Контакт

Спорт

Вардар загуби во Струга, и официјално стана второлигаш!

Објавено пред

ФК Вардар, убедливо најуспешниот македонски фудбалски клуб, 11-кратен освојувач на првенството и 5-кратен освојувач на Купот на Македонија, официјално испадна во втората лига, откако на гостувањето во Струга загубија со 1:0.

Со ова се става точка во најтешката сезона во историјата на „црвено-црните“, кои се во бездна по повлекувањето на спонзорот Сергеј Самсоненко, само една година откако ја освоија својата 11-та титула. На Вардар му беа потребни две победи во последните две кола од шампионатот, но и порази за Академија Пандев, Силекс и Ренова, и тоа не успеаја да го направат на гости кај Струга, која пак, со оваа победа се постави во позиција за Конференциската лига на УЕФА.

Ова е прво испаѓање на Вардар од Првата лига, ако не се смета сезоната 2010/11, кога официјално испаднаа од лигата, пред да се спојат со ФК Миравци, и да го преземат нивното новосвоено место во елитата.

Струга сега се трети, откако Македонија Ѓорче Петров во возбудлив натпревар загуби со 3:4 од новиот шампион Шкендија, иако двапати се враќаа во натпреварот.

Фото: ФК Вардар

ПРВА ЛИГА, 32.КОЛО

Беласица – Академија Пандев 0:2

Борец – Ренова 2:0

Македонија ЃП – Шкендија 3:4

Работнички – Силекс 3:1

Шкупи – Пелистер 0:0

Струга Трим Љум – Вардар 1:0

Табела: 1.Шкендија 74, 2.Шкупи 58, 3.Струга 54, 4.Македонија ЃП 52, 5.Работнички 47, 6.Пелистер 42, 7.Борец 40, 8.Академија Пандев 38, 9.Силекс 36, 10.Ренова 35, 11.Вардар 31, 12.Беласица 17.

Спорт

Шведска со тешка пенал-победа над Словачка

Објавено пред

Шведска, по крајно разочарувачките 0:0 против Шпанија во првото коло, успеа да стигне до 1:0 победа над Словачка со гол од пенал во второто полувреме.

Во можеби најлошиот меч досега на Европското првенство, двете репрезентации не направија многу шанси, и најдобри на мечот беа нивните голмани, Мартин Дубравка и Робин Олсен. Сепак, Швеѓаните беа поактивни во играта, и тоа резултираше со гол во 77. минута, кога по стартот на Дубравка беше досуден пенал, а Емил Форсберг беше прецизен од белата точка.

Двете репрезентации остануваат во трка за осминафиналето, иако сега Швеѓаните имаат полесен пат – имаат четири поени и во последното коло играат со Полска, додека Словаците ќе се соочат со првиот фаворит, Шпанија.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-50059-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) кое се појавува на дресот на македонската репрезентација на ЕУРО 2020, ќе се „реши“ според договорот од Преспа во 2018 година.

„Веќе го покренавме проблемот со Федерацијата и тоа ќе се реши според договорот од Преспа, правилатан а УЕФА и традицијата во следниот период. Цела Европа знае дека нашата фудбалска репрезентација ја претставува Северна Македонија на шампионатот. Иако федерацијата не е државна установа, националнот тим е како секаде во светот. Затоа треба да биде јасно на сите нивоа дека тоа е националниот тим на Северна Македонија без разлика на иницијалите на федерацијата на дресот. Веќе е разговарано со федерацијата. Договорот од Преспа е тековен и целта е постепено да се најдат решенија со нашите соседи“, вели Заев во писмена изјава за „ЕРТ“ како што пренесува грчкиот весник „Екатимерини“.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Буфон, за нас беше и ќе останеш мал човек“

Објавено пред

Џанлуиџи Буфон, по 20 години се врати во Парма. Не се сите навивачи на Парма среќни, што клубот го ангажираше легендарниот голман.

Најрадикалните навивачи на Парма, испратија порака до Буфон.

„Замина како платеник, не можеш да се вратиш како херој. Почитувај го дресот“.

Во соопштението кое го објавија дополнија.

„Пред 20 години вети дека никогаш нема да го носиш пос…..т дрес на Јувентус, а потоа три недели подоцна потпиша за нив. Сегаш се враќаш во единствениот клуб кој те направи победник во Европа. По се ова, сакаме да ти порачаме дека за нас си мал човек и дека тоа ќе останеш засекогаш“.

Навивачите на Парма, потсетуваат дека трофејот во Купот на УЕФА, во 1999 година со „млекарите“ е единствениот европски трофеј што го освоил Буфон во долгата кариера.

Во Јувентус се пресели во 2001 година за 52 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија3 часа

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион6 часа

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Спорт7 часа

Дерби на денот – Битката за Британија, Хрватска мора да ја победи Чешка

Денес на програмата на Европското првенство ќе се одиграат три натпревар. Во, Д-групата ќе биде комплетирано второто коло и ќе...

Македонија7 часа

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион8 часа

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Спорт9 часа

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт19 часа

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион20 часа

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Европа20 часа

(Видео) Тепачка во украинскиот парламент, пратеник изјавил дека опозиционерите треба да бидат застрелани

За време на разгледувањето на измените и дополнувањата на предлог законот за реформа на Националниот совет за телевизиски и радио...

Македонија1 ден

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија1 ден

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Македонија1 ден

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија1 ден

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија1 ден

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ1 ден

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Македонија1 ден

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија1 ден

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт1 ден

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Досие