Контакт

Спорт

(Видео) Јувентус чекор поблиску до финалето на Купот

Објавено пред

Фудбалерите на Јувентус на домашен терен го победија Лацио во првиот полуфинален натпревар од Купот на Италија со резултат 2:0 (0:0).

dobivaj vesti na viber

Головите достојни за триумф ги постигнаа Федерико Киеза во 50. минута и српскиот напаѓач Душан Влаховиќ во 64. минута.

Реваншот во Рим на програмата е на 23.април.

Вечерва првиот полуфинален натпревар ќе го одиграат Фиорентина и Аталанта.

Спорт

Каталонците тврдат дека Макез ќе биде новиот тренер на Барселона

Објавено пред

Чави Ернандез на крајот од сезоната ја напушта клупата на Барселона, а според информациите кои доаѓаат од Каталонија негов наследник ќе биде Рафаел Маркез.

dobivaj vesti na viber

Чави ја презеде Барселона на крајот на 2021 година, минатата сезона ја освои шампионската титула, но се чини дека не можеше да го издржи притисокот. На почетокот на годината објави дека на крајот од сезоната ќе го напушти клубот.

Ден по елиминацијата на Барселона од Лигата нашампионите, локалните медиуми објавија дека Рафаел Маркез ќе биде новиот тренер.

Мексиканецот моментално е на чело на Б тимот на Барселона.

„Опцијата Рафа Маркез да го преземе тимот расте. Мексиканецот е главен фаворит за оваа функција доколку Чави не се предомисли“, пишува „Мундо Депортиво“.

Маркез нема премногу тренерско искуство. Од 2022 година седи на клупата на Б тимот на каталонскиот клуб, а претходно работеше во помладите категории на Алакле.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ковач откри дали тој ќе го преземе Ливерпул

Објавено пред

Хрватскиот стручњак Нико Ковач ги демантираше наводите дека ќе го преземе Ливерпул на крајот од сезоната.

dobivaj vesti na viber

Германецот Јирген Клоп по крајот на сезоната го напушта Ливерпул. Откако германскиот селектор ја објави својата одлука, се шпекулира кој би можел да го наследи.

Вчера медиумите објавија дека кандидат за нов менаџер на „црвените“ е хрватскиот стручњак Нико Ковач, но тој на крајот демантираше.

„Нема е точно дека ќе го преземам Ливерпул“, изјави Ковач во интервју за „Sport & Talk“ на Сервус-ТВ.

Поранешниот селектор на Хвратска и тренер на Ајнтрахт, Баерн и Монако е без работа откако неодамна доби отказ од Волфсбург.

Прикажи повеќе...

Спорт

Паркер го продолжи договорот со Барселона

Објавено пред

Американскиот кошаркар Џабари Паркер го продолжи договорот со Барселона, потврди каталонскиот клуб.

dobivaj vesti na viber

Само еден ден откако шпанските медиуми ја пренесоа оваа информација, дојде и официјална потврда дека Паркер ќе помине уште две години во Европа.

„Многу сум благодарен. Од првиот момент кога пристигнав во Барселона се чувствував добро, стекнав големо искуство. Сакам тие добри времиња да продолжат уште многу години овде во Барселона”, изјави Паркер и додаде:

„Тоа беше лесна одлука. Да можам да изберам 10 пати, повторно би го избрал истото“.

Паркер минатото лето пристигна во Барселона од НБА лигата, а оваа сезона има просек од 10,3 поени и 3,9 скока.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Арсовска: Министерката за култура успеа самата себеси да се побие и не одговори на ниедно прашање

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска успеа самата да се побие и не одговори на ниту едно прашање коешто беше поставено,...

Топ2 часа

Кривична против Курто Дудуш: за директори на градинка именувал лица што не биле вработени таму

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против 49-годишниот К. Д., градоначалник на скопска општина...

Македонија2 часа

„Два месеца нема плата за вработените, а пред избори се примаат работници“ – „Национални шуми“ на протест

Триесет подружници се собраа пред Јавното претпријатие „Национални шуми“ со цел да го изразат незадоволството оти втор месец немаат добиено...

Македонија3 часа

Со Арсовска ќе се видиме на суд да објасни како јас сум знаела, а не сум пријавила пожар во Универзалната сала, најави министерката за култура

За министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, вчерашните обвинувања од градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, се лаги, скандалозни тврдења и обид...

Македонија4 часа

Грејната сезона продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како...

Македонија5 часа

Училиштата не може да објаснат како е направен изборот на фирмите за чии услуги плаќаат родителите: набавките за униформи за учениците, за фотографирање и за ужина се нетранспарентни

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето „Отсуство на процедури, транспарентност и отчетност кај набавките што се финансираат со пари...

Регион7 часа

По високите температури, Србија во снег: мештаните шокирани

Силниот дожд во утринските часови на територијата на западна Србија прерасна во лапавица и снег, а на Златибор веќе е...

Свет7 часа

ОН се обидуваат да го спречат гладот ​​во Газа: „Постојано некои нови проблеми“

Обединетите нации(ОН) се уште се борат да се обидат да го спречат гладот ​​во Појасот Газа. Иако има одредено подобрување...

Македонија7 часа

Мицкоски: 13-ти ден од кампањата, а Пендаровски не кажа ни збор за криминалите на ДУИ, за „Соравија“, за грабежот – тоа значи дека го прифаќа

Најголемата трагедија е што овие години полека, но сигурно системот е срушен. Системот кој е создаден да служи на народот,...

Свет7 часа

Израел го остава Иран во неизвесност во врска со нивниот одговор за нападот: „Нека бидат нервозни“

Ставот на израелскиот воен кабинет е дека Иран треба да продолжи да погодува каков ќе биде одговорот на Израел на...

Македонија8 часа

Пендаровски: Tие што беа против преспанскиот договор сега се фалат со НАТО-членството

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вчера вечер во Велес рече Силјановска да избере што ќе биде, претседател или врховен командант...

Македонија1 ден

Врз основа на кој проект е продолжена реконструкцијата на Универзалната сала, праша Арсовска

Градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска, праша врз основа на кој проект е продолжена реконструкцијата на Универзалната сала, како и...

Македонија1 ден

Намален е бројот на ученици во училиштата во државата

Намален е бројот на ученици во основните и средните училишта, во учебната 2022/2023 година, укажуваат податоците во извештајот на Државниот...

Македонија1 ден

Со нова систематизација Синдикатот на „Македонска пошта“ сам ќе ги укине вработените што не доаѓаат на работа оти Владата и Управниот одбор молчат

Синдикатот на „Македонска пошта“, во соработка со вработените и со ангажирање експерти, ќе подготви нова систематизација, која ќе ја достави...

Македонија1 ден

„Немам партиска книшка, само крводарителска“ – приватните специјализанти реагираат на изјавата на Демири за политичка заднина на штрајкот

Штрајкот на приватните специјализанти продолжи и денес и како што најавуваат ќе трае додека не добијат на писмено од Владата...

Свет1 ден

Израел: Мораме да го запреме Иран пред да биде предоцна, воведете му санкции

Министерот за надворешни работи на Израел, Израел Кац, денеска ги повика земјите да воведат санкции за ракетната програма на Иран...

Свет1 ден

Иран: Следниот напад ќе биде во рок од неколку секунди

Се’ повеќе високи ирански претставници ги предупредуваат и Израел и Западот за последиците од можната израелска одмазда. Така, иранскиот воен...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Во ЕУ не се оди со политичари како Пендаровски

Во ЕУ не се оди со политичари како Пендаровски. Во ЕУ се почитуваат основните човекови права и се унапредуваат, а...

Македонија1 ден

Стојаноска во Тетово: угостителите сезонски се селат во други држави, не се задоволни од актуелната власт

Вчерашниот ден Дафина Стојаноска – членка на ИК на ВМРО-ДПМНЕ го искористи и за средба со Здружението на угостители од...

Регион1 ден

Го искористи правото да не сведочи: заврши сослушувањето на мајката на осомничениот за убиството на Данка Илиќ

Светлана Драгијевиќ, мајката на Дејан Драгијевиќ, кој е осомничен за убиството на двегодишната Данка Илиќ го искористи законското право да...