Контакт

Спорт

Тореира го скрши отпорот на жилавата Болоња

Објавено пред

Фиорентина стигна до 14. победа во Серија А оваа сезона откако славеше со 1:0 на домашен терен против Болоња. Гостите играа со фудбалер помалку повеќе од едно полувреме поради исклучувањето на Бонифаци во 41.минута, кога го доби вториот жолт картон, а Фиорентина тоа го искористи во завршницата од дуелот.

dobivaj vesti na viber

Лукас Тореира во 70.минута беше стрелец на победничкиот погодок за „виолетовите“.

Овој пораз би можел да значи и пораз за тренерот на Болоња, Синиша Михајловиќ.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Керол во кревет со друга жена две недели пред својата свадба

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Ливерпул и англиски репрезентативец Енди Керол се најде на насловните страници на британските таблоиди откако на социјалните мрежи беше споделена фотографија на која тој е во кревет со русокоса девојка само две недели пред неговата свадба со ѕвездата од реалните ТВ шоуа, Били Маклоу.

dobivaj vesti na viber

Според „Сан“, Керол бил во Дубаи, каде што се забавувал добро и откако се онеесвестил во алкохолизирана состојба, кога бил фотографиран од менаџерката на локален бар, Тејлор Џен Вилки во неговата хотелска соба.

„Се работеше за афтерпарти. Сите отидовмево неговиот хотел. Бевме јас, една пријателка и Енди. Немаше секс, само цела вечер соалкохол. Сите бевме пијани, а фотографијата е шега“, изјави Вилки за „Сан“.

33-годишниот Керол, кој на крајот на сезоната беше ослободен од второлигашот Вест Бромвич Албион, има осумгодишна врска со Маклоу.

Прикажи повеќе...

Спорт

Перез добил објаснување од Ред бул за Шпанското ГП

Објавено пред

Серхио Перез открива дека имал „внатрешни разговори“ со Ред бул рејсинг по Шпанското ГП и дека е задоволен откако на трката во Барселона му беше наредено да „направи место“ и да го пропушти клупскиот колега, шампионот Макс Ферстапен за победата.

dobivaj vesti na viber

Во текот на трката, мексиканскиот возач побара тимот да му дозволи да го помине Ферстапен за да може да „функционира“ неговата стратегија на две влегувања во боксот во споредба со трите на Холанѓанецот, а по трката јасно кажа дека не е задоволен.

„Зборувавме по трката. На крајот беше јасно дека стратегијата со три влегувања во боксот беше исправната. Се согласивме и одиме понатаму. Во Ред бул има одлична атмосфера, голем момент, така што тоа беше одличен тимски резултат. Добив јасна порака дека ја имам поддршката на тимот за победи“, вели Чеко.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милер: Ливерпул после пенали ќе го освои трофејот во ЛШ

Објавено пред

Фудбалерот на Баерн Минхен, Томас Милер, верува дека Ливерпул ќе ја освои Лигата на шампионите во саботната пресметка против Реал Мадрид на „Сент Дени“ во Париз, а тоа ќе го направи на пенали, после 2:2 во регуларниот дел од натпреварот.

dobivaj vesti na viber

Ливерпул има два огромни мотиви пред утрешната пресметка. Првиот е да му се реваншира на „кралскиот клуб“ за поразот од Киев во 2018 година, а вториот да го врати „заработениот трофеј“ што го чека трета година.

„Имам впечаток дека Ливерпул е подобар, но врз основа на она што Реал го направи оваа сезона во Лигата на шампионите, не можам да ги отпишам. Предвидувам дека во регуларниот дел ќе биде 2:2 и дека Ливерпул ќе победи на пенали“, изјави Милер.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа35 минути

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија2 часа

Од денес повторно отворена македонската амбасада во Киев

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина ја отвори Амбасадата на Република Северна Македонија во...

Македонија4 часа

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет4 часа

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија5 часа

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија6 часа

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион6 часа

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет6 часа

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија7 часа

Османи во Украина: Она што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада,...

Македонија8 часа

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе Тетовскиот Регион, а беше почувствуван и во Скопје. Според податоците, земјотресот се случил...

Свет9 часа

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет9 часа

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...

Свет21 час

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија23 часа

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт23 часа

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија1 ден

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија1 ден

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија1 ден

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ1 ден

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...