Контакт

Спорт

Зидан: Јас сакам да сум во Реал засекогаш!

Објавено пред

Зинедин Зидан ги отфрли шпекулациите за неговата иднина на клупата на Реал Мадрид, велејќи дека ако се прашува тој, ќе остане во својот сакан клуб засекогаш.

Реал се наоѓаат во незавидна позиција да бидат елиминирани во натпреварите по групи во Лигата на шампионите, по поразот од ПСЖ и ремито со Клуб Бриж, така што утре ќе мораат да ги победат Галатасарај, а во текот на викендот загубија и од Мајорка, по што повторно се појавија шпекулациите дека Жозе Мурињо му „дише во врат“.

„Тоа што се случи, се случи. Фудбалот заборава што си успеал во минатото, но таков е животот. За мене е исто како за сите. Тоа што го направивме со Реал е во минатото. Не можам да кажам дека тоа што го кажуваат луѓето не ме загрижува, но јас можам да го дадам максимумот и да размислувам позитивно. Јас би сакал да сум во Реал Мадрид засекогаш! Но, за мојата работа треба да прашате други луѓе“, вели Зидан.

Ова не е првпат да има шпекулации околу неговата иднина и тој признава дека тоа влијае на него.

„Притисокот е секогаш тука. Знаеме каква е ситуацијата, но тоа не менува ништо. Ние сме Реал Мадрид и не смееме да размислуваме негативно ниту минута“, додава Зидан.

Мурињо повторно во Реал Мадрид?

Спорт

Англиските и косовските фанови заедно пееја: Србите се копилиња, каде и да одат (видео)

Објавено пред

Англиските и косовските навивачи заедно пееја „Е.и ја Србија“ за да фрлат дамка на мечот кој предизвика толку многу внимание со одличниот пречек на англиската репрезентација на гостувањето во Приштина.

Англичаните стигнаа до 4:0 победа на гости, но главната приказна која доаѓаше од Косово беше пеењето на англиската химна од страна на косовските навивачи на стадионот „Фадиљ Вокри“ и големиот број на англиски знамиња. Покрај тоа, Косовците објавија голем банер со ликот на Рахим Стерлинг, откако тој беше расистички напаѓан на гостувањето во Бугарија.

Меѓутоа, убавата слика од мечот, беше расипана од дел од англиските навивачи, кои на стадионот извикуваа: „Србите се копилиња, каде и да одат“, а и од локалните барови каде што се пееше песна со порака „Е.и ја Србија“.

Дел од англиските коментатори сметаат дека се работи за лицемерство кога се обвинуваат навивачите на Бугарија за расистичките извици, а во исто време и нивните фанови не се однесуваат ниту малку подобро.

Прикажи повеќе...

Спорт

Таткото на Халанд во посета на Манчестер јунајтед?

Објавено пред

Алф Инге Халанд, поранешниот фудбалер на Лидс и на Манчестер сити, очигледно ги надминал проблемите со Манчестер јунајтед, откако бил во посета на тренинг-кампот на „ѓаволите“ зголемувајќи ги шпекулациите дека неговиот син, Ерлинг Халанд е пред трансфер на „Олд Трафорд“.

Со 26 гола во само 18 меча оваа сезона, 19-годишниот Ерлинг , фудбалер на Ред бул Салцбург се смета за еден од најталентираните напаѓачи на континентот, откако импресионираше со неверојатни пет хет-трика и даде гол во секој меч во Лигата на шампионите, вклучувајќи еден гол на „Енфилд“ против Ливерпул.

На Алф Инге Халанд пак, фудбалската кариера му заврши токму во меч против Манчестер јунајтед, откако поранешниот капитен на „ѓаволите“, Рој Кин брутално го фаулираше и му ја скрши ногата во одмазнички старт за претходни несогласувања меѓу двајцата во 2001 година.

Според англиските извори, таткото Халанд бил во посета на Керингтон, тренинг-центарот на Јунајтед, а шпекулациите се зголемени откако младиот Халанд работеше со менаџерот на Јунајтед, Оле Гунар Солскјер во норвешкиот Молде.

Се веруваше дека Јунајтед ќе ги „брка“ Марио Манџукиќ и Муса Дембеле во јануарскиот преоден рок, пред да тргне на Халанд во текот на летото.

Солскјер има осум мети и 200 милиони за трансфери

Прикажи повеќе...

Спорт

ТВ-коментаторот се обрука со Јокиќ: Ова е прекрасна српска курва! (видео)

Објавено пред

Никола Јокиќ продолжува со одличните партии за Денвер нагетс, предводејќи ги до 131:114 победа над Мемфис гризлис во меч во кој најмногу внимание предизвика бизарниот коментар на Крис Марлоу, поранешниот олимписки шампион во одбојка.

Следејќи го мечот на Нагетси и Гризлиси, по елегантниот влез на Јокиќ и постигнатите поени од хорог-шут (кој инаку на англиски е „hook“), тој очигледно воодушевен прокоментира : “A splendid Serbian hooker!” -или во директен превод: „Прекрасна српска курва“.

Секако, ова не беше намерно, туку малку несреќен избор на зборови.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет56 минути

Три лица убиени во пукање во супермаркет во САД

Најмалку три лица се убиени во пукање во супермаркетот „Волмарт“ во Данкан, Оклахома, објавија американските медиуми. Од локалната полиција наведоа...

Македонија2 часа

Османи се сретна со Тимоние: „Процесот на интегрирање во ЕУ не е запрен“

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска оствари средба со францускиот амбасадор во земјата, Кристијан Тимоние, на која главна...

Економија4 часа

Бензините поевтинуваат

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, додека цената на дизелот ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија...

Македонија7 часа

(Видео) Таткото на Боки 13 осуден на шест месеци затвор

Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски, познат како Боки 13, е осуден на казна затвор во траење од шест месеци,...

Македонија8 часа

Серија земјотреси ја погодија Битола

Вчера и денеска регистрирани се серија земјотреси со епицентри во пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин во Грција, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Економија8 часа

(Видео) Финансии дава 33.000 евра за маркетинг-стратегија за „МојДДВ,#МојаНаграда“

Министерството за финансии одвои половина милион евра за награди за скенирање сметки во рамки на акцијата „Мој ДДВ“. Предвидени се...

Македонија9 часа

Завршни зборови во „Тврдина 2“, в среда втора пресуда за Горан Грујевски

Во кривичниот суд во Скопје в среда судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ треба да ја изрече по вторпат пресудата за ексначалникот на...

Свет10 часа

Ноќ на насилство во Хонг Конг: големи судири меѓу демонстрантите и полицијата

Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец и гумени куршуми за да приведе стотици антивладини демонстранти кои се обидоа да излезат...

Свет11 час

(Видео) Пукање во Калифорнија – застрелани десет лица додека гледале фудбал

Во масовно пукање на забава во Калифорнија се застрелани десет лица, од кои четворица починале. Пукањето се случило околу 18...

Економија12 часа

Првпат во историјата глобалниот долг надминува 250 милијарди долари

Комбинираните долгови на националните влади, претпријатија и домаќинства на глобално ниво се зголемиле за 7,5 милијарди долари во текот на...

Македонија12 часа

Приватните специјализанти на протест, бараат повисоки плати

Кофинансираните приватни специјализанти најавија протест за денеска пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата и поради тоа што...

Екологија23 часа

Џиновска панда од Вашингтон ќе патува за Кина со приватен лет

Беи Беи, џиновската панда во Националната зоолошка градина Смитсонијан во Вашингтон неделава патува за Кина – и тоа со приватен...

Свет23 часа

Трамп: Бајден е поспан и бавен, но е подобар од бесно куче

„Џо Бајден е нешто подобар од бесно куче“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп критикувајќи го неговиот политички ривал. Трамп на...

Европа1 ден

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра.Ова го изјави градоначалникот Луиџи Бруњаро откако плоштадот Свети Марко во...

Свет1 ден

Папата организираше ручек за 1 500 бездомници

Папата Франциско организираше ручек за 1 500 бездомници и лица во неволја. Римокатоличката црква денеска го одбележува денот на сиромашните, а...

Македонија1 ден

Франција е за влез на Балканот во ЕУ, но со нова постапка во седум етапи

Земјите од Западен Балкан треба да влезат во Европската унија, но преку нов, постепен процес на пристапување во седум фази,...

Свет1 ден

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Русија започна да ги враќа украинските воени бродови запленети на 25. ноември минатата година во Керчкиот проток, соопштија руските власти....

Свет1 ден

(Видео) Бојно поле на улиците на Хонгконг, полицаец погоден со стрела

Полицаец од Хонгконг денеска бил погоден со стрела в нога, отакако полицијата употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои...

Македонија1 ден

Во републичка акција, за една вечер казнети 203 возачи под дејство на алкохол

За откривање на возачи под дејство на алкохол, полициските сектори од цела држава, спровеле акција која траела синоќа од 22...

Регион1 ден

Српскиот министер за здравство: Животот на Вучиќ беше во опасност

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, денеска во изјава за „Танјуг“ нагласи дека претседателот на државата, Александар Вучиќ, имал хронични,...

Досие