Контакт

Спорт

Црвена звезда бара друг судија, навивачите на Партизан ќе го бојкотираат дербито

Објавено пред

Партизан и Црвена звезда, во среда треба да го одиграат 171. дерби.

dobivaj vesti na viber

Фудбалскиот клуб Црвена звезда најави дека играчите нема да се појават на стадионот во „Хумска“, доколку Судиската комисија не одреди друг судија. За главен судија на дербиот е делегиран најдобриот српски судија, Срѓан Јовановиќ.

Од Црвена звезда сметаат дека Јовановиќ жестоко ги оштетил пред четири години (22.септември 2019) кога им поништил чист гол во дербито. Чудна одлука на црвено-брлите да бараат изземање на овој судија, бидејќи тој го судеше последното дерби, во април на „Маракана“ натпреварот заврши 0:0.

Инаку, дербито ќе го пропуштат „Гробарите“. Навивачите на Партизан го бојкотираат клубот, не задоволни се од работата на клупските челници. Ќе ги бојкотираат натпреварите на Партизан се додека актуелните ченици не си поднесат оставки.

Foto/Starsport/B92©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Потпретседателот на Српската федерација: Им кажав на Хрватите и Албанците „само вие да ни се паднете“

Објавено пред

Српската фудбалска репрезентација на Европското првенство ќе се натпреварува во Германија.

dobivaj vesti na viber

На вчерашната ждрепка Србија се падна во групата со Англија, Данска и Словенија. Потпретседателот на Српскиот фудбалски сојуз Бранислав Недимовиќ по ждрепката изјави дека сакал Србија да игра против Хрватска и Албанија, но желбата не му се исполнила.

„Искрено, ја сакав групата Б во која се Шпанија, Албанија и Хрватска. Во саботата наутро на сите, вклучително и на претставниците на Албанија и Хрватска, им реков: ‘Само вие да ни се паднете’… Но, добро, мојата желба не се исполни“ ги пренесува зборовите на Недимовиќ српскиот портал „Телеграф“.

Тој смета дека Србија има пристојни шанси ако добро се подготви.

Прикажи повеќе...

Спорт

Навивач на Нант избоден со нож во грб во дербито на лигата

Објавено пред

Навивач на францускиот прволигаш Нант беше убиен во саботата во судир со навивачите на Ница пред натпреварот од француското првенство.

dobivaj vesti na viber

Нант објави дека еден од нивните навивачи бил избоден повеќе пати. Лекарите се обиделе да му помогнат, но не успеале и тој починал.

Престижниот француски спортски весник „Екип“ пишува дека тој бил член на озлогласената навивачка група на Нант која ги собира најжестоките навивачи. Клубот соопшти дека починатиот навивач имал 31 година и дека бил прободен од зад грб.

Истрагата е во тек.

Според некои медиуми, насилникот прво побегнал пред да оди во полициска станица кон крајот на вечерта. Сослушувањата на сведоците се во тек и се очекува да продолжат, рече истиот извор.

Натпреварот заврши со победа на Нант со 1:0. Ница остана на втората позиција, додека Нант е на осмото место на табелата во Лига 1.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Безидејниот Манчестер јунајтед поразен во Њукасл

Објавено пред

Foto/ EPA

dobivaj vesti na viber

Њукасл го победи Манчестер јунајтед со 1:0 (0:0), во 14.коло во Премиер лигата. Натпреварот на „Сен Џејмс Парк“ го реши Ентони Гордон. Њукасл со оваа победа се искачи на петтото место со 26 бода, а Јунајтед кој го доживеа вториот пораз на последните шест натпревари, остана на седмото место со 24 бода. Манчестер јунајтед веќе има шест порази во Премиер лигата.

Избраниците на Еди Хау ја заслужија победата бидејќи доминираа во текот на целиот натпревар.

Јунајтед прв се закани преку Гарначо, кој имаше ситуација еден на еден со Поуп, но репрезентативецот на Англија успеа да го спаси својот гол.

Следеа нападите на „страчките“ и шансите на Алмирон, Исак, односно Трипие кој ја погоди гредата, но резултатот по првиот дел беше 0:0.

Моментот кој го реши прашањето околу конечниот победник се случи во 55. минута, Гимареш комбинираше со Трипие кој му асистираше на Гордон, а на поранешниот фудбалер на Евертон не му беше тешко да го совлада Онана.

Ерик тен Хаг се обиде да го размрда својот тим со две измени, влегоа Хојлунд и Антони, но тоа не донесе напредок во играта на Јунајтед.

Одбраната на Њукасл спаси добар обид на Регуилон, а во 89. минута голот на Антони беше поништен поради офсајд во кој беше Хари Мегваер.

До крајот на натпреварот, Њукасл успешно се справуваше со нападите на Јунајтед и оствари минимална победа.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ24 минути

Скопјанец запали автомобил во Центар, огнот се прошири и на друго возило

Полицијата доцна синоќа околу 3.30 часот, во Центар, го приведе А.Г.(21) од Скопје. Тој се сомничи дека претходно на подрачје...

Македонија1 час

Николоски: Омилената фирма на власта, Марковски, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само 10 булдожери од РЕК Битола

Владата руши рекорди во крадење, омилената фирма на власта, Марковски компани, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само...

Македонија1 час

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ продолжуваат со препукувањата околу платите на министрите и градоначалниците

И утрово ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ продoлжија со соопштенијата во кои меѓусебно се обвинуваат за високите плати на грбот на граѓаните....

Европа3 часа

(Видео) Напаѓач уби турист кај Ајфеловата кула и нападна уште двајца, извикал „Алах акбар“

Маж е убиен, а двајца повредени во напад со нож и чекан на улица во центарот на Париз. Францускиот министер...

Свет3 часа

Четири лица загинаа, 42 се повредени во експлозија на католичка миса на Филипините

Четири лица загинаа утрово во експлозија на католичка миса на југот на Филипините. Инцидентот се случил во гимназијата на државниот...

Македонија14 часа

Голема загаденот во Струмица, стапија во сила мерките и препораките

Високо е загадувањето на воздухот во Струмица, каде два дена мерните станици покажуваат високи концентрации на ПМ10 честички повеќе од...

Свет16 часа

Прекинати преговорите меѓу Израел и Хамас за ослободување на заложниците

Преговорите меѓу Израел и Хамас за заложниците држени во Газа прекинаа денеска откако Израел продолжи да инсистира на ослободување на...

Топ17 часа

Деца силувале дете во Скопје, таткото на момчето пријавил во полиција

Maж од Скопје пријавил во полицијата дека две лица го силувале неговиот малолетен син. Според информациите во полицијата, таткото рекол...

Македонија20 часа

Приведени пет лица за случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, полицијата обезбеди и едно возило

Пет лица се приведени доцна синоќа во врска со случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, и обезбедено е едно возило,...

Македонија21 час

Ковачевски вели дека не постои расположение сега да се укине техничката влада, туку од следните избори

Не постои консензуално расположение сега на краток период пред одржување на изборите да се укине техничката влада. Ова го истакна...

Македонија24 часа

(Видео) Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Доцна синоќа на локалниот пат Тетово – Ноштено , автомобил удрил во млада мечка која го минувала патот заедно со...

Регион1 ден

Случаен избор или порака – сите очи вперени во вратоврската на кралот Чарлс со грчкото знаме

Изборот на вратоврската од страна на британскиот крал Чарлс на конференцијата COP28 во Дубаи поттикна шпекулации дека тоа е шифрирана...

Регион1 ден

Не сакав да седам на маса со земји кои не’ прогласија за непријатели, рече бугарската министерка која го напушти Скопје пред да стигне Лавров

Не можам да седам на иста маса со луѓе кои имаат антибугарски и антиевропски манифестации, изјави бугарската вицепремиерка и министерка...

Македонија1 ден

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Шести ден се трага по исчезнатата Вања Ѓорчевска, на која и’ се изгуби трагата на пат кон училиштето „Песталоци“. Во...

Свет1 ден

Војната во Газа повторно се разгорe: Израел нападна 400 цели, Хамас тврди дека се убиени 240 луѓе

Израелската војска соопшти дека погодила повеќе од 400 цели во Појасот Газа по истекот на прекинот на огнот, при што...

Македонија1 ден

Скопје повторно на врвот на листите на загаденост на воздухот

Скопје и оваа зима е загадено. Откако синоќа повторно градот се проби меѓу првите 10 држави во светот според загаденоста,...

Македонија2 дена

Лавров се врати во Москва прегу Грција и Турција: Министерот за надворешни работи на Русија најбараниот гостин во Скопје

Авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој присуствуваше на состанокот на Советот на министри на ОБСЕ во...

Свет2 дена

Путин потпиша нова уредба како одговор на агресивната активност на НАТО

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за одредување на бројот на редовни припадници на вооружените сили на Руската Федерација, соопшти...

Свет2 дена

Обновени судирите меѓу израелската армија и Хезболах: две лица загинаа во јужен Либан

Израелската армија соопшти дека погодила „терористичка ќелија“ во јужен Либан, а либанскиот Хезболах ги обнови нападите врз Израел. Две лица...

Македонија2 дена

Зеќири за казната затвор: Јас само спроведов предлог на вицепремиерот Фатмир Битиќи, ќе се жалам

Ексгенералниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири, рече дека две и полгодишната затворска казна е неоснована и дека преку адвокатскиот тим...