Контакт

Спорт

Трипл-дабл на Јокиќ, блесок на Нуркиќ, победи за Голден стејт и Финикс

Објавено пред

Никола Јокиќ забележа трипл-дабл, а Јусуф Нуркиќ постигна најмногу поени во последните четири сезони, но нивните тимови Денвер и Портланд не успеаја да победат.

Чикаго го победи Денвер со 109:97. Јокиќ забележа 17 поени, 12 скока и 15 асистенции. Актуелниот МВП лошо шутира од игра, погоди само шест од 17 обиди. Целата стартна петорка на Денвер постигна двоцифрен број поени, потфрлија резервите, заедно постигнаа само 10 поени. Најефикасен на натпреварот беше Зек Лавин со 32 поена.

ЛА Клиперс победи во Портланд 102:90. Нуркиќ натпреварот го заврши со 31 поен. Ова е најефикасниот натпревар на Босанацот по 2017 година кога против Денвер постигна 33 поени. Пол Џорџ со 21 и Маркус Морис со 19 поени беа најефикасни во редовите на Клиперси.

Победи измината ноќ забележаа и водечките тимови во лигата, Голден стејт и Финикс.

Вориорс го победи Орландо 126:85. Стеф Кари постигна 31, а Ендрју Вигинс 28 поени. Финикс со 108:104 славеше против Сан Антонио. Крис Пол со 21 поен и 10 скока го предводеше Финикс.

Џоел Ембид го одигра најдобриот меч од почетокот на сезоната, забележа 43 поени и 15 скока во победата над Шарлот по едно продолжение 127:124. Кај Шарлот се истакна Кели Убре со 35 поени.

Резултати: Детроит – Оклахома 103:114, Индијана – Вашингтон 116:110, Мајами – Мемфис 90:105, Милвоки – Кливленд 112:104, Минесота – Атланта 110:121.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нов пораз за Леванте – Барди играше 54 минути

Објавено пред

Фудбалерите на Леванте, во 22.коло, во го дожеаја 12.пораз во Примера. Кадиз, попладнево, победи на „Сиудад де Валнесија“ со 2:0. Екипата чии дрес го носи Енис Барди, остана насамо една победа од почетокот на сезоната. Со 11 бода, Леванте се последни на табелата. Кадиз со овој триумф се доближи до безбедната зона, со 18 поени, Кадиз се 18. на табелата.

Првиот гол на натпреварот го постигна ветеранот Алваро Негредо во 38.минута. Победа на Јадиз ја потврди Салви Санчез во 74.минута.

Енис Барди, н овој меч настапи до 54.минута, кога беше заменеи со Де Фрутос.Прикажи повеќе...

Спорт

Џерард со Астон Вила го победи Евертон

Објавено пред

Отказот што го доби Рафа Бенитез не смени ништи на „Гудисон парк“. Евертон, во првиот денешен натпревар одигран во 23.коло, доживеа пораз од Астон Вила.

Привремениот тренер, Данкан Фергусон, не успеа да ја раздвижи екипата по отказот што го доби Бенитез. Легендарниот Шкот го доживеа првиот пораз како менаџер на Евертон, во минатото, исто така како привремено решение ги водел „карамелите“ на четири средби.

Евертон одиграа лошо првото полувреме, во кое беше постигнат единствениот гол. Аргентинецот Емилијано Буендија, постигна гол буквално во последните секунди од првото полувреме.

Во вториот дел, Евертон играа подобро, упатија 15 удари, но само еден од нив одеше во рамките на голот.

Вила со овој триумф дојде до 26 бод во сезоната, тимот на Стивен Џерард сега е на 10.место. Евертон, како сега стојат работите ќе се бори за опстанок. „Карамелите“ се 17. со само 19 бода.Прикажи повеќе...

Спорт

Азар ќе биде во Реал и наредната сезона

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти, стави крај на шпекулациите околу иднината на Еден Азар.

По финалниот натпревар во Суперкупот на Шпанија, голем број шпански и италијански медиуми, тврдеа дека Белгиецот ќе го напушти Реал, дел од нив пишува дека ќе се врати во Премиер лигата, другите тврдеа дека ќе се пресели во Милан или Јувентус.

„Еден Азар се напѓа во нашите планови и за наредната сезона. Тоа можам да ви го потврдам. Верувам дека недела ќе биде добар ден за Азар. Ќе игра од почеток, верувам дека ќе игра“, рекол Анчелоти.

Реал, утре ќе го пречека Елче.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион4 часа

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија4 часа

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија5 часа

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија7 часа

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет7 часа

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија8 часа

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет8 часа

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија9 часа

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија23 часа

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија1 ден

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија1 ден

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија1 ден

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион1 ден

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет1 ден

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија1 ден

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ1 ден

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија1 ден

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет1 ден

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Досие