Контакт

Спорт

Тим преку Циципас до титулата во Пекинг

Објавено пред

Австриецот Доминик Тим ја освои титулата на турнирот од серијата 500 во Пекинг. Тим во финалето го победи Стефанос Циципас со 3/6, 6/4, 6/1.

Циципас кој вчера со пресврт го доби полу-финалето против Александар Зверев го освои првиот сет иако се соочи со бреј во воведниот гем. Впечатокот беше дека Циципас сигурно оди кон освојувањето на титулата, особено откако стигна до брејк во вториот сет и предност од 2:1. Тим веднаш го врати брејкот, а потоа во десетиот гем со нов брејк го израмни резултатот во сетови на 1:1.

Во третиот сет играта на Циципас се распадна, на теренот играше само Тим, кој експресно стигна до 5:0, а до крајот му препушти еден гем на противникот.

Австриецот ја освои четвртата титула оваа сезона откако претходно победи во Кицбил, Барселона и Индијан Велс.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шарди: Жал ми е што се вакцинирав, поминувам низ пекол!

Објавено пред

Францускиот тенисер Жереми Шарди (34) кој пред 8 години беше 25-ти светски тенисер објави дека на неодредено време ја прекинува тениската кариера. Тој наведува дека причина за ваквата негова одлука е болката во целото тело што ја чувствува откако се вакцинирал против Ковид 19.

„Се вакцинирав во август, меѓу ОИ и САД опен. Го направив тоа иако не бев обврзан, сакав да направам нешто добро за човештвото. Меѓутоа, откако ја примив вакцината поминувам низ пекол. Било каков физички напор ми носи неподнослива болка, не можам да тренирам, не можам да играм. Бев на детални прегледи кај двајца доктори, но тие не ми најдоа никаква повреда или болест, а јас знам дека почетокот на тие ужасни болки почнаа по вакцинацијата. Знам затоа што по Игрите во Токио се чувствував добро“ изјави Шарди за „АФП“.

„Завршив со играњето тенис годинава, а со оглед на своите години, не исклучувам дека ова може да е крај на кариерата“ изјави моментно 73-от светски тенисер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пред 40. роденден Ибрахимовиќ доби нов повик во националниот тим

Објавено пред

Напаѓачот Златан Ибрахимовиќ повторно е повикан во фудбалската репрезентација на Шведска за квалификациите за Мундијалот во 2022 година во Катар. Голгетерот на Милан треба да им помогне на соиграчите на мечевите против Косово, односно Грција иако тој поради повредата на коленото не беше во составот на „трите круни“ на ЕУРО2020.

Шведскиот селектор Јане Андерсон се уште смета на услугите на фудбалерот кој за 5 дена ќе наполни 40 години, пред се затоа што Шведска доживеа пораз од 2-1 од Грција иако претходно славеше против фаворитот Шпанија во септемврсиките квалификации.

„Се одлучив да го вклучам затоа што се надевам и верувам дека тој може да придонесе. Повредата е зад него, се уште не е фит, ама секој ден состојбата е се подобра“ објасни Андерсон.

Шведска моментно е втора во групата Б со 9 бода зад водечката Шпанија.

Мечот против Косово е на 9. октомври, а дуелот со Грција три дена подоцна. Двете средби се играат во Стокхолм.

Прикажи повеќе...

Спорт

Челси без Канте против Јувентус

Објавено пред

Нголо Канте ќе ги пропушти наредните два натпревари на Челси, а нема да игра и за Франција, во октомврискиот циклус, во квалификациите за пласман на Светското првенство.

Канте, во саботата, против Манчестер сити, ја обновил повредата на препоните, поради која веќе пропушти неколку натпревари во септември. Канте од почетокот на сезоната одиграл само пет натпревари, во ниту еден од нив не бил на теренот во текот на сите 90 минути.

Поради повредата, Канте нема да игра утре против Јувентус, во Лигата на шампионите и во сабота, против Саутемптон во Премиер лигата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

Заев – Фон дер Лаен: Oчекувaме придвижување во однос на проширувањето на ЕУ

Премиерот Зоран Заев попладнево ја пречека претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лаен. Како што напиша тој на социјалните...

Топ4 часа

Агент за недвижности од Скопје зел капар за станови, а парите си ги ставал в џеб

Полицијата поднесе кривична пријава против агент за недвижности од Скопје, кој зал капар за продажба на станови во изградба, но...

Свет5 часа

Животот во Сиднеј за невакцинираните станува сѐ потежок – може да им се забрани влез и во продавници

Граѓаните на Сиднеј, кои не се вакцинирани против коронавирусот, ризикуваат да добијат забрана за разни социјални активности. Според планот за...

Македонија6 часа

Трета доза вакцина вчера примиле 69 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера, вакцинирани се вкупно 784.244 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Македонија7 часа

Речиси 47 отсто од населението над 18 години е вакцинирано со една доза вакцина

Заклучно со 26 септември со една доза вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 46,9 % од населението над 18-годишна возраст, соопшти...

Свет8 часа

(Видео) Силна експлозија во зграда во Гетеборг натера луѓе да скокаат од прозорец, најмалку 25 повредени

Најмалку 25 луѓе се повредени во експлозија што се случи денеска во станбена зграда во Гетеборг. Шведската полиција соопшти дека...

Регион8 часа

Нов силен земјотрес на Крит – стотици луѓе ја поминаа ноќта во шатори

По немирна ноќ и неколку силни земјотреси што вчера го погодија Крит, жителите на Ираклион утрово ги разбуди нов силен...

Македонија8 часа

Попишани 1.619.857 граѓани во земјата и 198.589 од дијаспората, остануваат уште два дена од пописот

Во земјата до вчера се попишани 1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 стана. Можноста за самопопишување на лица во странство,...

Македонија9 часа

Претседателката на Европската комисија денеска во Скопје, а утре еврокомесарот Вархељи

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје. Како што беше најавено,...

Македонија22 часа

Од модуларната болница во Штип избегал 84-годишен пациент

Вчера попладне, 84-годишен пациент избегал од модуларната болница во Штип, но подоцна бил вратен од полициски службеници. „На 26.09.2021 во...

Македонија1 ден

Регистрирани 112 нови случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 82, Кавадарци...

Европа1 ден

Олаф Шолц: Дојде време ЦДУ/ЦСУ да замине во опозиција

Пo објавувањето на нецелосните официјални резултати од парламентарните избори во Германија денеска рано наутро, социјалдемократите (СПД) и нивниот кандидат за...

Македонија1 ден

Пендаровски: Политичките тензии на моменти ја парализираат државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свечениот научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното...

Македонија1 ден

Црвенковски: Ако нашата идеја е „НАТО ќе нѐ брани, ЕУ ќе нѐ храни“, ниту ќе се одбраниме ниту ќе се нахраниме

Како поранешен премиер и претседател на Република Македонија имам право, но и обврска да проговорам, за тоа каде според мои...

Македонија1 ден

Шефицата на Европската комисија утре во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, утре ќе допатува во земјатаа, а ќе ја пречека премиерот Зоран Заев...

Европа1 ден

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат...

Свет1 ден

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечното целосно затворање за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во преостанатиот дел...

Македонија1 ден

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија1 ден

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ2 дена

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Досие