Контакт

Спорт

Тројца „граѓани“, двајца „црвени“ и еден „син“ во трка за најдобар во Премиерлигата

Објавено пред

Фудбалери на Манчестер Сити, на Ливерпул и еден член на Челси се номинирани кандидати во скратениот список за најдобар играч во Премиер лигата за актуелнава сезона.

Ова денеска го објави Асоцијацијата на професионални фудбалери.

На листата кандидати за престижната награда се Бернардо Силва, Рахим Стерлинг и Серхио Агуеро од Манчестер Сити. Потоа Садио Мане и Вирџил ван Дајк од Ливерпул, а шестиот номиниран е Еден Азар од Челси.

Најдобриот играч во Премиерлигата ќе биде прогласен на гала-свеченост на 28 април во Лондон.

Минатата сезона титулата отиде во рацете на голгетерот на Ливерпул, Мохамед Салах.

Спорт

„Наследникот“ на Болт, Кристијан Колмен пропуштил три допинг-теста!

Објавено пред

Кристијан Колмен, најбрзиот човек на 100 метри последните три години и човек кој требаше да го замени Јусеин Болт, се наоѓа во центар на контроверзи, откако пропуштил три допинг-теста, поради што може да добие казна со која нема да настапи на Светското првенство, но и Олимпијадата во Токио следната година.

Повеќе извори јавија дека 23-годишниот Колмен, кој во 2017 година доби богат спонзорски договор со „Најк“, откако се покажа како најдобар спринтер по пензионирањето на Болт, вели дека еден од пропуштените допинг-тестови во последните 12 месеци не е негова вина.

Според правилата на Американската анти-допинг агенција (УСАДА), пропуштање на три допинг-теста во период на една година носи суспензија од две години. Според американските извори, постојат преговори помеѓу УСАДА и Интернационалната асоцијација на атлетски федерации (ИААФ) за случајот откако легалниот тим на Колмен тврди дека еден од тестовите не го направил поради лоша организација на тестерите.

Колмен е фаворит кај букмејкерите да ја освои титулата на 100 метри на Светското првенство во Катар следниот месец, покрај неговиот американски сонародник Џастин Гетлин. Колмен веќе постави нов светски рекорд на 60 метри во сала, а стана и седмиот најбрз тркач на 100 метри со време од 9.79 минатата година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бушар жртва на измама – човек лажел дека е нејзин брат и два месеци живеел на висока нога

Објавено пред

Соломон Шломо Азари се преправал дека е брат на канадската тениска ѕвезда Јуџини Бушар и живеел во луксуз два месеци, трошејќи 42.000 долари од банкарската сметка на спортистката.

24-годишниот Азари од мај до јули бил во „Саут бич“ хотелот во Мајами, каде што на луѓето им се преставувал како брат на Бушар, која инаку постојано се сместувала во хотелот кога не се натпреварувала. Покрај тоа што живеел во хотелот, тој уживал во луксуни оброци и пијачки во ресторанот на хотелот.

Неговата „шема“ била пробиена откако агентот на Бушар одбил да ја плати сметката од 42.000 долари, по што во неделата полицијата го уапсила Азари, кај кого исто така пронашла и кокаин. Тој е обвинет за грабеж, кражба на идентитет, организирана измама и поседување на дрога.

Прикажи повеќе...

Спорт

САД и Австралија играа кошарка пред 50.000 луѓе (Видео)

Објавено пред

Кошаркарската репрезентација на САД, во подготвителен натпревар, забележа победа над Австралија 102:86 (22:20, 22:23, 32:18, 26:25). Натпреварот се одигра над стадионот Марвел во Мелбурн пред 50.000 гледачи.

Австралијците против САД се држеа едно полувреме, кое заврши со поен предност за Американците. Во вториот период САД со серија 17:3 прв пат стекнаа двоцифрена предност, на што Австралија преку Крис Гоулдинг и Пети Милс одговори со серија 13:1.

Во третиот период Американците со нова серија стекнаа нова двоцифрена предност, но за разлика од првиот дел не им им дозволија на Австралијците да се вратат во мечот.

Капитенот на САД, новиот играч на Бостон Селтикс, Кемба Вокер со 23 поени беше најефикасен на натпреварот. Неговиот соиграч Мајлс Тарнер забележа двоен ефект од 15 поени и 14 скока.

Австралија ја предводеа Пети Милс и Крис Гоулдинг со по 19 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Макрон: Нема време за нов договор, Британија ќе стане вазал на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон непопустливо му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека нема доволно време да се преговара за...

Топ5 часа

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ6 часа

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија7 часа

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија8 часа

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија8 часа

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет9 часа

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија9 часа

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Европа10 часа

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзитот

Британскиот премиер, Борис Џонсон, и германската канцеларка, Ангела Меркел, во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение...

Македонија21 час

(Видео) Русковска: Не би барала притвор за Јанева без доволно докази

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка претхдно...

Македонија21 час

(Видео) Триесет дена притвор за Катица Јанева

Од вечерва шефицата на СЈО, Катица Јанева, е во истражниот затвор „Скопје” во Шуто Оризари. Судија на претходна постапка ѝ...

Регион22 часа

Закани за бомби испратени до редакции и аеродроми во Бугарија

Бугарската полиција почна да истражува неколку закани за бомби испратени преку е-пошта до медиумски куќи во Софија и до најголемите...

Македонија24 часа

Павлески: Јанева е жртва на случајот „Рекет“

Адвокатот Стеван Павлески кој ја застапува шефицата на СЈО, Катица Јанева, за случајот „Рекет“ вели дека таа е жртва на...

Македонија1 ден

(Видео) Влада: Одговорност мора да има за сите инволвирани во случајот „Рекет“.

Од Владата соопштија дека отворениот случај „Рекет“, во кој сега осомничена е и првата специјалната обвинителка Катица Јанева, потврдува дека...

Македонија1 ден

Катица Јанева донесена во Кривичен суд на распит

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево откако беше уапсена, однесена во специјалното јавно обвинителство и во нејзиниот дом, спроведена е...

Македонија1 ден

Заврши претресот во куќата на Јанева, со полиција однесена на распит во суд

По два часа заврши вториот претрес во куќата каде што живее шефицата на СЈО, Катица Јанева. Таа по претресот во...

Македонија1 ден

Обвинителството бара притвор за Јанева, стекнала имотна корист од 298.000 денари

Јавното обвинителство бара притвор за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и попладнево беше...

Македонија1 ден

Во присуство на Јанева се врши претрес во СЈО

По приведувањето на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, од нејзиниот дом во скопската населба Козле, таа е донесена во просториите...

Топ1 ден

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион1 ден

Опозицијата во Албанија го обвини Рама дека украл милијарда евра

Лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша, во нова видеопорака на социјалната мрежа „Фејсбук“ го обвини албанскиот премиер, Еди Рама, за...

Досие