Контакт

Спорт

Вирусот диктира и во Реал, уште четворица позитивни

Објавено пред

Реал Мадрид соопшти дека фудбалерите Винисиус Жуниор и Тибо Куртоа се заразени од коронавирус. Позитивни резултати добил и Федерико Валверде, како и Едуардо Камавинга.

„Кралскиот клуб“ последните недели се соочува со големи проблеми поради ширењето на вирусот меѓу играчите.

Последните тестирања покажаа дека и последните четворица заразени, според правилникот, ги чека десетдневен карантин.

Претходниот период позитивни тестови на опасниот вирус добија Модриќ, Марсело, Родриго, Бејл, Лунин, Алаба и Иско.
Шпанските медиуми пренесуваат дека Асенсио добил негативен тест.

Фудбалерите на Реал вчера се вратија на тренинзите, а наредниот меч е предвидено да го одиграат на 2 јануари против Хетафе.

Спорт

Астон Вила и Јуве ги отвориле преговорите за Бентанкур

Објавено пред

Астон Вила е еден од најактивните клубови во зимскиот преоден рок. На „Вила парк“, пристигнаа Лука Дињ и Филипе Кутињо, а следна цел на менаџерот Стивен Џерард е играчот на Јувентус, Родриго Бентанкур.

Астон Вила ги отвориле преговорите со Јувентус, околу уругвајскиот репрезентативец, објави Би-би-си.

Бентанкур од летото 2017 година е играч на Јувентус. Во тој преоден рок, Јувентус на Бока јуниорс им платија 15.700.000 евра. Договорот на Бентанкур истекува во јуни 2024 година.

Сезонава, Уругваецот има одиграно 26 натпревари за Јувентус.

Се шпекулира дека Астон Вила за неговите услуги ќе треба да плати околу 25.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Конте „избришал“ петмина од Тотенхем

Објавено пред

Антонио Конте пречкртал петмина фудбалери, тие до крајот на преодниот рок ќе треба да го напуштат Тотенхем, во спротивно ќе седат на трибините.

Изнеандувачки е што на оваа листа се наоѓа Стивен Бегвајн, режисерот на сензационалниот пресврт на Тотенхем против Лестер, во минатото коло. На трансфер листата се наоѓа и најскапиот играч во клупската историја, Тунгај Ндомбеле.

Нов клуб можат да си бараат аргентинскиот репрезентативец, Џовани Ло Селсо, Деле Али и младиот Шпанец, Брајан Хил.

Деле Али веројатно ќе се обиде во Њукасл да ја врати кариерата на вистинскиот пат, за Ло Селсо постои интерес од Севилја, но прашање е колку е ова реално бидејќи Аргентинецот е поранешен играч на Бетис.

Брајан Хил, кој има голем потенцијал и кој пристигна од Севилја во летниот преоден рок, сезонава има одиграно само 85 минути во Премиер лигата. Тотен хем смета дека е најдобро вториот дел од сезоната да го мине во клуб каде што ќе има поголема минутажа. Наводно Валенсија сака да го донесе на позајмица до крајот на сезоната.

За Ндомбеле интерес покажува ПСЖ. Дел од медиумите најавуваат дека е можна размена на двата клуба, Ндомбеле за Жоржињо Вајналдум.

Прикажи повеќе...

Спорт

Циципас се спаси од елиминација – Нареден противник ќе му биде Јаник Синер

Објавено пред

Стефанос Циципас успеа да се пласира во четврт-финалето на Австралија опен. Гркот, по голема борба, со пресврт го победи Тејлор Фрис 4/6, 6/4, 4/6, 6/3, 6/4.

Мечот кој траеше три часа и 26 минути го реши искористеноста на брејк шансите. Фриц нна Циципас му понуди пет шанси за брејк, од кои Гркот искористи три. Од друга страна Циципас спаси 13 од 15.брејк топки што му ги понуди на Американецот.

Циципас имаше еден винер и седум грешки повеќе од Фриц повеќе (53/52, 44/37).

Клучниот брејк, Гркот го направи во деветтиот гем од петтиот сет.

Циципас во четврт-финалето ќе игра против Јаник Синер. Младиот Италијанец, во три сета го декласира домашниот тенисер, Алекс де Минор.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Митрески: Предвремени избори нема да има

За укинување на техничка Влада потребен е консензус, предвремени избори нема да има, ВМРО-ДПМНЕ прави театар изјави на денешната прес-конференција...

Македонија3 часа

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија4 часа

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија4 часа

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија5 часа

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет5 часа

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија6 часа

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет6 часа

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија6 часа

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет7 часа

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет7 часа

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет8 часа

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија19 часа

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија21 час

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет22 часа

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија1 ден

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Економија1 ден

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ1 ден

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет1 ден

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион1 ден

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Досие