Контакт

Спорт

Тијаго Силва добива нов договор од Челси

Објавено пред

Тијаго Силва ќе го продолжи договорот со Челси за уште една година, тврди британски „Гардијан“. Бразилскиот дефанзивец има договор до крајот на сезоната, но лондончани му понудија нов договор на 38-годишниот играч. Клубот сака да продолжи да се потпира на неговото искуство и лидерските способности.

dobivaj vesti na viber

Челси продолжува да прави големи промени во одбраната, но Силва останува константа. Минатото лето „сините“ ги загубија Антонио Рудигер и Андреас Кристенсен, кои си заминаа како слободни играчи. Реакцијата беше потписот на Калиду Кулибали и на Весли Фофана, а во јануари пристигна и Беноа Бадијашил.

Без разлика на промените, Тијаго Силва останува срцето на одбраната во тимот од „Стемфорд бриџ“. Поранешниот дефанзивец на Милан и на Пари Сен Жермен се претстави на високо ниво од неговото доаѓање во септември 2020 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ФФМ од Даку побара да и се извини на македонската држава, а од УЕФА да го казни албанскиот репрезентативец

Објавено пред

Фудбалската федерација на Македонија се огласи по повод навредите кои од теренот на стадионот во Хамбург, ги испрати албанскиот репрезентативец Мирљинд Даку.

dobivaj vesti na viber

Даку (26), роден во Гњилане, инаку фудбалер на Рубин од Казан, додека го славеше со навивачите нерешениот резултат на неговата репрезентација против Хрватска (2:2), зеде мегафон и извика „Е..ш Македонци“.

Претходно за време на турнирот, камерите снимија и тетоважа на грбот на Даку, која ја покажува неговата почит командант на УЧК кој загина во 1999 година.

„Ја изразуваме нашата длабока загриженост и недвосмислена осуда во врска со националистички скандирања од Мирлинд Даку, репрезентативец на Албанија, насочени против македонската држава по завршување на вчерашниот натпревар Хрватска – Албанија од Европското првенство.

Однесувањето е неприфатливо и спротивно на основните вредности на спортскиот дух и меѓусебното почитување што ги промовира фудбалот.

Спортот, особено фудбалот е основа за здржување на луѓето од различна национална припадност и средина за соработка и почит.

Националистичката реторика, сепак, ги поткопува овие принципи, поттикнувајќи поделба и непријателство меѓу навивачите и општествата.

Принципите на политичка неутралност се вградени во регулативите на меѓународните асоцијации како што се ФИФА и УЕФА. Фудбалската федерација на Македонија за ваквото скандалозно однесување ќе прати официјален допис до УЕФА.

Го повикуваме фудбалерот на Албанија, Мирлинд Даку јавно да се извини за своето однесување, препознавајќи ја штетата што ја предизвика.

Исто така, ги повикуваме релевантните институции да го истражат овој инцидент и да преземат соодветни дисциплински мерки за зајакнување на стандардите на однесување што се очекуваат од сите спортисти.

Нашата посветеност за промовирање единство, почит и фер игра во спортот останува на прво место“.

Сигурно е дека Даку за овој испад ќе биде казнет од УЕФА.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓасула на уникатен начин влезе во фудбалската историја

Објавено пред

Албанскиот фудбалер, Клаус Ѓасула, влезе во историјата на европските и светските првенства. Ѓасула беше актер на еден од највозбудливите натпревари одиграни досега на Европското првенство.

dobivaj vesti na viber

Ѓасула на теренот влезе во второто полувреме, по сплет на несреќни околности со постигна автогол во 76.минута. Со тој автогол Хрватска поведе против Албанија со 2:1, но токму Ѓасула во 95.минута го поништи водството на Хрватите и обезбеди бод за својата репрезентација.

Статистичарите издвоија необична информација. Ѓасула на вчерашниот натпревар стана првиот играч во историјата на европските и светските првенства кој во игра влегол од клупата за резерви и постигнал автогол и гол.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хезоња се огласи и стави крај на сите шпекулации

Објавено пред

Хрватскиот кошаркар Марио Хезоња стави крај на шпекулациите каде ќе ја продолжи кариерата. Хезоња се огласи на социјалната мрежа „Х“ и таму го потврди она што го најави минатата недела, дека ќе остане во Реал Мадрид.

dobivaj vesti na viber

„Како што сите знаете, по мојот последен натпревар сезонава станав слободен агент и слободен да одлучам каде сакам да играм во следните години. Се уште немам склучено никаков договор со никого, а како што реков, информација ќе добиете од мене“, напиша Хезоња и додаде:

„Реал Мадрид веруваше во мене кога многумина не веруваа, се грижеше за мене и моето семејство од првиот ден кога пристигнав и направи да се чувствуваме како дома. Мојата единствена намера беше да останам, па со задоволство ќе ви кажам дека ќе останам уште долго во мојот дом, мојот Реал Мадрид“.

Клубот се уште не го официјализирал продолжувањето на соработката, а добро информираната новинарка Сира Лопез пренесува дека договорот е потпишан до летото 2029 година со исклучително добри финансиски услови.

Хезоња наводно ќе заработува 2,5 милиони евра по сезона, односно за петгодишната верност кон клубот од главниот град на Шпанија ќе инкасира вкупно 12,5 милиони.

29-годишниот кошаркар, минатата сезона во Евролигата имаше просек од 13,5 поени, 4,6 скока и 0,9 асистенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

На секои неколку дена има пријава за змии и во населени места. Центарот за управување со кризи информира дека во...

Македонија3 часа

25-годишен војник почина на Криволак, му се слошило за време на марш

Дваесет и петгодишен професионален војник почина на полигонот Криволак за време на марш кога му се слошило. Се работи за...

Спорт3 часа

(Видео) Албанскиот репрезентативец Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Албанија и Хрватска, вчера во Хамбург, одиграа одличен натпревар. Заврши 2:2, откако Хрватска направи пресврт по водството на Албанија, а...

Македонија4 часа

Елфете Исмаили oд Алијансата е кандидат за заменик-министер за одбрана, а Флакрон Беџети за заменик-министер за земјоделство

Крилото на Арбен Таравари од Алијансата за Албанците одржа состанок, на кој се разговараше за изборот на кадрите за идната...

Македонија4 часа

Филипче: На СДСМ му се потребни нови луѓе, но и старите членови интелектуалци, социјалдемократи

Кандидатот за претседател на СДСМ, Венко Филипче оствари средби со сопартијците од Општинските организации на Ѓорче Петров и Карпош. На...

Македонија5 часа

Сончево и многу топло време со температура до 40 степени

Времето денес ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб до умерен, а по должината на Повардарието повремено засилен...

Топ15 часа

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Седум лица од Непал исчезнаа во текот на вчерашниот ден. Според информациите, тие работеле во две скопски фирми, а им...

Македонија18 часа

Вонреден наздор во битолската болница и детската клиника по смртта на бебето

Заменичката-министерка за здравство, Маја Манолева испратила наредба до Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) веднаш да спроведе вонреден инспекциски надзор...

Економија19 часа

Мицкоски: По формирање на владата ќе ја разгледаме можноста за враќање на цената на електричната енергија, дури и за намалување

Ние веднаш по формирањето на владата ќе седнеме ќе ги видиме законските можности кои ни стојат на располагање, ќе ги...

Економија24 часа

Бислимоски: Во однос на регионот, Македонија е една од земјите со највисоки загуби на вода

Претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски кажа дека загубите на вода во Македонија се некаде околу 62 проценти на ниво на...

Топ24 часа

Тешка сообраќајна несреќа на патот Куманово – Липково, загина 19-годишник

Вчера во 17.20 часот во СВР Куманово било пријавено дека на регионалниот пат Куманово – Липково, во село Оризаре, липковско,...

Македонија1 ден

Прегазена мечка на патниот правец Гостивар – Охрид

Регионалниот ЦУК Тетово известува, дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК е добиена пријава за сообраќајна...

Македонија1 ден

Петмина осомничени за насилството во дворот на Клиничкиот центар: со клоци и тупаници, со метални шипки, дрвени палки претепале едно лице

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против пет лица, кои се осомничени дека заедно сториле кривично...

Регион1 ден

Три земјотреси за неколку минути го погодија Крит

Три земјотреси со јачина од 3, 3,4 и 3 степени според Рихтеровата скала се случија во раните утрински часови во...

Европа1 ден

(Видео) Руски нуклеарни подморници лансираа проектили, целта била оддалечена 170 километри

Подморници на руската северна флота со нуклеарен погон лансираа крстосувачки ракети кон морските цели како дел од вежбите во Баренцовото...

Свет1 ден

Путин го нападна Западот во разговорот со Ким, лидерот на Северна Кореја порача: Ова е историски момент

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна синоќа во својата прва посета на Северна Кореја по 24 години, ветувајќи дека ќе ги...

Европа1 ден

Американски војник осуден во Русија на речиси четири години затвор

Руски суд осуди американски војник на три години и девет месеци затвор под обвинение за кражба и закана со убиство,...

Свет1 ден

Шефот на НАТО за посетата на Путин на Северна Кореја: Загрижени сме

НАТО е загрижен за поддршката што Русија би можела да ја даде на севернокорејската ракетна и нуклеарна програма, изјави шефот...

Македонија2 дена

Топлотен бран во Македонија: Бремените и лицата над 60 години да се ослободат од работа, децата да не излегуваат на отворено до 17 часот

Владата на барање на Министерството за здравство, одржа вонредна седница, поради најавите за топлотен бран во државата и донесе соодветни...

Топ2 дена

Залутан куршум заврши во грбот на скопјанец додека возел велосипед низ Чаир

Додека 35-годишниот А.Ф. од Скопје се возел со својот велосипед во Чаир, почувствувал болка во грбот. Бил пренесен во болница,...