Контакт

Спорт

Валјадолид однесоа бод од „Сантијго Бернабеу“ (Видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Валјадолид освоија еден бод на „Сантијаго Бернабеу“ откако ремизираа 1-1 со фаворизираниот Реал Мадрид.

Играчите на клубот чии сопственик е Бразилецот Роналдо без респект им се спротивставија на своите ривали, имаа јасен план во играта, добро се бранеа, беа исклучително опасни кога ќе тргнеа кон голот на Куртоа.

Од друга страна Реал повторно ги покажа сите слабости во последната линија. Зидан експериментираше со составот (во првиот состав беа Иско и Хамес Родригез), но тоа не му донесе резултат.

Првиот гол на мечот го постигна Карим Бензема во 82 минута. Идивидуалниот квалитет беше пресуден францускиот ас да го совлада Масип.

Шест минути подоцна Валјадолид изведе брз напад, Гвардиола излезе сам голот на Реал и низ нозете на Куртоа ја испрати топката во мрежата.

Двата тима по воведните две кола имаат по четири бода.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нејмар анонимно донирал 876.000 евра, ама „неговите“ го откриле

Објавено пред

Бразилската фудбалска ѕвезда, Нејмар сакал анонимно да донира пари во борбата против пандемијата на коронавирусот. Сепак, бил откриен, и тоа од „своите“, од Бразилците.

Откриено било дека донаторот кој пред неколку дена уплатил 775.000 фунти (околу 876.000 евра) на сметката на UNICEF е токму фудбалерот на ПСЖ, Нејмар.

И реномираниот „ББС“ ја пренесе информацијата дека 28-годишниот Бразилец сакал да остане анонимен, но сепак се се дознало, исто како и во случаите со доанциите на Лео Меси, Кристијано Роналдо, Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер.

Нејмар во моментов е во татковината и се подготвува за продолжението на сезоната која беше прекината токму поради коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Раиола е лут на Јувентус, сака Де Лихт да го продаде во Реал Мадрид?

Објавено пред

Мино Раиола, кој заедно со Жорге Мендеш е еден од најпознатите фудбалски агенти во светот, им го понудил холандскиот фудбалер, Матијс де Лихт на челниците на Реал Мадрид, пишува денеска каталонски „Спорт“.

Информациите се дека Раиола итно бара нов клуб за Холанѓанецот оти смета дека дефанзивецот не го добива заслужениот простор во редовите на „Старата дама“. Како идеална опција за Де Лихт менаџерот смета дека е Кралскиот клуб.

Холандскиот интернационалец во редовите на клубот од Торино дојде од Ајакс за 85 милиони евра. Веднаш по пристигнувањето во новата средина, младиот фудбалер веднаш беше „фрлен в оган“ поради повредата на Џорџо Киелини кој беше тешко повреден.

Холанѓанецот не се снајде најдобро, па Турчинот Мерих Демирел го замени во првата постава. Сепак, и тој се повреди, па Де Лихт мораше да биде прва стоперска опција во тимот на Маурицио Сари.

На Раиола не му се допаѓа тоа што Де Лихт го „шетаат“ од прва постава, па на клупа и обратно, па затоа бара решение холандскиот стопер да ја промени средината.

Во Реал, пак, веќе бараат долгорочна замена за капитенот Серхио Рамос кој е на залезот на кариерата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Авионот на Меси принудно слетал

Објавено пред

Приватниот авион чии сопственик е Лионел Меси принудно слетал на аеродромот во Брисел поради проблемите со опремата за слетување. Авионот во утрово во девет часот полетал кон Тенерифе, но по 90 минути се вратил во белгиската престолнина.

Не е познато дали славниот фудбалер бил во авионот или леталото му го позајмил на некого.

Од аеродромот во Брисел одбиле да откриваат информации за овој случај.

Лионел Меси за луксузниот авион издвоил 13 милиони евра. На задниот дел од трупот на авионот забележлив е бројот 10, додека на скалите се напишани имињата на сите членови на семејството Меси.

Авионот е опремен за најдалечни патувања, во внатрешниот дел има кујна и две соби.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Двајца доктори од Скопје и Штип ќе ја организираат работата на Инфективното одделение во Куманово

Двајца доктори од Штип и Скопје ќе работат на Инфективното одделение во Куманово, откако 11 доктори заболеа од коронавирусот, посочи...

Македонија1 час

Целосна забрана за движење во Куманово за време на викендот

Владата донесе одлука за забрана и посебен полициски час во Општина Куманово, односно целосна забрана за движење за време на...

Топ4 часа

Притвор за двајцата насилници што тепаа девојче во Штип

Судот определи притвор за тепачите што малтретираа девојче во Штип. Тие ќе останат во притвор осум дена додека Овинителството да...

Македонија4 часа

Почина уште еден пациент од коронавирус, бројот на новозаразени е 46, а на излекувани три

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст...

Македонија4 часа

Државниот инспекторат за труд апелира работниците да пријават присилно отпуштање

Бидејќи некои од работодавците на вработените им поделија спогодби за напуштање на работните места за време на корона-кризата, Државниот инспекторат...

Економија5 часа

(Видео) Лицата што останале без работа добиваат брз влез во системот на социјална заштита

Лицата што останале без работа или биле дел од неформалната економија добиваат брз влез во системот на социјална заштита, најавија...

Економија5 часа

Бектеши: Ќе се укине забраната за извоз на брашно, резерви храна има доволно

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека ќе се укине забраната за извоз на брашно. Тој рече дека од почетокот...

Македонија5 часа

Град Скопје се откажа од кредитот за луна-паркот, ја намали и таксата за закуп на јавен простор

Град Скопје ја намали комуналната такса за закуп на јавен простор од 15 на 5 денари за квадрат, колку што...

Економија7 часа

ЕУ понуди пакет од 100 милијарди евра за спречување на отпуштањето работници

Европската комисија предложи нов финансиски пакет за да се обезбеди целосна исплата на работниците во компаниите погодени од пандемијата на...

Македонија8 часа

Телефонска психолошка поддршка и за трудниците и за родилките, како и за лицата со нарушен слух, говор и глас

Министерството за здравство информира дека во соработка со Клиниката за психијатрија отворени се уште три нови телефонски броеви за психолошка...

Регион8 часа

„Твитер“ избриша повеќе од 8.500 налози поврзани со Вучиќ

Компанијата „Твитер“ соопшти денеска дека избришала над 8.500 налози за промоција на српскиот претседател Александар Вучиќ и Српската напредна партија....

Регион9 часа

Расте бројот на бугарски пратеници заразени со вирусот

Уште двајца бугарски парламентарци се позитивни на тестот на коронавирусот. Станува збор за претседателката на парламентарната група на владејачката централнодесничарска...

Свет9 часа

Трамп незадоволен кога затвореници во САД завршија на слобода поради коронавирусот

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека не му се допаѓа одлуката на затворските власти во Калифорнија, Мичиген и во Пенсилванија...

Свет10 часа

Кинеските власти објавија 31 нов случај на коронавирус

Кинеските власти соопштија дека има пријавено 31 нов случај на коронавирус, при што 29 се поврзани со лица од странство,...

Регион10 часа

Сасоли: ЕУ бара начин како да му помогне на Западен Балкан да се справи со пандемијата

„Живееме во време на предизвик без преседан, предизвикан од пандемијата со Ковид-19. Глобалните проблеми не може да имаат национални решенија...

Свет21 час

Британија го зголемува бројот на дневни тестирања на 100.000

Британскиот министер за здравство вети за десетпати дека ќе го зголеми бројот на дневните тестирања на коронавирус, со што до...

Свет22 часа

Над еден милион луѓе се заразени со коронавирус во светот

Бројот на заразени со коронавирус во светот достигна еден милион и сега изнесува 1.000.168, покажуваат податоците на страницата „Ворлдометерс“. Од...

Македонија1 ден

На коронавирус позитивен психијатар од Демир Хисар, колегите од болницата испратени во изолација

Во Психијатриската болница во Демир Хисар доктор психијатар кој работел во болницата е позитивен на коронавирусот, информираше министерот за здравство,...

Свет1 ден

СЗО: Над 95 отсто од починатите од коронавирус во Европа се лица над 60 години

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, рече дека официјалните податоци покажуваат дека повеќе од...

Економија1 ден

Финансиска помош и за занаетчиите и вршителите на самостојни дејности

Владата денеска ја донесе уредбата со законска сила за финансиска поддршка на физички лица што вршат самостојна дејност, а кои...

Досие