Контакт

Спорт

Тим Данкан со тинејџерска фризура на белата брада (фото)

Објавено пред

Легендарниот НБА кошаркар, Тим Данкан кај поголемиот број вљубеници во кошарката остана во сеќавање со „војничката“ фризура, но сега се одлучи на драстична промена.

Се чини дека вака луда фризура екс-играчот на Сан Антонио Спарс немал уште од тинејџерските денови.

Човекот кој е висок 211 сантиметри, а тежок 113 килограми, кој има 5 шампионски прстени во НБА изгледа сосема поинаку.

Тој моментно е член на стручниот штаб на Грег Попович.

Погледнете го:

View this post on Instagram

You mess with Timmy’s new look? (📷: @1shotsean)

A post shared by SLAM (@slamonline) on Nov 19, 2019 at 8:01am PST

Спорт

АС: ПСЖ се согласиле Нејмар да замине во Барса (ако има понуда)

Објавено пред

Бидејќи повторно е лето, повторно е време за шпекулациите дека Барселона ќе го врати Нејмар од Пари Сен-Жермен како „мелем“ на раните по колапсот на борбата за титулата во Шпанија ова лето, тврди шпанскиот весник „АС“.

Според нивните извори Нејмар веќе се договорил со првите луѓе на Пари Сен-Жермен дека ако каталонскиот гигант се обиде да го донесе ова лето, ќе се обидат да дојдат до договор по случките минатото лето, кога ПСЖ постави превисока цена за Бразилецот. За возврат, ПСЖ бараат Нејмар да биде целосно фокусиран на Лигата на шампионите и освојувањето на трофејот кој им недостасува во колекцијата.

Доколку се случи ова, весникот тврди дека цената би била околу 170 милиони евра, која би паднала драстично доколку ПСЖ се согласи да ги земе Антоан Гризман или Усман Дембеле, а Нејмар би ја добил ветената плата од управата на Барса.

Договорот на Нејмар со Пари Сен-Жермен завршува во 2022 година, така што ова лето би било последно во кое францускиот клуб би можел да врати голем дел од 222-те милиони евра кои ги платија пред три години. Во Каталонија сметаат дека со успешно привлекување на Нејмар би ги смириле навивачите кои се незадоволни од формата на својот омилен тим.

Прикажи повеќе...

Спорт

По Редскинс, и Кливленд индијанс ќе го менуваат името

Објавено пред

По најавите дека НФЛ тимот Вашингтон редскинс по децении одбивање го почнаа процесот за менување на своето име, и безбол тимот Кливленд индијанс реши да почне процедура за „разгледување“ на името на тимот кое е такво од 1915 година.

По притисокот на јавноста и на американското движење за корегирање на расните неправди, Кливленд индијанс потврдија дека ќе направат ревизија на името кое го носат 105 години.

„Посветени сме на позитивно влијание на нашата заедница и одговорност кон подобрувањето на социјалната правда и еднаквост. Нашата организација сфаќа дека името на тимот е најважниот дел за поврзаност со заедницата“, објавија од тимот.

Во 2018 година, Индијанс го отстранија своето лого на поглавицата Ваху од дресовите и капите, но маскотата остана популарна кај навивачите на клубот од Охајо.

Вашингтон редскинс подготвени да го сменат „навредливото“ име

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамилтон пак ги обвини ривалите: Ако молчите за расизмот, тогаш сте соучесници

Објавено пред

Шесткратниот светски шампион Луис Хамилтон повторно изрази разочарување од некои свои ривали поради „соучесничката тишина“ околу прашањата за расизмот по протестите во САД и низ целиот свет по смртта на Џорџ Флојд.

Сите 20 Ф1 возачи се согласија да носат маички со порака „Крај на расизмот“ пред Австриското ГП денеска, но порака со поддршка на „Black Lives Matter“ најверојатно нема да има бидејќи дел од возачите се сомничави околу политичката природа на движењето. Хамилтон вели дека сакал повеќе возачи да го кренат својот глас.

„На состанокот се заблагодарив на тие кои напишаа нешто на социјалните мрежи бидејќи тоа е одлична платформа. Им објаснив дека тишината во основа значи соучесништво. И продолжува да има тишина. Има луѓе кои не разбираат што се случува и кои се причините за овие протести. Знам дека има проблем со возачите, не ми е потребно вакво искуство за да го знам тоа“, вели Хамилтон.

Хамилтон ги „прозва“, Ф1 возачите со пораки против расизмот

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Топ46 минути

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа2 часа

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет3 часа

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет15 часа

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија19 часа

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Европа19 часа

Рација во 15 италијански региони поради снимање и споделување на детска порнографија

Три лица се уапсени во Италија, а 50 се под истрага поради порнографска злоупотреба на деца, вклучително и новороденчиња. Сликите...

Македонија21 час

Сафет Бишевац позитивен на коронавирус

Сафет Бишевац, кандидат за пратеник од листата на ВМРО-ДПМНЕ, на Фејсбук објави дека е позитивен на коронавирус. Тој вели дека...

Регион22 часа

Расте бројот на заразени туристи во Грција, на Скијатос слетала Србинка позитивна на коронавирус

По случајот со семејство од Белград кое било „депортирано“ од Грција, откако било утврдено дека мажот е позитивен на коронавирус,...

Македонија22 часа

Болницата „8 Септември“ тврди: Ова е ковид болница, нема листа на чекање за итни операции

Болницата „8 Септември“ во Скопје соопшти дека не постои листа на чекање за итни хируршки интервенции. „ЈЗУ ГОБ „8 Септември“...

Европа23 часа

Истрага против поранешниот француски премиер и министри поради Ковид-19

Францускиот специјален суд нареди да започне истрага против поранешниот премиер Едуард Филип и двајца министри за здравство во врска со...

Спорт24 часа

Поддршка за Ѓоковиќ од центарот на Загреб (Фото)

Голем транспарент со поддршка за Новак Ѓоковиќ се појави во центарот на хрватската престолнина Загреб. „Имаме право да дишеме. Стоп...

Регион24 часа

На Косово 114 новозаболени од коронавирус – жариште има на подножјето на Шар Планина

Националниот институт за јавно здравје во Приштина објави дека во Косово се регистрирани 114 нови случаи на Ковид 19, пишува...

Свет1 ден

Русија ќе подготви 70 милиони дози вакцини за Ковид-19, привичните тестови се успешни

Две недели откако започнаа клиничките тестирања врз група волонтери на руската вакцина против Ковид-19, нема никакви негативни ефекти, со што...

Свет1 ден

За коронавирус тестирани 10 милиони луѓе во Кина

Градските власти во Пекинг објавија дека 10,4 милиони луѓе, или околу половина од жителите на кинеската престолнина,се тестирани за присуство...

Свет1 ден

Четири лица загинаа, а 97 се повредени во експлозијата во Турција

Четири лица загинаа, а 97 од 186 вработени се повредени при експлозијата во фабрика за пиротехника во Турција. Фабриката е...

Свет1 ден

Првите резултати од лекот против Ковид-19 се очекуваат за две недели

Светската здравствена организација ги очекува во следните две недели првичните резултати од клиничкото тестирање на лекови кои би можеле да...

Регион2 дена

Се запали авион со 164 патници и членови на екипаж, принудно слета во Грција

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во...

Свет2 дена

Тенгел: Наместо да се смеетe на шведскиот модел, научете нешто од нас

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против Ковид-19, подобро би било да научите нешто од нашето искуство,...

Свет2 дена

СЗО: Засега Ковид-19 нема мутација што го прави посилен

Вирусот Ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест, вели главниот епидемиолог на...

Досие