Контакт

Спорт

(Видео) Италија, Чешка и Словенија ќе играат на ЕУРО 2024

Објавено пред

Foto/ EPA

dobivaj vesti na viber

Италија, Словенија и Чешка вечерва обезбедија пласман на Европското првенство во Германија. На трите селекции им беше потребен еден бод за пласман, Италија во Леверкузен ремизираше со Украина, Словенија го победи Казахстан со 2.1, а Чепка со 3:0 ја совлада Молдавија.

Италијанците беа подобриот тим во поголемиот дел од натпреварот, во првото полувреме имаа дури 10 удари кон голот, создаваа прилики, но не успеаја да го скршат отпорот на Украинците.

Италијанците доминираа и во продолжението од натпреварот, но замрзнаа во 65. минута кога на втората статива заборавија на Мудрик, но Донарума со одлична интервенција ги спаси.

Како што се ближеше крајот, се чинеше дека Италијанците повеќе се плашеа да не примат гол отколку да постигна гол за победа. Аѕурите успеаја да го издржат притисокот на Украинците и сепак да ги задржат 0:0 и второто место на табелата.

Чесите рутински ги совладаа Молдавците со резултат 3:0. Дудера го постигна првиот гол во 14.минута. Мочдавците во 55.минута останаа без исклучениот Бабогло, па Чешка ја потврди победата со головите на Шори и Соучек.

Словенците имаа се во свои раце по првото полувреме во дуелот со Казахстан. Бенјамин Шешко погоди од пенал во 41. минута за 1:0. Но, на самиот старт од вториот дел Оразов постигна гол за 1:1.

Словенците се плашеа до самиот крај, бидејќи еден гол можеше да ги остави без ЕП, но Вербиќ во 86. минута погоди за 2:1. Словенија по пауза од 24 години повторно е учесник на завршниот турнир.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Браќата Вилијамс го решија Рајо Ваљекано

Објавено пред

Столе Димитриевски и Рајо Ваљекано нема по добро да го паметат гостувањето на „Сан Мамес“ во Билбао. Во 14 коло, Атлетико го декласира Рајо Ваљекано со 4:0.

dobivaj vesti na viber

Серијата ја отвори Гурузета во 23 минута по додавањето на Санчет. Рајо Ваљекано немаше среќа на стартот од вториот дел, во 47. минута Еспино ја затресе сопствената мрежа.

Триумфот на домашните го потврдија браќата Вилијамс, прв погоди Ињаки во 64. минута, прецизен беше и Нико четири минути подоцна. Тогаш беше поставен конечниот резултат.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хрватска во „групата на смртта“, тешка група и за Србија

Објавено пред

Вечерва во Хамбург беа извлечени групите за Европското првенство во Гермнанија. На ждрепката учествуваа 21 репрезентација, последните три ќе бидат познати во март 2024 година. Извлечени се шест групи со по четири селекции.

dobivaj vesti na viber

Две групи ќе привлечат особено внимание. Б групата во која покрај бранителот на титулата Италија се Шпанија, Хрватска и Албанија и Ц групата во која се две балканси селекции Србија и Словенија, односно Данска и Англија.

Групи за ЕУРО 2024:

Група А: Германија, Шкотска, Унгарија, Швајцарија

Група Б: Шпанија, Хрватска, Италија, Албанија

Група Ц: Словенија, Данска, Србија, Англија

Група Д: Победник во плеј-офот 1, Холандија, Австрија, Франција

Група Е: Белгија, Словачка, Романија, победник од плеј-офот 2

Група Ф: Турција, Португалија, Чешка, победник на плејофот 3

Евфопското првенство ќе се одржи од 14 јуни до 14 јули 2024 на 10 стадиони во Германија.

Прикажи повеќе...

Спорт

„За мене Ѓоковиќ е крал на сѐ, би сакал да можам да бидам како него“

Објавено пред

Најдобриот снукер играч на сите времиња – Рони О’Саливен со моќна изјава му оддаде почит на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ.

dobivaj vesti na viber

Познато е дека Рони го сака тенисот, а бидејќи легендата на снукерот Џими Вајт ја спореди неговата игра со Роџер Федерер, Рони мораше да реагира.

„Федерер, Надал, Ѓоковиќ – отсекогаш сум сакал да ги гледам. Тие се тројца од најдобрите на сите времиња. За мене Ѓоковиќ е крал на сѐ. Без разлика дали сте фудбалер, играч на голф или хокеј, сите се угледуваат на Ѓоковиќ. Посакувам да можам на маса да го правам тоа што го прави Ѓоковиќ на теренот“, изјави О’Саливен.

Славниот Рони седум пати беше светски шампион, освојуваше турнири, но имаше и свои пороци и падови.

Победата на Светското првенство во 2020 година му ја посвети на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ.

„За да ја освојам оваа титула морам да бидам како Новак Ѓоковиќ. Тој е ужасно доследен, прави се многу добро и не ви дава ништо. Тој не е најграциозниот тенисер, го нема тој сјај на Роџер Федерер или оној форхенд на Рафаел Надал… Но, сè е таму од почеток до крај и неговата форма не паѓа многу. Тој секогаш игра на високо ниво. Си реков дека за да победиш овде во Шефилд треба да ја имаш таа сила и стабилност“, објасни О’Саливен во 2020 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Деца силувале дете во Скопје, таткото на момчето пријавил во полиција

Maж од Скопје пријавил во полицијата дека две лица го силувале неговиот малолетен син. Според информациите во полицијата, таткото рекол...

Македонија5 часа

Приведени пет лица за случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, полицијата обезбеди и едно возило

Пет лица се приведени доцна синоќа во врска со случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, и обезбедено е едно возило,...

Македонија6 часа

Ковачевски вели дека не постои расположение сега да се укине техничката влада, туку од следните избори

Не постои консензуално расположение сега на краток период пред одржување на изборите да се укине техничката влада. Ова го истакна...

Македонија9 часа

(Видео) Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Доцна синоќа на локалниот пат Тетово – Ноштено , автомобил удрил во млада мечка која го минувала патот заедно со...

Регион9 часа

Случаен избор или порака – сите очи вперени во вратоврската на кралот Чарлс со грчкото знаме

Изборот на вратоврската од страна на британскиот крал Чарлс на конференцијата COP28 во Дубаи поттикна шпекулации дека тоа е шифрирана...

Регион10 часа

Не сакав да седам на маса со земји кои не’ прогласија за непријатели, рече бугарската министерка која го напушти Скопје пред да стигне Лавров

Не можам да седам на иста маса со луѓе кои имаат антибугарски и антиевропски манифестации, изјави бугарската вицепремиерка и министерка...

Македонија10 часа

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Шести ден се трага по исчезнатата Вања Ѓорчевска, на која и’ се изгуби трагата на пат кон училиштето „Песталоци“. Во...

Свет10 часа

Војната во Газа повторно се разгорe: Израел нападна 400 цели, Хамас тврди дека се убиени 240 луѓе

Израелската војска соопшти дека погодила повеќе од 400 цели во Појасот Газа по истекот на прекинот на огнот, при што...

Македонија11 часа

Скопје повторно на врвот на листите на загаденост на воздухот

Скопје и оваа зима е загадено. Откако синоќа повторно градот се проби меѓу првите 10 држави во светот според загаденоста,...

Македонија22 часа

Лавров се врати во Москва прегу Грција и Турција: Министерот за надворешни работи на Русија најбараниот гостин во Скопје

Авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој присуствуваше на состанокот на Советот на министри на ОБСЕ во...

Свет24 часа

Путин потпиша нова уредба како одговор на агресивната активност на НАТО

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за одредување на бројот на редовни припадници на вооружените сили на Руската Федерација, соопшти...

Свет1 ден

Обновени судирите меѓу израелската армија и Хезболах: две лица загинаа во јужен Либан

Израелската армија соопшти дека погодила „терористичка ќелија“ во јужен Либан, а либанскиот Хезболах ги обнови нападите врз Израел. Две лица...

Македонија1 ден

Зеќири за казната затвор: Јас само спроведов предлог на вицепремиерот Фатмир Битиќи, ќе се жалам

Ексгенералниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири, рече дека две и полгодишната затворска казна е неоснована и дека преку адвокатскиот тим...

Македонија1 ден

Лавров: Со години имавте понижувачко име, Западот ги подбуцнува народите на Балканот

Балканот има проблеми поради однесувањето на Западот, оценува министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров. На прашање за македонско-бугарските...

Македонија1 ден

Неколку стотини полицајци ја бараат исчезнатата Вања: проверени подруми, речното корито на Вардар, околните цркви и манастири  

За пронаоѓање на исчезнатото 14-годишно девојче досега се пребарани речното корито на Вардар, сите подрумски простории, не само во околината...

Македонија1 ден

(Во живо) Втор ден министерски совет на ОБСЕ

Денеска е вториот ден од триесеттиот министерски совет на ОБСЕ, кој се одржува во главниот град на Северна Македонија, Скопје....

Македонија1 ден

„Поради нерационалноста на Арсовска ќе се исплатат 1,5 милион евра долг кон приватните превозници и непотребни 1,5 милион денари камати и судски трошоци“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„На виделина излезе дека ЈСП, раководено од страна на кадарот на Данела Арсовска и СДС, на приватните превозници им должел...

Економија1 ден

Се враќа евтината тарифа на струја, сега 11 часа дневно e достапна за граѓаните, велат СДСМ

„Евтината тарифа на електричната енергија од денеска се враќа кај домаќинствата. Сега домаќинствата ќе имаат на располагање вкупно 11 часа...

Македонија2 дена

Пожар во три објекти во Охрид, голема материјална штета, извести ЦУК

Според последниот 24-часовен извештај на Центарот за упраување со кризи, од вкупниот број 1.509 повици на Единствениот број за итни...

Свет2 дена

Нетанјаху за крајот на примирјето: Хамас нè нападна, не сакаше да ослободи уште заложници

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека Хамас не се согласил да ослободи дополнителни заложници, со што ги прекршил условите...