Контакт

Спорт

Вајлдер: Се плашам дека ќе убијам некого во рингот

Објавено пред

ВБЦ-шампионот во тешка категорија, Дионтеј Вајлдер, вели дека дури и самиот понекогаш се плаши од својот моќен удар бидејќи стравува дека може да убие некој противник во боксерскиот ринг.

Оваа тема се наметна бидејќи оваа година дури четири боксери го загубија животот поради повреди во рингот – Американецот Патрик Деј, Русинот Максим Дадашев, Аргентинецот Хуго Сантилјан и Бугаринот Борис Станчов.

Вајлдер, кој има 39 нокаути во 41 професионален меч, претходно изјавуваше дека сака да има тело зад себе и сега вели дека е исплашен за своите ривали при секое влегување во рингот, иако додава дека фановите сакаат да гледаат нокаути.

„Секогаш велам дека го ризикуваме животот кога влегуваме во рингот за некој друг да се забавува. Тоа е коцката што мораш да ја прифатиш. Секој сака да гледа како некој е во нокаут. Трагедиите се случуваат, но токму поради тоа, овој спорт е возбудлив, луѓето знаат дека можеш да умреш во рингот. Да, и јас се плашам бидејќи моите удари не се контролираат“, вели Американецот во интервју за „Сан“.

По некои кампањи за целосна забрана на професионалниот бокс, Вајлдер, кој има четири деца, вели дека човек мора да си ја обезбеди иднината на своето семејство.

„Не слушам, не гледам. Немам чувства за луѓето што не разбираат. Мене не ми е грижа, јас сум добар и имам обезбедено за моето семејство“, изјави Вајлдер.

Следен меч за шампионот е против Кубанецот Луис Ортиз на 23 ноември во римеч од дуелот од март 2018 кога го нокаутира во 10. рунда.

Вајлдер како Иван Драго пред мечот со Брезил: Ако умре, умре…

Спорт

Колашинац го напушта Арсенал, се враќа во Германија

Објавено пред

Репрезентативецот на Босна и Херцеговина Сеад Колашинац (27) по три години го напушта Арсенал. Кариерата ќе ја продолжи во Баер Лееркузен.

Клубовите успешни ги завршиле преговорите, Арсенал од трансферот на Колашинац ќе заработи 11.000.000 евра.

Колашинац во 2017 година во слободен трансфер од Шалке пристигна во Арсенал. За клубот од „Емирејтс“ одиграл 107 натпревари, постигнал пет гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Среде натпревар замина во тоалет

Објавено пред

Интересен момент го обележа дуелот помеѓу Тотенхем и Челси во Лига-купот. Во финишот на натпреварот, во 78. минута, Ерик Даер го напушти теренот и замина во тоалет. Во моментот кога тој се упати кон соблекувалната, по него тргна менаџерот Жозе Мурињо.

По мечот, Даер рекол дека Мурињо не бил задоволен од она што се случило.

„Мислам дека не сите им беше јасно зошто го напуштив теренот. Кога мораш, тогаш мораш. Слушнав дека имаа шанса додека не бев на теренот, за среќа, не постигнаа гол. Некои работи, едноставно, не можеш да ги запреш“, рекол фудбалерот на Тотенхем.

Кога Даер се врати на теренот, Ерик Ламела го израмни резултатот на 1:1. Подоцна, Тотенхем во пенал-рулетот победи со 5:4. Првиот гол за Тотенхем во пенал-серијата го постигна Даер.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Згрешив, ова беше за доброто на Барселона“

Објавено пред

Лионел Меси објави крај на војната со Барселона. Несогласувањата помеѓу фудбалерот и клубот во изминатите 40 дена беа глобална светска тема. Во интервју за каталонскиот „Спорт“, капитенот на Барселона испратил пораки на помирување, извнување и заедништво. Ова е дијаметрално спротивно од она што најдобриот играч во историјата на славниот клуб го зборуваше изминатите денови.

„По толку несогласувања, сакам конечно да ставиме крај на тоа. Сите навивачи на Барселона мораат да се обединат и да знаат дека најдоброто доаѓа. Уште повеќе страст и ентузијазам е единствениот начин да ги оствариме нашите цели, секогаш обединети“, порачал Меси.

„Ја прифаќам одговорноста за сите мои грешки доколку тие воопшто и постоеја. Правев сѐ за да го зајакнам и подобрам клубот. Сакам да им испратам порака на сите членови на клубот и на сите навивачи. Доколку се чувствуваат навредени мора да знаат дека тоа го правев за доброто на клубот и неговите интереси“.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион21 минута

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи за ноември почетокот на училишната година, откако бројот на заразени со коронавирус во еден ден се зголеми...

Свет30 минути

Меркел: Пандемијата е трка на долги стази, пред нас е тешко време

Германската канцеларка Ангела Меркел апелира граѓаните да се придржуваат до епидемиолошките мерки за спречување на ширењето на коронавирусот. „Во моментов...

Топ59 минути

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово, осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Македонија3 часа

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет3 часа

ЕУ со предупредување до Турција: Сите опции се на маса

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, предурпеди дека сите опции се на маса во одбрана на интересите на ЕУ ако...

Свет3 часа

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет4 часа

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет17 часа

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија18 часа

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија19 часа

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија19 часа

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија22 часа

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет22 часа

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија22 часа

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија23 часа

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија23 часа

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Македонија24 часа

(Видео) Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и за извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Македонија1 ден

Илјадници ученици и денес не може да се приклучат за онлајн-учење, Царовска повикува на трпение

Фијаско и на генералната проба, Националната платформа за онлајн-учење и денес паѓа. Илјадници ученици, наставници и родители и утрово не...

Свет1 ден

(Видео) Гори цивилен автобус погоден од азербејџански дрон

Ерменскиот министер за одбрана објави на „Твитер“ дека гори цивилен автобус, погоден од азербејџански дрон. In #Vardenis which is located...

Македонија1 ден

Средба Османи – Вархељи: Почетокот на преговорите ќе биде јасен сигнал за европскиот курс на целиот регион

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Брисел оствари средба со еврокомесарот за соседство и...

Досие