Контакт

Спорт

Тотенхем „раскинаа“ со Серж Орие

Објавено пред

Тотенхем ја прекинаа соработката со фудбалерот од Брегот на Слоновата коска, Серж Орие. Фудбалерот имаже важечки договор до крајот на сезонава, но двете страни се договориле на прекин на соработката.

Со тоа е прекината четиригодишната соработка.

„Уживав во Тотенхем. Би сакал да им се заблагодарам на навивачите и на клубот, но имам чувство дека сега е време за нови предизвици“ изјави Орие.

Десниот бек се споменуваше дека е можно да ја продолжи кариерата во тимот на Барселона, но до тоа не дојде.

Медиумите на Островот пренесуваат информации дека заинтересирани за неговите услуги се Вотфорд, Бетис, Спартак Москва и Џенова.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Педро: Историски момент во мојата кариерата

Објавено пред

Педро беше еден од стрелците за Лацио, во вчерашната победа над Рома од 3:2. Шпанецот, во летниот преоден рок, во Лацио се пресели од Рома. Првото градско дерби, во дресот на новиот клуб, го крниса со гол.

„Среќен сум, победивме. Ваѓен меч за нас и нашите навивачи. Игравме агресивно во првото полувреме, имавме многу шанси“, изјави Педро и дополни.

„Овој тиме е едно големо семејство. Ги сакам идеите на тренерот Сари, тој сака да го притискаме противникот, брз да ја пренесуваме топката…Знам дека малку фудбалери низ историјата постигнувале голови за Рома и Лацио во дерби мечевите. Ова е посебен момент во мојата кариера“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лесор во Макаби

Објавено пред

Францускиот репрезентативец, Матијас Лесор, кариерата ќе ја продолжи во Макаби од Тел Авив.

Лесор, потпишал краток договор со „Гордоста на Израел“. Макаби го ангажираше Лесор по повредата на Анте Жижиќ.

Поради тоа со францускиот центар, Макаби потпишале договор кој ќе трае два месеци. Доколку успее да се наметна, Лесор ќе потпише долгорочен договор со најтрофејниот израелски клуб.

Лесор, минатата сезона беше играч на Монако. Со овој клуб го освои трофејот во Еврокупот. Сезоната ја заврши со просек од 12,5 поени и 6 скока по натпревар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Репеша со замина од Фортитудо

Објавено пред

Јасмин Репеша повеќе не е тренер на Фортитудо. Хрватот поднесе оставка по поразот од Реџана (80:91), во првото коло.

Репеша, кој со Фортитудо, во 2005 година беше шампион на Италија и кој неодамна го започна третиот мандат во клубот, на новинарите им ги објаснил причините за оставката.

Тренерот беше исклучен во финишот на натпреварот, признал дека во соблекувалната имал тахикардија.

„Сакам да им се извинам на клубот и играчите. Работев како куче за овој клуб, но на крајот не се чувствував добро, имамв тахикардија. Заминувам. Фортитудо е мојата прва и единствена љубов, но не можем да продолжам. Знаете дека никогаш не ги менувам одлуките“, им изјавил Репеша на новинарите.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

(Видео) Серија земјотреси во Грција, урнати згради и други објекти

По силниот земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала, што утрово го погоди грчкиот остров Крит, следеа неколку...

Европа2 часа

Тесна победа на Социјалдемократите во Германија, партијата на Меркел втора

Германските Социјалдемократи (СПД) изборија тесна победа на националните избори, покажуваат првичните резултати и освоија мандат да формираат влада првпат од...

Свет3 часа

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечниот „локдаун“ за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во останатиот дел од...

Македонија4 часа

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија4 часа

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ19 часа

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион19 часа

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија20 часа

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија23 часа

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа1 ден

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија1 ден

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија2 дена

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија2 дена

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа2 дена

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион2 дена

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа2 дена

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија2 дена

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија2 дена

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија3 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Досие