Контакт

Спорт

Ван де Бек ќе го напушти Манчестер јунајтед

Објавено пред

Дони ван де Бек, донесен како големо засилување за 40 милиони фунти, не успеа да се избори за своето место во тимот на Манчестер јунајтед. Јасна е желбата на Холанѓанецот да замине од „Олд Трафорд“. На негова адреса стигнале две понуди, за трансфер во зимскиот преоден рок.

Ван де Бек би го напуштил Манчестер јунајтед, не и Премиер лигата. Понуди за фудбалерот испратиле Евертон и Њукасл јунајтед.

Англиските медиуми, тврдат дека Јунајтед нема да го продадат фудбалерот, туку би го позајмиле во еден од овие два клуба.

Директорот на Евертон, Марсел Брандс, открил дека минатото лето, клубот имал шанса да го ангажира Ван де Бек. Преговорите за позајмица оделе добро, но од непознати причини за Евертон, пропаднале во последен момент.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Интер со бесконечна доверба во Инзаги, му даваат нов договор!

Објавено пред

Според „Ла газета дело спорт“, Интер уште сега размислуваат да му го продолжат договорот на Симоне Инзаги до јуни 2025 година, откако тој успеа да го оддржи темпото по минатогодишната шампионска сезона на Антонио Конте.

Постоеја многу сомнежи дали Инзаги ќе биде подготвен да го крене тимот, кој остана без Ромелу Лукаку и Ашраф Хакими, но Интер во моментов се втори во Серија А со само еден поен зад градските ривали Милан, и се квалификуваа за осминафиналето на Лигата на шампионите, каде што можат да бидат и први во групата ако утре ги победат Реал Мадрид на гости.

45-годишниот поранешен тренер на Лацио потпиша двегодише договор ова лето, но во Интер сакаат да му ја дадат поддршката со нов двегодишен договор и со повисока плата. Инзаги добива 4.5 милиони евра по сезона во Интер, а со новито договор оваа сума ќе порасне на 6 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Анчелоти се согласува со Варан: Во Реал Мадрид не ти честитаат за титула од ЛШ

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти се согласува со поранешниот играч на „кралевите“, Рафаел Варан, кој изјави дека притисокот на „Бернабеу“ секогаш е на највисоко можно ниво и дека нема честитки за освојување на Лигата на шампионите.

„По освојување на ЛШ, навивачите на Реал не ти честитаат, туку ти велат: ‘Океј, сега одиме на друга’. Тоа беш по првата титула а потоа освоивме уште четири, но секогаш го добиваш истиот одговор. Немаше прослава на успесите. Затоа Реал Мадрид е посебен, поради тој менталитет. Затоа сакав промена, не дека тоа е лошо, туку дека сакав нешто поинаку“, изјави Варан неодама во интервју за англиските медиуми.

Анчелоти, кој во кариерата бил тренер на двата најтрофејни клубови во ЛШ (Реал со 13 и Милан со 7), вели дека токму поради таквиот менталитет се доаѓа до успех.

„Побарувањата се историјата на клубот, клубот кој има освоено најмногу во Европа. Тоа е направено токму поради тие побарувања. Ако сте тука, треба да сте свесни за тоа. Не смеете само да бидете среќни, туку секогаш да одите напред. Да, ја освоивме ‘десима’, но знаевме дека тоа е само една станица на патот“, вели Анчелоти.

Прикажи повеќе...

Спорт

ИТФ не ги откажува кинеските турнири за да не казни „милијарда луѓе“

Објавено пред

Интернационалната тениска федерација (ИТФ) реши да не го следи чекорот на ВТА турнејата и да ги откаже тениските турнири во Кина поради „исчезнатата“ Пенг Шуаи, велејќи дека така само би се „казниле милијарда луѓе“.

Женската тениска турнеја (ВТА) минатата недела реши да ги суспендира сите турнири во Кина, и покрај тоа што тоа е најголемиот растечки пазар, поради загриженоста за добростојбата на поранешна гренд слем шампионка во двојки, Пенг Шуаи, која минатиот месец го обвини поранешниот вице-премиер на Кина за сексуален напад.

Тие не беа разубедени од видеата кои ги објавија кинеските медиуми на кои се гледа 35-годишната Пенг, ниту од двата разговори кои претседателот на ИОЦ, Томас Бах ги имаше со тенисерката.

ИТФ, тениската организација која е задолжена за понискорангираните турнири од ВТА и АТП, како фјучрс турнирите, и за Дејвис купот, објави дека нема да го следи овој чекор, потврди претседателот Дејвид Хагерти.

„Обвинувањата мора да се испитаат, но ќе продолжиме да работиме зад сцената за да стигнеме до решение. Но, ИТФ е федерација за цел свет и одговорни сме за развојот на тенисот. Не сакаме да казниме милијарда луѓе, така што јуниорските и сениорските турнири засега ќе продолжат во Кина”, изјави Хагерти.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион37 минути

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет1 час

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион1 час

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија2 часа

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет5 часа

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија5 часа

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Македонија8 часа

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија9 часа

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион9 часа

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Економија9 часа

Бесими го достави дополнетиот предлог-буџет за следната година

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска го достави дополнетиот предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој...

Европа9 часа

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза предизвикана од Ковид-19, предупреди Сара Гилберт, професорка на Универзитетот „Оксфорд“...

Свет9 часа

(Видео) Најмалку 15 загинати и голем број исчезнати по силната ерупција на вулканот Семеру

Индонезискиот вулкан Семеру и денеска продолжи да исфрла големи количества пепел, неколку дена по силната ерупција, во која загинаа 15...

Европа11 час

Откриен извештај – Германија воведува задолжителна вакцинација во неколку ресори

Новата германска влада има намера од средината на март да воведе задолжителна вакцинација за вработените во одредени ресори, пренесуваат светските...

Европа11 час

Невакцинираните во Италија нема да може да користат јавен превоз без ковид-потврда

Во Италија од денеска стапија во сила построги мерки против коронавирусот, со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу...

Свет23 часа

Папата на Лезбос со мигрантите – стотици бели ливчиња, апел за помош

Папата Франциско на вториот ден од посетата на Грција го посети бегалскиот камп на островот Лезбос. Тој ја обвини Европа...

Свет1 ден

Путин предупреди: Полјаците ги полеваат мигрантите со хербициди на граница

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика директорката на Федерацијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Франческа Рока, да внимава на...

Свет1 ден

Фаучи: Засега, не треба да бидеме премногу загрижени за омикрон

“Првите „малку охрабрувачки знаци“ доаѓаат од Јужна Африка кога станува збор за сериозноста на инфекциите со омикрон” , изјавил советникот...

Европа1 ден

(Видео) Со водени топови и солзавец растерани демонстрантите во Брисел

Белгиската полиција денеска употреби водени топови и солзавец за да ја растера групата демонстранти во Брисел. Учесниците на маршот протестираа...

Македонија1 ден

Заев прифати меѓународна истрага за случаите „Монструм“, „Диво Насеље“ и Алмир Алиу

Постигната е согласност Владата да испрати официјално барање до Европската Комисија со кое ќе побара тим од независни експерти кои...

Македонија1 ден

(Видео) Алтернатива доби две министерства и министер без ресор, Гаши и Заев најавија стабилно мнозинство

Алтернатива доби три министерства во Владата на заедничка прес-конференција соопштија претседателот во заминување на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на...

Досие