Контакт

Спорт

Тренерот на Бриж брутален: ПСЖ се „повисока класа“ од Реал

Објавено пред

Тренерот на белгискиот Клуб Бриж, Филип Клемен вели дека мечот против Пари Сен-Жермен на домашен терен е многу посериозен предизвик отколку гостувањето кај Реал Мадрид во Лигата на шампионите.

Бриж успеаја да дојдат до 2:2 реми на „Сантијаго Бернабеу“ во меч во кој имаа 0:2 водство и Клемен вели дека ПСЖ е „чекор погоре“ од славниот шпански клуб.

„Поен против ПСЖ би било вистинско достигнување, можеби дури и чудо. Тие се тим кој го победија Реал Мадрид со 3:0 и тоа кажува многу. ПСЖ се чекор погоре од Реал“, вели Клемен на прес-конференцијата пред утрешниот меч.

ПСЖ водат во групата со 6 поени, Бриж има два поени (две ремија), додека Реал и Галатасарај имаат само по еден поен.

„Можевме да имаме четири ли дури шест поени  и ќе бевме во сосема поинаква ситуација. Но, сега е најважно да се игра против ПСЖ и рано е за калкулации. Ќе се обидеме да се квалификуваме“, додава Клемен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Некаде правилата се почитуваат: Санчо и Аканџи казнети за потстрижување!

Објавено пред

Германската фудбалска лига (ДФЛ) ги казни фудбалерите на Борусија Дортмунд, Џејдон Санчо и Мануел Аканџи за прекршување на правилата за социјално дистанцирање, откако тие се пофалија со нови фризури оваа недела.

Четири други фудбалери на Борусија, кои наводно ги прекршиле правилата на ист начин, не беа казнети бидејќи немаше фотографски докази за нив. ДФЛ ги потврди казните за Санчо и Аканџи, но не објави колку се тие казнети, а потврди и дека Борусија нема да биде казнета.

„Нема сомнеж дека на професионалните фудбалери им се потребни потстрижувања. Меѓутоа, тоа треба да направено според препораките на медицинската заедница, а клубот им дал таква можност. Фудбалерите имаат право на жалба од пет дена“, се вели во соопштението на ДФЛ.

Претходно, „Билд“ објави дека Санчо и Аканџи, заедно со Рафаел Гереиро, Торган Азар, Аксел Витсел и Дан-Аксел Загаду добиле домашна посета од стилистот Вини Нана Каркари, а не се придржувале кон правилата. Каркари одговори дека ја тргнал маската само за фотографиите и дека при стрижењето ги почитувал хигиенските правила.

Прикажи повеќе...

Спорт

Правилото за карантин може да биде голем проблем за Серија А

Објавено пред

Иако распоредот на натпревари е подготвен, исто како и датумот, Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ) е загрижена дека Серија А може да не финишира поради упорноста на италијанската влада околу протоколот со карантин на играчи и членови на тимот кои би биле позитивни на КОВИД-19.

Во повеќето земји каде што фудбалот се рестартираше, како во Германија, правилото при позитивен случај е карантин за позитивниот, но продолжување на тренинзите на соиграчите доколку нивниот тест е негативен. Во Италија пак, каде што лигата треба да стартува на 20 јуни, правилото е по позитивен тест сите да бидат во карантин од 14 дена.

„Тоа креира нервоза во сите фубалски клубови. Има јасни правила кои дозволуваат да се продолжи со активноста со изолирање на позитивниот случај како во германската Бундеслига и не знам зошто тоа не може да се примени кај нас“, изјави претседателот на ФИГЦ, Габриеле Гравина.

Серија А има план за играње два меча неделно од 20 јуни до 2 август за да се комплетира сезоната, но доколку еден или неколку тимови се во карантин, планот ќе биде неостварлив.

Прикажи повеќе...

Спорт

Би-би-си: Вернер е играч на Челси

Објавено пред

Германскиот репрезентативец Тимо Вернер во летниот преоден рок ќе го напушти Лајпциг и ќе се пресли во редовите на Челси. Водечкиот германски медиуми „Билд“ вчера објави дека Вернер е блиску да постигне договор со клубот од Лондон, а попладнево британскиот сервис Би-би-си обајви дека договорот е постигнат и дека се чека само Челси, Лајпциг и Вернер официјално да го потврдат трансферот.

Тимо Вернер е второто засилување за Челси во пресрет на новата сезона откако претходно за 40 милиони евра „сините“ го договорија Хаким Зијеш од Ајакс. Наводно следна мета на Челси ќе биде левиот бек на Ајакс Николас Таљафико чии трансфер ќе изнесува 30 милиони евра.

Вернер (24) долго време се поврзуваше со Ливерпул, меѓутоа за разлика од „црвените“ кои преговараа со Лајпциг, Челси решиле да ја активираат откупната клаузула во договорот на германскиот репрезентативец.

Роман Абрамович за Вернер ќе плати 54 милиони фунти.

Вернер оваа сезона има постигнато 25 гола, во понеделникот постигна хет-трик против Мајнц.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија55 минути

Не се планираат рестрикции од понеделник и покрај бројките на новозаболени

Не се планираат никакви рестриктивни мерки од понеделник и покрај големите бројки на новозаболени од коронавирус. Министерот за здравство Венко...

Македонија2 часа

Заболени 11 здравствени работници од ГОБ „8 Септември“

Единаесет здравствени работници од ГОБ „8 Септември“ се заболени од коронавирусот. Дополнително, новозаболени има и од Гинеколошко-акушерската клиника, соопшти министерот...

Македонија2 часа

Филипче: 90 отсто од новозаболените се асимптоматски, кластерите се под контрола

Ситуацијата е под контрола, убедува министерот за здравство Венко Филипче откако денеска земјава го достигна пикот според новозаразени. Тој не...

Македонија3 часа

Регистрирани 180 случаи на коронавирус, 109 се од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на...

Македонија3 часа

Петровска: Пронајдени се снимките од кафеаната каде што беше Мицкоски

Одземен е уредот за снимање од кафеаната каде што седел лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кога инспектори беа спречени да...

Македонија4 часа

Заев до Ахмети: Ако ДУИ условува со позицијата премиер, нема да биде дел од идната Влада

Доколку ДУИ има услов за коалиција за Влада, тогаш ДУИ нема да биде дел од идната Влада, порача на „Фејсбук“...

Македонија6 часа

Коронавирусот се врати во Дебар, заразена e жена која била во контакт и со медицински персонал

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, вели дека во градот се појавил еден нов случај на жител заразен со коорнавирус. Тој...

Свет6 часа

Босанец осомничен за напад на полицајци при немирите во Њујорк, се поврзува со тероризам

Џенан Камовиќ, Босанец кој живее во Америка, е осомничен дека повредил тројца полицајци во Њујорк. ФБИ сега истражува дали станува...

Топ7 часа

Паркиран камион се придвижил и удрил во две лица во Виница, жена почина на самото место

Во попладневните часови на 4 јуни кај стариот градски „Зелен пазар“ во Виница, претходно паркирано товарно возило „застава“ без регистарски...

Европа9 часа

Регионална шпанска влада осудена за негрижа кон здравствените работници

Судот во провинцијата Арагон, на истокот на Шпанија, ја осуди регионалната власт затоа што не им обезбеди на лекарите заштитен...

Свет9 часа

(Видео) Илјадници луѓе на комеморацијата за убиениот Џорџ Флојд

Илјадници луѓе присуствуваа на комеморацијата за Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше убиен за време на полициско апсење во Минеаполис. Меѓу...

Регион21 час

Семејна трагедија во Дубровник: ја застрелал мајка си во главата, а болниот татко во градите

Десетици полицајци го блокираа хрватскиот град Дубровник при обид да го лоцираат 37-годишниот маж, кој ја застрелал мајка си во...

Регион22 часа

Нови 48 случаи на коронавирус во Србија, заразени 28 лица во старски дом во Нови Сад

Уште едно лице почина од коронавирус во Србија во последните 24 часа, а потврдени се и 48 нови случаи на...

Македонија23 часа

Велешкото Обвинителство отвори предмет по повикот на Агатангел за масовно одење во верските храмови

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите во медиумите и јавното соопштение на митрополитот Агатангел и...

Топ1 ден

Пријава за охриѓанец кој со лажна полициска палка запирал возила на патот Охрид – Кичево

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А. И. (44) од Охрид поради лажно претставување. На 15.3.2020, на социјалната мрежа „Фејсбук“,...

Македонија1 ден

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на Љубе Бошкоски за случајот „Кампања“

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, за случајот „Кампања“. Како што...

Македонија1 ден

Филипче: Епископот да го повлече повикот да се посетуваат верските храмови

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, одговорајќи на новинарско прашање за повикот на епископот верниците да ги посетуваат храмовите...

Македонија1 ден

Заев: Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши мерките

Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши здравствените мерки, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев,...

Регион1 ден

Во Словенија има само девет активни случаи на коронавирус

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани 828 лица и не се потврдени нови случаи на коронавирус, објави словенечката...

Македонија1 ден

Отфрлена кривичната пријава против кумановскиот градоначалник за непочитување на мерките за заштита

Кумановското основно јавно обвинителство донесе решение за отфрлање на кривичната пријава против градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, и раководителот на...

Досие