Контакт

Спорт

Тим не е како Новак: Да си одам од Австрија во Монако поради данок? Не, благодарам

Објавено пред

Австрискиот тениски ас, Доминик Тим, вели дека никогаш не би заминал од својата татковина за живот во Монте Карло или Дубаи поради даночните обврски, откако поголем број на тенисери и тенисерки (вклучувајќи го и Новак Ѓоковиќ), се преселија во Монако за да избегнат да платат голема сума за данок по огромните заработувачки во светот на тенисот.

„Нема шанси да се случи такво нешто. Монте Карло или Дубаи? Не можам да замислам да поминувам време таму наместо да си бидам дома. Во Австрија е преубаво и самата мисла да живеам на друго место ме излудува“, вели Тим.

26-годишниот Тим ја заврши најдобрата сезона во кариерата со пет АТП титули и со пораз на АТП финалето во Лондон од Стефанос Циципас.

Спорт

Сагата заврши, Олмо е играч на Лајпциг

Објавено пред

Лајпциг го официјализираа трансферот на повремениот шпански репрезентативец Дани Олмо. Шпанецот со моментниот лидер во Бундеслигата потпишал договор до јуни 2024 година.

Динамо Загреб како обесштетување ќе добие 20 милиони евра плус одредени бонуси.

Олмо во Загреб пристигна во 2014 година од Барселона. Тој е најзаслужен што Динамо сезонава играше во фазата по групи во Лигата на шампионите.

Лајпциг објави дека Олмо в недела ќе го има првиот тренинг со новите соиграчи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Контавејт ја декласира Бенчиќ, испадна и Плишкова

Објавено пред

Шестиот натпреварувачки ден на Австралија опен донесе нови изненадувања во женска конкуренција. Од турнирот во третото коло се елиминирани втората и шестата носителка Каролина Плишкова и Белинда Бенчиќ. За разлика од нив проблеми в оваа рунда немаше Симона Халеп.

Романката Халеп, трета фаворитка на турнирот со 6/1, 6/4 ја победи тенисерката од Казахстан Јулија Путинцева. Во наредната рунда Халеп ќе игра против Елис Мертенс од Белгија која во три сета ја победи Американката Кетрин Белис.

Втората носителка Плишкова во тва тај-брејка беше поразена од Анастасија Пављученкова (30 на ВТА листата).

Русинката во наредното коло ќе се сретне со Германката Анжелик Кербер која славеше во три сета во дуелот со Италијанската Камила Џорџи.

Најголемото изненадување, барем според резултатот го приреди Естонката Анет Контавејт. таа на шестата фаворитка Белинда Бенчиќ и препушти само еден гем.

Контавејт во осмина-финалето ќе игра против Ига Швјатек која беше подобра од Дона Векиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тандер броеја до 140, доминантни партии на Вестбрук, Вокер, Јокиќ (Видео)

Објавено пред

Изминатата ноќ во НБА лигата ја обележаа неколку брилијантни индивидуални настапи и доминантната тимска претстава на Оклахома сити Тандер.

Оклахома го декласираа тимот на Атланта Хокс со 140:111. Седуммина играчи во победничкиот тим постигнаа двоцифрен број на поени.

Најефикасен беше Данило Галинари со 25 поени, еден помалку постигна Шај Гилџус-Александер. Хоукс ги предводеа Џејсон Колинс со 28 поени, односно Треј јанг со 26 поени и 16 асистенции.

Хјустон ја надиграа Минесота со 131:124 благодарение на Расел Вестбрук. Рас мечот го заврши со 45 поени, шест скока и 10 асистенции. Тој го „избриша“ лошиот меч што го одигра Џејмс Харден кој погоди само три од 13 обид од поле.

Кај Минесота најдобри беа Карл Ентони Таунс со 30 поени и 12 скока, односно Ендру Вигинс со 28 поени.

Никола Јокиќ го предводеше Денвер до победата во Њу Орлеанс 113:106. Во отсуство на неколкумина играчи српскиот центар целосно ја презеде одговорноста и со 27 поени, 12 скока, седум асистенции и четири украден топки ги предводеше Нагетс до победата.

Бостон Селтикс славеа победа кај Орландо Меџик 109:98. Блескаше Кемба Вокер со 37 поени, а на спротивната страна се истакна Еван Фурние со 30 поени.

Резултати:

Шарлот-Милвоки 103:116
Детроит-Мемфис 112:125
Орландо-Бостон 98:109
Њујорк-Торонто 112:118
Чикаго-Сакраменто 81:98
Њу Орлеанс-Денвер 106:113
Оклахома-Атланта 140:111
Мајами-ЛА Клиперс 117:122
Минесота-Хјустон 124:131
Сан Антонио-Финикс 99:103
Голден стејт-Индијана 118:129

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Дескоска: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за Јавното обвинителство

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното...

Топ3 часа

Возило прегази 10-годишно дете на булевар во Скопје

Синоќа на булеварот „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ патничко моторно возило управувано од 32-годишниот Д.Д. од Скопје удри во дете пешак на...

Свет4 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет5 часа

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Свет5 часа

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега...

Европа5 часа

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Македонија5 часа

Пендаровски и Спасовски со сочувство до турскиот народ поради земјотресот

Претседателот Стево Пендаровски и техничкиот премиер, Оливер Спасовски, преку социјалните мрежи изразија сочувство до турскиот народ поради силниот земјотрес во...

Свет6 часа

(Видео) Во земјотресот во Турција загинаа 20, повредени се 920 лица

Бројот на загинати од силниот земјотрес што вчера го погоди источниот дел на Турција се искачи на 20, со 920...

Македонија17 часа

(Видео) Пендаровски: Посетата на Шарл Мишел уверува дека имаме силна поддршка на европскиот пат

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во работна посета на земјава. На...

Македонија21 час

(Видео) Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по вчерашната изјава на Христијан Мицкоски, кој кажа дека има забелешки и од сите 9...

Македонија21 час

Еден месец притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за закани упатени кон новинарката Мери...

Македонија21 час

(Видео) Милошoски: Не преговараме за законот за Јавно обвинителство без присуство на Јовески

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавно обвинителство во Собранието, откако министерката за правда, Рената Десковска,...

Македонија21 час

(Видео) Дебата: Како во законот освен производителите, корист да имаат и консументите на канабисот

Пациентите на кои им е потребно маслото од канабис се сосема заборавени во предлог-законот за опојни дроги и психотропни супстанции,...

Македонија1 ден

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија1 ден

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија1 ден

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Свет1 ден

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет1 ден

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија1 ден

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет2 дена

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Досие