот, добиваат ретка инфекција, т.н. „Црна...

Македонија2 дена

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Муслиманите во земјава, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се...

Македонија2 дена

Од полноќ стапува на сила скратен полициски час

Од полноќ стапува на сила скратениот полициски час кој ќе трае до 4 часот наутро. Олабавување на рестриктивните мерки ќе...

Досие