Контакт

Спорт

Убедлив пораз на Финикс во Бостон

Објавено пред

Кошаркарите на Бостон Селтикс го декласираа Финикс Санс со 123:108. Селтикс на полувреме имаа предност од 30 поени, со што го решија прашањето околу победникот.

Финикс, еден од најдобрите тимови во лигата, се наоѓа во криза, поразот во Бостон беше трет на последните четири натпревари.

Селтикс уведливо победија и покрај тоа што играа без најдобриот играч, Џејсон Тејтум. Џејлем Браун и Маркус Самрт со по 24 поени беа најефикасни кај победниците. Кај Финис се издвои Девин Букер со 22 поени, но со лош процент на реализација (7//26).

Бостон сега има скор од 17 победи и 19 порази, додека Финикс се втори во лигата со 27 победи и оусм порази.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ајакс со контроверзен гол до победа над ПСВ и прво место на табелата

Објавено пред

Ајакс стигна до голема 2:1 победа на гости кај ПСВ Ајндховен за да ги замени на врвот на табелата во холандската Ередивизие, резултат кој ги налути навивачите на ПСВ по контроверзната ВАР одлука по која „копјаниците“ стигнаа до победата.

Брајан Бробеј ги донесе Ајакс во водство во 34. минута со гол со глава, по што Германецот Марио Геце израмни на 1:1 во 53. минута по грешката на одбраната на клубот од Амстердам. Контроверзите дојдоа во 74. минута, кога Нусаир Мазрауи постигна прекрасен гол, но во градењето на нападот на Ајакс, топката излезе во аут. По долгата пауза поради прегледувањето на ВАР системот, голот беше признаен.

Со трите поени, Ајакс се врати на првото место на табелата со 48 поени, два повеќе од ПСВ, додека Феенорд се трети со 42 поени по 20 одиграни мечеви.

Прикажи повеќе...

Спорт

Коморите немаат голман за осминафиналето на Африканскиот куп на нации

Објавено пред

Дебитантите на Африканскиот куп на нации, Комори, ќе мораат да го играат осминафиналето против домаќините Камерун без голман (односно со бек на позицијата на голман) откако нивните гомани или се повреден или се позитивни на КОВИД.

Двајца од трите голмани на островската земја, Мојад Усеини и Али Ахамада имаат позитивни тестови на КОВИД-19 пред понеделничкиот меч, додека првиот голман, Салим Бен Боина има повреда. Вкупно 12 фудбалери на Коморите се во аут поради КОВИД-19.

„Ќе се обидеме да се справиме на било кој начин. Без тренерите, без некои од главните фудбалери и без голмани, ситуацијата е навистина тешка“, вели селекторот Ел Хадад Химиди.

Коморите се најголемото изнеандување на турнирот, откако ги елиминираа четирикратните шампиони Гана со 3:2 победа во групната фаза, три поени кои им донесоа пресметак со домаќинот Камерун. Победникот од овој меч ќе игра со Гвинеја или Гана.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фојц пред Одермат во швајцарски триумф на „класиката“ во Кицбил

Објавено пред

Ветеранот Беат Фојц го победи својот швајцарски сонародник Марко Одермат на неверојатниот спуст на патеката Штрајф во Кицбил, кој за разлика од петочната трка, овојпат стартуваше од врвот, за првпат по 30 години двајца Швајцарци да се на првите две места на легендарната падина Ханенкам.

Ова  е 16. победа од Светскиот куп и трета на спустот во Кицбил, со што влегува во елитната група на скијачи со хет-трик на најпознатиот спуст на светот покрај Дидие Куш (5), Франц Кламер (4), Доминик Парис (3), Франц Хајнцер (3), Карл Шранц (3), Лук Алфан (3) и Пирмин Цурбриген (3).

На лидерот во генерален пласман, 24-годишниот Марко Одермат, првата победа во Кицбил му избега за 0.21 секунди, но за утеха беше тоа што го зголеми водството во генерален пласман. Честа на Австријците ја одбрани Даниел Хеметсбергер со 0.9 секунди послабо време за прв подиум во неговата кариера.

Олимпискиот шампион, Австриецот Матијас Маер повторно беше четврти како во петокот, пред Фрацузинот Жоан Кларе и победникот од петокот, Норвежанецот Александер Омот Килде.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Македонија2 часа

Пецаков: Не постои ниту еден пример некој да се изолира додека чека резултати од ПЦР-тест поради патување во странство

Веројатно тезата “Наќе е крив” сега е заменето со акцијата “Пецак е крив”, а сето ова само тие од власта...

Економија4 часа

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ5 часа

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет5 часа

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион7 часа

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Македонија8 часа

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Македонија21 час

Пред да почине Рахимовски се јавил кај пријател во Македонија, се договориле да го пречека на скопскиот аеродром

Аки Рахимовски утрово планирал патување во Македонија и посета на мајка си. Тој телефонски разговарал со пријателот Здравко Ситновски во...

Македонија22 часа

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија1 ден

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион1 ден

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија1 ден

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија1 ден

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија1 ден

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет1 ден

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија1 ден

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет1 ден

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија1 ден

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија2 дена

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија2 дена

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Досие