Контакт

Спорт

Ацо Јоновски уште две години тренер на германскиот Интерактив

Објавено пред

Поранешниот македонски репрезентативец и член на стручниот штаб на Кире Лазаров во ракометниот национален тим, Ацо Јоновски останува на клупата на Интерактив и во наредните две години.

dobivaj vesti na viber

Германскиот клуб потврди дека Јоновски и во наредниот период ќе го предводи тимот.

„Многу сме среќни што Аце ќе остане дел од нашето семејство. Тој е одличен ракометен стратег и ние имаме апсолутна доверба во неговиот капацитет“, истакнуваат од клубот.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Миливојевиќ се враќа во Олимпијакос

Објавено пред

Фудбалерот на Кристал Палас, Лука Миливојевиќ летово ќе ја напушти Англија и ќе се врати во редовите на грчкиот шампион Олимпијакос.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот српски репрезентативец договори тригодишна соработка со црвено-белите од Пиреја. Тоа значи дека 31-годишниот играч за врска ќе се врати во клубот од кој замина во Англија во 2017 година.

Во меѓувреме стана капитен на Кристал Палас.

Оваа информација ја донесе Георгиос Сидеридис, кој откри дека од трансферот клубот од Лондон ќе добие 3.500.000 евра. Миливојевиќ пред Олимпијакос го носеше дресот на Раднички од Крагуевац, Рад, Црвена Звезда и Андерлехт, а беше и репрезентативец на Србија од 2012 до 2020 година и беше во тимот на Светското првенство во Русија 2018 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

ПСЖ се заинтересирани за Мане

Објавено пред

ПСЖ ја најдоа замената за Килијан Мбапе, кој во преодниот рок, веројатно ќе се пресели во Реал Мадрид.

dobivaj vesti na viber

Според медиумите, Мбапе се договорил со Реал и ќе си замине од Париз како слободен играч, откако неговиот сегашен клуб минатото лето одби околу 200 милиони евра за трансферот.

Челниците на „светците“ не чекаа долго и веќе најдоа замена за младиот Французин, пишува новинарот на „Билд“ Кристијан Фалк.

Тоа е искусниот крилен напаѓач на Ливерпул, Садио Мане.

30-годишниот Мане има договор со „црвените“ до јуни 2023 година, но се верува дека би можел да ја напушти Англија една година пред истекот, бидејќи Ливерпул нема намера да ги исполни неговите финансиски барања.

Покрај ПСЖ, интерес за Мане покажува и Баерн Минхен.

Сенегалецот сезонава постигна 22 гола и имаше пет асистенции на 49 натпревари, а на 28.мај ќе се обиде да ја освои Лигата на шампионите на дуелот со Реал, во Париз.

Прикажи повеќе...

Спорт

Стоп за Дончиќ, Вориорс водат со 1-0 во западното финале

Објавено пред

Голден стејт Вориорс со убедлива победа над Далас маврикс 112:87 ја отворија финалната серија во Западната конференција.

dobivaj vesti na viber

Вориорс успеаја да го запрат Лука Дончиќ што беше клуч за нивната победа. Словенецот мечот го заврши со 20 поени, седум скока и четири асистенции. Дончиќ, во второто полувреме постигна само два поени.

Спенсер Динвиди уфрли 17, Џејлен Брансон 14, а Реџи Булок 12 поени за Маверикс.

Вориорс ги предводеше Стеф Кари со 21 поен и 12 скока, по 19 поени постигнаа Џордан Пул и Ендрју Вигинс.

Вториот меч на програмата е во сабота во 3 часот по средно-европско време. Вориорс повторно ќе бидат домаќини.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет34 минути

ОН: Светот би можел да се соочи со глад кој ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите Нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет59 минути

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија3 часа

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Македонија12 часа

Преговори МОН – СОНК: прифатени се сите препораки на посредникот во процесот на преговори меѓу двете страни

Прифатени се сите препораки на посредникот, кој во согласност со позитивните правни прописи беше назначен да управува со процесот на...

Свет12 часа

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион13 часа

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет14 часа

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија15 часа

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...

Македонија16 часа

Владата го овласти амбасадорот Талески да изрази согласност за приемот на Шведска и Финска во НАТО

Владата донесе одлука да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за...

Регион19 часа

„Блиц“: Објавена фотографија од маицата пронајдена на телото во Дунав, иста таква имал и Матеј Периш

Тело на засега непознат млад маж е пронајдено утрово во Дунав кај Ада Хуја во Белград, јави српската агенција „Танјуг“,...

Економија20 часа

Бензините поскапуваат за два и пол денари, цената на дизелот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија21 час

ЕУ е во заложништво, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи со критики до Бугарија

„Во заложништво е најуспешната политика на Европската Унија, а тоа е политиката на проширување“. Ова е ставот на министерот за...

Економија22 часа

Ковачевски-Брнабиќ: Силната регионалната соработка е основа за забрзан економски развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ. Премиерот...

Европа23 часа

Русија: Во „Азовстал“ се предадоа околу 1.000 украински борци, меѓу нив и припадници на „Азов“

Речиси 1.000 украински борци скриени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол се предале, соопшти руското Министерство за одбрана. Руското...

Европа24 часа

Експерти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека...

Економија1 ден

Путин: Отфрлањето на руската нафта – економско самоубиство за ЕУ

Со отфрлањето на руските енергетски извори, Европската Унија претставува економско самоуништување за ЕУ, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти

Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти. 90 пациенти со колоректален, оваријален и цервикален...

Свет1 ден

Столтенберг: Финска и Шведска официјално аплицираа за членство во НАТО

Финска и Шведска денеска официјално го доставија своето барање за влез во НАТО, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг....

Европа1 ден

Медведев: Нема да дозволиме трета светска војна, но ќе одговориме на нападот

Русија нема да дозволи избувнување на Третата светска војна, но може да одговори веднаш и „супер силно“ во случај да...