Контакт

Спорт

Вејн Руни одбил да се врати во Манчестер Јунајтед

Објавено пред

Легендарниот поранешен напаѓач на Манчестер Јунајтед, Вејн Руни, ja отфрлил можноста да се врати на „Олд Трафорд“ ова лето. Менаџерот на Дерби Каунти добил понуда да му се приклучи на стручниот штаб на Ерик тен Хаг за следната сезона, но тој одбил со образложение дека сака да работи само како главен менаџер.

dobivaj vesti na viber

Вчера Манчестер Јунајтед објави дека Тен Хаг потпишал тригодишен договор, со опција за дополнителни 12 месеци. Тој со себе на „Олд Трафорд“ ќе го земе сегашниот помошник во Ајакс, Мичел ван дер Хаг. Поранешниот селектор на Англија, Стив Мекларен исто така ќе се приклучи на стручниот штаб на Холанѓанецот.

Претходно во текот на сезоната, Руни одби да се врати во Евертон како менаџер бидејќи сакаше да остане верен на Дерби Каунти поради тешкотиите на клубот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ливерпул го продава Окслејд-Чембрлен

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Ливерпул одлучи да го продаде поранешниот англиски репрезентативец Алекс Окслејд-Чембрлен на крајот на сезоната, пренесуваат британските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Окслејд-Чембрлен (28) пристигна во Ливерпул во 2017 година од Арсенал, но најмногу поради честите повреди, не ги исполни очекувањата на клупските челници и тренери.

Тој има договор со клубот до јуни следната година, но менаџерот Јирген Клоп нема да смета на него следната сезона.

Челниците на славниот англиски клуб поради тоа решија да го продадат искусниот фудбалер на крајот од сезоната, а обештетувањето за Окслејд-Чембрлен најверојатно ќе изнесува околу 10 милиони фунти.

Интерес за поранешниот англиски репрезентативец веќе покажаа Вест Хем, Њукасл и Астон Вила.

Окслејд-Чембрлен одигра 133 натпревари за Ливерпул и постигна 17 голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вориорс, Милвоки, Мајами не се заинтересирани Вестбрук

Објавено пред

Кога Расел Вестбрук дојде во Лос Анџелес, многумина очекуваа напад на титулата заедно со Леброн Џејмс и Ентони Дејвис. Наместо тоа, Лејкерси доживуваат целосен колапс, не успевајќи да се пласираат во плеј-офот.

dobivaj vesti na viber

„Езерџиите“ планираат целосна реконструкција на тимот за следната сезона. Френк Вогел доби отказ на крајот на сезоната, а франшизата веднаш отвори натпревар за нов тренер.

Според американските медиуми, Вестбрук прв ќе ги напушти играчите. Таква желба покажа Самиот. Тој сакаше да биде разменет и наводно веќе им кажал на клупските челници дека сака да тргува во една од овие три франшизи: Голден Стејт, Милвоки или Мајами.

Сепак, тука има некои проблеми. Најголемото е што ниту една од овие франшизи не покажа интерес за тоа, а втората е дека Лејкерси немаат намера да ги користат своите врвови во првото коло како дел од потенцијалниот трејд за Вестбрук.

Додека не се најде вистинско решение, експлозивниот плејмејкер би можел да остане во Лејкерси.

Инаку, Вестбрук има уште една година договори. Следната сезона ќе заработи 47 милиони долари. Ја има „опција за игра“, што значи дека може сам да одлучи дали ќе остане во Лејкерс или не, но доколку не сака да ја активира таа опција ќе остане без споменатата сума на пари. Значи, јасно е дека оваа опција ќе се активира, а потоа ќе ги чекаат шансите за трговија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кејн ќе го продолжи договорот со Тотенхем

Објавено пред

Хари Кејн и Тотенхем ги започнале преговорите околу новиот договор. Амбициите кои ги покажува Тотенхем со доаѓањето на Антонио Конте и трансферот на Ерлинг Халанд во Манчестер сити, го натерале Кејн да го продолжи договорот.

dobivaj vesti na viber

Капитенот на Спарс минатото лето беше блиску до трансфер во Манчестер Сити, но трансферот не беше реализиран најмногу поради тоа што газдата Даниел Леви не сакаше да попушти околу штетата која ја постави на 120 милиони фунти.

Кејн со Тотенхем следната сезона, по пауза од две години, повторно ќе игра во Лигата на шампионите, и се надева дека ќе може да се вмеша во трката за шампионската титула во Премиер лигата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување на битни...

Топ2 часа

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Европа2 часа

Шолц: Русија нема да победи во војната во Украина, ниту ќе ги диктира условите за мир

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека Русија нема да победи во војната во Украина и посочи дека Москва не...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа5 часа

Велика Британија: На Путин треба да му се одговори со сила, а не со попуштање

Во пресрет на денешната посета на БиХ, британската министерка за надворешни работи, Лиз Трaс, изјави дека обидите да му се...

Европа6 часа

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа6 часа

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа6 часа

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија16 часа

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија17 часа

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет19 часа

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија20 часа

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет23 часа

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија23 часа

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија1 ден

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија1 ден

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија1 ден

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија1 ден

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет1 ден

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија1 ден

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...