Контакт

Спорт

Тухел ќе добие пари за да купи напаѓач од светска класа

Објавено пред

Томас Тухел, во летниот преоден рок ќе добие 150 милиони фунти за да го засили тимот. Најголем дел од оваа сума, менаџерот на Челси ќе ги потроши на напаѓач од светска класа, односно играч кој ќе можа да постигне 25+ голови во сезоната.

Не е тајна дека Челси и Тухел сакаат во тимот да го видат Ерлинг Халанд. Обесштетувањето за напаѓачот не претставува проблем за „сините“, проблем е платат од 30 милиони евра по сезона, која за својот клиент ја бара менаџерот Мино Рајола.

Желба на Тухел ие и поранешниот напаѓач на челси, Ромелу Лукаку, кој сезонава ги однесе Интер до титулата во Серија А.

На „Стенфорд Бриџ“ ја следат и ситуацијата со Хари Кејн. Голгетерот на Тотенхем уште една сезона ќе заврши без освоен трофеј. Пред десетина дена тој кажа дека е подготвен да замине доколку Тотенхем не формира тим кој ќе може да се носи со најсилните англиски екипи.

Спорт

Јармоленко контра Роналдо и Погба: Кока-кола и Хајнекен, јавете ми се!

Објавено пред

Украинскиот напаѓач на Вест хем, Андриј Јармоленко, не се возддржа и повторно се „играше“ со шишињата на прес-конференцијата по победата над Македонија, во која беше именуван за играч на натпреварот.

Откако Роналдо ги отстрани шишињата Кока-кола, а Погба го направи истото со шишето Хајнекен и УЕФА објави дека треба да се почитуваат спонзорите на турнирот, Украинецот ги побара компаниите за свои спонзори.

„Може да направам нешто, видов дека Роналдо прави вака. Ќе ја поместам Кока-колата тука, а пивото тука. Кока-кола и Хајнекен, ве молам да ме контактирате“, вели Јармоленко.

Прикажи повеќе...

Спорт

Осака нема да игра на Вимблдон, сака да помине време со семејството

Објавено пред

Јапонската тениска ѕвезда, Наоми Осака потврди дека се повлекува од Вимблдон, неколку недели откако се повлече од Ролан Гарос поради нејзиниот контроверзен став да не оди на прес-конференции, по што призна дека страда од анксиозност и депресија.

„Наоми нема да игра на Вимблдон оваа година. Таа ќе помине време со семејството и пријателите. Ќе се подготвува за Олимпијадата пред домашните фанови“, изјави нејзиниот агент, Стјуарт Дугуид.

23-годишната четирикратна гренд слем шампионка доби казна од 15.000 долари и закана со дисквалификација откако одби да зборува со медиумите, покренувајќи дебата околу обврските кои ги имаат професионалните спортисти, но и нивното ментално здравје.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шевченко бил на крај со нервите во второто полувреме

Објавено пред

Украина играше премногу нервозно во второто полувреме против Македонија, вели украинскиот селектор Андриј Шевченко по тешко извојуваната 2:1 победа на „Националната арена“ во Букурешт.

Откако беа подобриот тим во првото полувреме, второто донесе многу подобра игра на македонската репрезентација, која за жал, не успеа да направи целосен пресврт.

„Овој дел од Европското првенство има поинаква атмосфера и многу е емоционално. Во секоја секунда, ритамот може да се смени. Тие имаа добар старт на второто полувреме, по што се појави нервоза во тимот. Требаше да дадеме и трет гол, но мораме да го пофалиме и нивниот карактер“, вели Шевченко.

Андри Јармоленко, кој постигна еден гол и асистираше на вториот, вели дека селекторот ги предупредил на полувреме.

„Тие нападнаа бидејќи немаа што да загубат. Успеаја да внесат нервоза во играта и кога намалија на 2:1 малку бевме во паника. На крајот изддржавме за победа“, изјави капитенот на Украинците.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Македонија6 часа

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија6 часа

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Македонија7 часа

(Видео) Украина-Македонија 2:1

Првиот гол за македонската репрезентација во натпреварот со Украина го постигна фудбалерот Езгјан Алиоски. Во 54-та минута Трајковски успеа да...

Македонија8 часа

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија10 часа

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија11 час

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ12 часа

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Македонија13 часа

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија14 часа

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт14 часа

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија15 часа

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Свет1 ден

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против...

Свет1 ден

(Видео) Путин: Преговорите беа добри, амбасадорите се враќаат

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле „добри“. Toj...

Европа1 ден

EMA даде позитивна оценка на клиничките испитувања на „спутник В“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави позитивен извештај за резултатите од клиничките испитувања на руската вакцина „спутник В“ против коронавирус,...

Македонија1 ден

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде, нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Зоран Заев реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре...

Македонија1 ден

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија1 ден

Отфрлена пријавата за Џафери и за пратениците што се појавија во Собрание заболени од коронавирус

Основното јавно обвинителство Скопје ги отфрли кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левицата против претседателот на Собранието, Талат Џафери, и...

Македонија2 дена

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Досие