Контакт

Спорт

(Видео) Денвер го победи Сан Антонио – Јокиќ постигна 42 поена, Вембањама подели девет „банани“

Објавено пред

Во фото-финишот на маратонската трка за првото место во Западната конференција, актуелните шампиони, Денвер Нагетс против Сан Антонио ја забележаа 53.победа во сезоната. На шест натпревари до крајот на регуларниот дел од сезоната, Денвер се први на Западот пред Оклахома Сити Тандер и Минесота Тимбервулфс.

dobivaj vesti na viber

Со 42 поени, 16 скока и шест асистенции на Никола Јокиќ го предводеше Денвер до победата 110:105. Нагетс ја забележаа 11. победа на последните 12 натпревари против Сан Антонио.

Јокиќ најдобро го следеше Арон Гордон со 23 поени, додека Мајкл Портер додаде 15. Во редовите на Сан Антонио двоцифрен учинок имаа седум играчи, а најефикасен беше Малачи Бренам со 24 поени.

Блескаше кај Сан Антонио, Виктор Вембањама со 23 поени, 15 скока, осум асистенции и девет блокади, од кои три беа над Јокиќ.

„Вечерва имаше околу 600 блокади, но ние победивме“, изјави по мечот Јокиќ, кој погоди со хорог за 103-103, а потоа изнуди уште едно промашување на Вембањама на другиот крај.

На Денвер Нагетс им помогна и резултатот од Филаделфија, каде Сиксерси славеа над Окалхома 109:105, па Денвер сега има натпревар повеќе и победа повеќе од Оклахома Сити Тандер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Објавено пред

Литванецот Миколас Алекна го собори светскиот рекорд стар 38 години.

dobivaj vesti na viber

Во фрлање диск го подобри рекордот на Германецот Јирген Шулц во 1986 година, кој во Нојбранденбург фрли 74,08 метри.

По 38 години, на митингот во САД, Алекна го фрли дискот 74,35 метри.

Литванецот во САД, во сите пест серии ја префрли границата од 70 метри.

По овој резултат Литванецот спаѓа во најтесната конкуренција за освојување златен медал на Олимписките игри во Париз.

Алекна, европски шампион од Минхен и сопственик на сребрениот медал на СП 2022 во Јуџин (САД), лани во Будимпешта стигна до светската бронза.

Прикажи повеќе...

Спорт

Коман првпат во кариерата остана без трофеј во националниот шампионат

Објавено пред

Баер Леверкузен со освојувањето на титулата во Бундес лигата не ја прекина само 10-годишната доминација на Баерн Минхен во домашниот шампионат, туку стави крај на неверојатната серија на Кингсли Коман.

dobivaj vesti na viber

Кингсли Коман прв пат од почетокот на професионалната кариера ќе остане без шампионски трофеј.

Коман кариерата ја започна во ПСЖ со кој освои две титули, потоа со Јувентус освои исто толку пехари во Италија, а потоа следуваше трансфер во Минхен.

Во Баерн продолжи во ист ритам со дури седум последователни титули во германскиот шампионат.

Тоа го прави еден од најтрофејните во светот на фудбалот.

Постојат индиции дека Французинот би можел да го напушти Баерн во летниот преоден рок. Баварците ги слушаат сите понуди за Коман кој го постигна најважниот гол во поновата историја на клубот. Неговиот гол против ПСЖ го реши победникот во финалето во Лигата на шампионите во 2020 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЦСКА Москва му врачи отказ на Емил Рајковиќ

Објавено пред

Кошаркарскиот клуб ЦСКА Москва се раздели со Емил Рајковиќ. На Македонецот му пресуди поразот од УНИКС во саботата. На тој натпревар блескаше Ненад Димитријевиќ со 40 поени.

dobivaj vesti na viber

ЦСКА објави дека нов тренер е грчкиот стручњак Андреас Пистиолис. 45-годишноот тренер потпишал договор со крајот на сезоната.

Пистиолис како тренер досега го предводел само Галатасарај во сезоната 2022/23. Занаетот го печеше кај Жељко Обрадовиќ во Панатинаикос, како помошник на српскиот тренер освои три европски шампионски титули.

Од 2014 до 2022 година беше помошник тренер во ЦСКА.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Припадници на затворската полиција се сомничат дека му овозможиле на осуденикот да побегне од Идризово – може да добијат и до 10 години затвор

Седумнаесет полицајци се приведени по повеќемесечна предистражна постапка за бегството на затвореникот од Идризово, кое се случи во октомври минатата година....

Македонија1 час

Османи со порака до Израел: Воздржете се од возвраќање, спиралата на конфликти може да се влоши

Министерот за надворешни работи Бујар Османи порача до Израел да не возраќа на нападот на Иран бидејќи состојбата може да...

Uncategorized2 часа

Укината социјалната помош на 1.134 лица оти имале возило и за 18 месеци ја оштетиле државата за над 2,5 милиона евра

Министерството за труд изготвило 1.134 решенија за прекин на гарантирана минимална помош и социјална пензија на лица што 18 месеци...

Топ2 часа

На автопатот Скопје – Велес мотоциклист излетал од патот и починал од повредите

Вчера, во 12 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот Скопје – Велес, во близина на тунелот „Бадар“,...

Македонија3 часа

Си плаќаме приватно за да се лекуваме оти не сме здравствено осигурени, велат приватните специјализанти, кои излегоа на штрајк

Над 400 приватни специјализанти утрово излегоа на генерален штрајк барајќи покачување на платите и здравствено осигурање. Тие истакнаа дека надоместокот...

Свет4 часа

Израел: Иран почна војна, сите опции се на маса

Иран покрена војна против Израел кога лансираше беспилотни летала и проектили, мораме да ги одвратиме, изјави за „Скај њуз“ портпаролката...

Свет5 часа

Израелската армија објави фотографии од штетите од иранските напади

Околу 99 отсто од ракетите, беспилотните летала и крстаречките ракети лансирани за време на одмаздничката операција на Иран биле соборени...

Свет5 часа

Иран: Ако Израел возврати, следниот напад ќе биде одлучувачки

Амбасадорот на Иран во ОН, Амир Саид Иравани, даде изјава за „Скај њуз“ по состанокот на Советот за безбедност на...

Македонија6 часа

(Видео) Пендаровски: Мицкоски е докажан извор на лажни вести, страв му е да не му се врати Груевски

На вечерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашање од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните...

Свет6 часа

САД: Нема значителна штета во Израел

Висок американски воен функционер рече дека Соединетите држави проценуваат дека нема значителна штета во самиот Израел по иранското бомбардирање. Портпаролот...

Свет19 часа

(Видео) „Израел уништил балистичка ракета надвор од земјината атмосфера“ – мистериозна снимка за време на масовниот ирански напад

Израелската противвоздушна одбрана се мачеше да се спротивстави на масовниот напад на ирански беспилотни летала и ракети! На едно од...

Свет22 часа

Њујорк Тајмс тврди дека Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Американскиот претседател Џо Бајден го одврати премиерот Бенјамин Нетанјаху да даде зелено светло за одмазднички напад врз Иран, откако минатата...

Македонија1 ден

Османи: Формиравме Кризен штаб за извлекување на нашите државјани од Израел и регионот по нападот на Иран

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет1 ден

(Видео) Детално откриваме како функционира „железната купола“ на Израел која ги собори повеќето ракети како шега – никој во светот го нема ова

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет1 ден

Операција „Чесно ветување“: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Иранскиот напад врз Израел со над 300 беспилотни летала, крстаречки и балистички ракети заврши без сериозни последици откако огромното мнозинство...

Свет1 ден

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Иранските пипала може да се видат во разгорувањето на огнот на Блискиот исток и многу конфликти. Преку своите посредници: палестинскиот...

Свет1 ден

(Видео) Иранците прославија по нападот врз Израел

Нападот со беспилотни летала и ракети врз Израел беше прославен синоќа на улиците во Иран, и покрај тоа што еврејската...

Свет1 ден

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Израел се уште нема донесено одлука во врска со својот одговор на вчерашниот напад на иранскиот дрон и ракетен напад...

Свет1 ден

(Видео) Снимен удар на балистичка ракета во Израел

Познатиот ирански новинар Бабак Тагве, кој живее во егзил, на својот Твитер профил објави видео на кое наводно се гледа...

Свет1 ден

Јордан и Ирак повторно го отвораат воздушниот простор

Јордан и Ирак повторно го отворија својот воздушен простор, откако го затворија синоќа. Државната телевизија во Јордан соопшти дека земјата...