Контакт

Спорт

(Видео) Буитраго ја доби „кралската“ етапа, Томас остана пред Роглич пред утрешниот тест

Објавено пред

Колумбиецот Сантијаго Буитраго победи на петочната „кралска“ етапа на Џиро Д’Италија од Лонгароне до Три Чиме ди Лаваредо во должина од 183 километри во италијанските Доломити, додека Герант Томас остана лидер во генерален пласман пред утрешната одлучувачка етапа, планинската трка на хронометар.

dobivaj vesti na viber

23-годишниот Буитраго имаше најсилни нозе на планинскатаа етапа за да победи со 51 секунда предност пред Канаѓанецот Дерек Џи, кој по четврти пат во тринеделната трка завршува на второто место.

Томас пак, не успеа целосно да се одбрани од нападот од Примож Роглич, губејќи неколку секунди од својата предност, но останувајќи на 26 секунди пред Словенецот пред утрешната претпоследна етапа, 18.6 километри долгата трка на хронометар во нагорнина.

„Ќе биде многу тесно утре. За гледачите ќе биде фантастично да се гледа, но верувајте за нас ќе биде страшно“, вели Томас.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мухова спаси меч-топка, па ја доби „војната“ со Сабаленка за прво гренд слем финале

Објавено пред

Чехинката Каролина Мухова се пласираше во своето прво гренд слем финале, откако во луда битка од 3 часа и 17 минути, ја изненади втората носителка и шампионка од Австралија опен, Белорусинката Арина Сабаленка со 7:6(5)/6:7(5)/7:5. Во големото финале на Ролан Гарос, таа ќе се судри или со актуелната шампионка и светска тенисерка број 1, Полјачката Ига Швјонтек или со бразилското изненадување, Беатриз Хадад Маја.

dobivaj vesti na viber

Во неверојатно израмнет меч, со многу пресврти, но и многу неизнудени грешки, Сабаленка беше на чекор од победата, кога поведе со 5:2 во третиот сет, и дури дојде до меч-топка. Но, Мухова успеа да се спаси, да направи два брејка, и да се пласира во финалето, нејзин најголем успех на гренд слем турнирите.

26-годишната Мухова во моментов е на 43. место на ВТА листата и во својата кариера има само една титула, Кореја опен во 2019 година, по што повеќе пати паузираше од тенисот поарди низа повреди.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пелистер го задржува Кисум и следната сезона

Објавено пред

РК Еурофарм Пелистер потврди дека данскиот интернационалец Каспер Кисум го продолжил договорот на уште една сезона, продолжувајќи го престојот во шампионска Битола.

dobivaj vesti na viber

30-годишниот Кисум пристигна во Пелистер на почетокот на годината и беше еден од клучните играчи за Пелистер во борбата за титулата, и сега ќе биде дел од тимот кој ќе игра во Лигата на шампиони.

Фото: СЕХА лига

Прикажи повеќе...

Спорт

Милевски задоволен од првите подготовки за мечевите со Украина и Англија

Објавено пред

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација вели дека е задоволен од прелиминарните подготовки за двата меча од квалификациите за ЕУРО 2024 против Украина (на 16 јуни во Скопје) и Англија (на 19 јуни во Манчестер), и покрај тоа што тренинзите беа направени во нецелосен состав.

dobivaj vesti na viber

Дени Илиев, Езѓан Алиоски, Јован Манев, Енис Барди, Аријан Адеми и Илија Несторовски поради обврски во клубовите не беа во можност да се стават на располагање за подготовките од 2 до 8 јуни на тренинг центарот „Петар Милошевски“, додека Елиф Елмас денеска одработи тренинг со своите репрезентативни колеги.

„Повеќето од фудбалерите се собраа, очекуваме и останатите да ни се придружат во следните три дена, на 12. јуни треба да бидеме комплетни на тренинг откако ќе пристигнат Алиоски, Адеми и Илиев. Исклучително сум задоволен од оваа фаза на подготовки. Фудалерите, иако уморни од сезоната во клубовите, покажаа ангажираност, професионален пристап и голем ентузијазам.

Се обидовме да постигнеме одреден баланс со однос на физичката исцрпеност и енергијата која ќе ни треба за следната фаза подготовки и натпреварите кои не очекуваат. Акцентот сега го ставивме на физичката подготвеност, а веќе од 10. јуни се насочуваме на техничко-тактичка анализа и тоа ќе биде фокусот на тренинзите.

Украинците ќе ги предводи нов селектор, кој ќе го промени системот на игра, но ние веќе навикнавме на промени кои во најмала рака ни ја отежнуваат работата во однос на подготовка на натпреварите. Таков беше случајот и пред мечот со Малта.

Но, за нас е најважно да бидеме силни на тренинзите кои ни следуваат и целосно да се вложиме и тактички и физички. Иако е крај од сезоната, сигурен сум дека фудбалерите имаат мотив и енергија за уште два силни натпревари“, вели Милевски.

Фото: ФФМ

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Нема атмосферска канализација што ќе ги апсорбира врнежите со ваков интензитет, вели градоначалникот на Делчево

Градоначалникот на Делчево Горан Трајковски вели дека се работи за голема елементарна непогода и дека ништо не можело да спречи...

Македонија3 часа

(Видео) Страотни сцени од Делчево под вода; Жителите: Да не се повтори

Делчево е под вода. Од фотографиите и видеата што се шират на социјалните медиуми може да се види што направило...

Македонија6 часа

Граѓаните на Косово и Албанија ќе се лекуваат по исти цени како и македонските, не биле странци тука, вели Меџити

Граѓаните на Косово и Албанија ќе се лекуваат со исти цени како и граѓаните на Македонија, рече министерот Меџити. „Косовските...

Македонија7 часа

Малтретирањето и тепањето во Бардовци се случувало со години, вели Меџити

Министерот за здравство Фатмир Меџити вели дека тоа што се случи во Психијатриската болница во Бардовци, не е ништо ново...

Македонија8 часа

Прогласена кризна состојба во затворот „Идризово“

Со одлука на Владата прогласена е кризна состојба во затворот „Идризово“ поради спречување безбедносни закани. Ова се случува по информациите...

Македонија8 часа

Осуден сум без докази и штета, со пристрасност на судијата и судир на интереси во предметот, рече Јанакиески за „Топлик“

Со 18 причини ексминистерот Миле Јанакиески ја убедуваше Апелација дека не е виновен за случајот „Топлик“, каде што затезна камата...

Македонија9 часа

Меџити: Првпат утринското кафе го испив со професорот Јовев, кога министер носи одлука, таа не се преиспитува

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, на денешниот отчет за сработеното во стоте дена откако е на функцијата, се пофали дека...

Македонија10 часа

Македонски државјанин осуден за убиство во Швајцарија извршено пред 24 години

Маж по потекло од Македонија е осуден во швајцарскиот град Бил за убиство извршено пред 24 години. Судот го осуди ...

Македонија12 часа

(Видео) Двајцата членови го напуштија Судскиот совет: врховната судијка укажа на незаконски одлуки, Герасимовски впери прст во превирањата

На судиите Зоран Герасимовски и Мирјана Радевска-Стефкова им престанаа мандатите во Судскиот совет. Едногласно беше донесена одлуката од сите членови....

Европа12 часа

(Видео) Избодени тригодишни деца, напаѓачот по потекло од Сирија – детали за страшниот напад во Франција

Најмалку осум лица, меѓу кои шест мали деца, утринава се избодени со нож во близина на игралиште во југоисточна Франција....

Македонија12 часа

(Видео) Мицкоски бараше, Ковачевски носи документ – но, недоволен да убеди да се направат уставните измени

Резолуцијата од голема европска земја, со која ќе потврдат признавање на македонскиот јазик, идентитет и култура, е недоволна за ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија13 часа

Фатен затвореник, кој од „Идризово“ побегнал пред осум години, се шетал во Аеродром

Полицијата фати затвореник, кој во 2015 година побегнал од затворот „Идризово“. Криминалецот бил најден синоќа во скопската населба Аеродром. Според...

Македонија13 часа

Заканите од кумановско Слупчане втор ден ги држат екипите на ЕВН надвор од селото во кое се краде 80 отсто од струјата на годишно ниво

Екипите на ЕВН втор ден не може да ја реконструираат дистрибутивната мрежа во село Слупчане посочувајќи дека нивните вработени добиваат...

Свет14 часа

Во поплавениот Херсон постои голема опасност од нагазни мини: „Лебдат кон градовите, не знаеме каде се“

Уривањето на големата брана во Херсон на југот на Украина ќе има катастрофален ефект врз лоцирањето нагазни мини, предупреди Меѓународниот...

Македонија14 часа

СДСМ: Добро е што ВМРО-ДПМНЕ не е против уставните измени

Добро е што ВМРО-ДПМНЕ не е против уставните измени, дијалогот треба да продолжи за на крајот сите да изградиме заеднички...

Македонија14 часа

Судиите ќе ги образложат оставките пред колегите од Судскиот совет

Судиите Мирјана Радевска Стефкова и Зоран Герасимовски денес ќе ги образложат оставките пред колегите од Судскиот совет, а се очекува...

Македонија15 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Нема уставни измени без зачувани и идентитет и јазик

Понудата на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната лидерска средба партијата ја коментира како победничка опција. „Македонија во ЕУ и зачуван идентитет, на...

Македонија15 часа

Градоначалникот на Чаир: Со промоцијата на паркот „Украина“ порачавме дека сме со ЕУ, САД и со украинскиот народ

Паркот „Украина“ вчера беше промовиран во општина Чаир, поточно во близина на општинската зграда. „Со промоцијата на паркот ‘Украина’ ја...

Македонија1 ден

„Моето место е на Кардиохирургија“, Јовев е сигурен дека Меџити ќе ја поправи грешката

Сашко Јовев, разрешениот директор на Клиниката за кардиохирургија, по повикот на министерот за здравство Фатмир Меџити, да биде негов национален...

Топ1 ден

Тешка сообраќајка: камион удри во автомобил на булевар „Туристичка“ во Охрид

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево во Охрид. Несреќата се случила на булевар „Туристичка“ спроти пазарчето во Охрид, информираат од...