Контакт

Спорт

Тим: Видовме среќни деца и заборавивме да бидеме на дистанца

Објавено пред

Австрискиот тенисер Доминик Тим во најновото интервју за „СНН“ повторно во одбрана на Новак Ѓоковиќ во врска со обвинувањата дека не смеел да ги организира „Адрија“ турнирите во време на пандемија на коронавирус.

„Тоа не беше фер кон него, затоа што тој не прекрши никаков закон, нити пак нас не тераше било што да правиме. Никого не го тераше да дојде таму, никого не го тераше да се дружи со навивачите. Тоа беше наша одлука“ вели Австриецот.

Тим смета дека сите научиле од своите грешки.

„Очигледно е дека сите погрешија, но тоа се случи одамна и сите кои беа позитивни, се повторно здрави. Видовме среќни навивачи и среќни деца и тогаш како да заборавивме да бидеме на дистанца, да не се фотографираме со нив, да не се прегрнуваме. Сите жалиме за тоа што се случи“ – вели 26-годишниот тенисер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лидс јунајтед на Алиоски ќе се наполни со пари ако опстане во Премиер лигата

Објавено пред

Ако Лидс јунајтед успеат да опстанат во Премиер лигата следната сезона ќе добијат најмалку 265 милиони фунти во дополнителни приходи во следните пет години, вели процената на финансиските експерти од „Делоит“.

Нивната проценка вели дека клубот во кој игра македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски ќе заработат 160 милиони фунти во следните три години со самото влегување во Премиер лигата, а бидејќи се работи за клуб со славна историја, овие средства ќе се зголемат ако опстанат во елитата, од каде што испаднаа пред 16 години.

Газдата на клубот, Андреа Радрицани им вети на навивачите дека Лидс јунајтед имаат поголеми амбиции од обично опстанување во лигата, но посочи дека клубот „прво мора да научи да оди, а потоа да трча“.

Статистиката не е на страната на Лидс – само 2/3 од тимовите кои влегле во Премиер лигата во последните 10 сезони опстанале.

Прикажи повеќе...

Спорт

Наполи потврди дека Инсиње е неизвесен за Барса

Објавено пред

Капитенот на Наполи, Лоренцо Инсиње е во трка со времето за да биде подготвен за мечот против Барселона од Лигата на шапионите, откако клубот потврди дека има повреда на левиот бутен мускул.

Инсиње се повреди при 3:1 победата над Лацио минатиот викенд, и сега медицинскиот тим ќе мора да направи проценка дали ќе биде подготвен за мечот од Лигата на шампионите. Инсиње, кој постигна гол од пенал во 54. минута од мечот, беше заменет од македонскиот репрезентативец Елиф Елмас по 84 минути игра.

„Лоренцо Инсиње се повреди во финишот на мечот против Лацио и помина на медицински тест, кој покажа повреда на левиот адуктор и неговата состојба ќе биде разгледувана секојдневно“, велат од Наполи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јунајтед „конечно“ се ослободија од Алексис Санчез?

Објавено пред

Италијанските медиуми тврдат дека Манчестер јунајтед, конечно, се ослободиле од Алексис Санчез, откако Интер се согласиле да му дадат постојан договор на Чилеанецот.

Според „Кориере дело спорт“, спортскиот директор на Интер, Бепе Марота се согласил на договор за продажба за само 13.5 милиони фунти и дека тоа ќе биде потврдено по дуелот на Интер од Лига Европа со Хетафе во среда, меч за кој Санчез е во составот.

Ова ќе биде ослободување на буџетот на Јунајтед, кои му плаќаа 350.000 неделно на Санчез и покрај тоа што тој речиси не играше. Дури и додека беше на позајмица во Интер оваа сезона, Јунајтед плаќаа повеќе од половина од оваа плата. Според „Ла газета дело спорт“, Санчез ќе добие кратење на платата и ќе добие тригодишен договор со „нераѕурите“.

Со овие „ослободени“ средства Јунајтед ќе можат да се фокусираат на потпишувањето на Џејдон Санчо, бидејќи германските медиуми тврдат дека „ѓаволите“ се согласиле да ја платат бараната сума од фантастични 120 милиони евра за 20-годишниот Англичанец.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Провремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион45 минути

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија2 часа

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ4 часа

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија4 часа

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија5 часа

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Свет6 часа

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение...

Македонија7 часа

Нови 74 заболени и тројца починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Свет8 часа

Германските ученици се вратија во училишните клупи во екот на пандемијата

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Македонија9 часа

Џафери: Добро се чувствувам, јас ќе ја водам седницата

Претседателот на Собранието, Тала Џафери изјави дека утре тој ќе ја води конститутивната седница. Џафери денеска ја напушта Клиниката за...

Свет10 часа

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

Свет11 час

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Свет11 час

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со...

Свет11 час

Трамп: Ретко кој заслужил смртна казна повеќе од бомбашот од Бостон

Американската сојузна влада би можела уште еднаш да побара смртна казна за Чеченецот Џохар Царнаев, изјави американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет11 час

Германците сакаат да продолжат да работат од дома и по пандемијата

Поголем дел од Германците сакаат да ја задржат можноста за работа од дома и по завршувањето на пандемијата на коронавирус,...

Свет12 часа

Американски и британски фармери добиваат мистериозни пакети со семиња од Кина

Фармери во Велика Британија и САД веќе некое време примаат чудни пакувања со семиња од Кина во пошта што не...

Топ21 час

Малолетник од Ресен исчезна во Преспанското езеро

Во водите на Преспанското езеро вчера исчезнало 16-годишно момче од Ресен. Во Полициската станица Ресен од Итната медицинска помош било...

Регион1 ден

Преглед на состојбата во регионот: Албанија со нов рекорд на новозаразени, во Косово уште 13 починати

Преглед на состојбата со коронавирус во регионот во последното деноноќие. Нов рекорд на новозаболени во Албанија Откако Албанија вчера регистрираше...

Македонија1 ден

Maлиот Ајан кој го победи карциномот заѕвони на ѕвонче пред да ја напушти Детската клиника

По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот...

Македонија1 ден

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет, предупредува министерот за здравство, Венко Филипче. Tој апелира на почитување на...

Досие