Контакт

Спорт

Враќање на старотото „непријателство“ – Серена против Шарапова во првото коло

Објавено пред

Серена Вилијамс и Марија Шарапова ќе ја имаат својата прва пресметка на Флешинг Медоуз на САД опен следната недела, откако ждрепката посака двете да бидат противнички уште во првото коло.

Ова ќе биде 22. меч меѓу двете долгогодишни ривалки, кои се избегнаа досега во мечевите во Њујорк. 37-годишната Американка има доминантен 19-2 скор против петкратната гренд слем шампионка Шарапова, низа која трае откако Шарапова како тинејџерка ја победи Вилијамс во финалето на Вимблдон во 2004 година.

Вилијамс, која е осма носителка, лани направи скандал во финалето на САД опен против Јапонката Наоми Осака по конфликтот со судијата на столче, Карлос Рамос. Таа нема играно по повредата на грбот во финалето на Роџерс купот на 11 август, додека Шарапова пак има поголеми проблеми со повредите оваа сезона и моментално е на 87. место на ВТА-листата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Зверев ја донесе третата Лејвер куп титула за Европа

Објавено пред

Германецот Александер Зверев со 6:4/3:6/10:4 беше подобар од Милош Раонич во последниот меч од Лејвер купот за да ја донесе третата титула за Европа од тенискиот Лејвер куп во Женева.

Со оваа победа, Европа го комплетираше кам-бекот против Остатокот од светот за да стигне до 13:11 победа. Европските тенисери го освоија и Лејвер купот, кој го носи името на австралиската легенда Род Лејвер во 2017 и 2018 година. Турнирот е ко-основан од Роџер Федерер, кој е главен промотор на турнирот.

Федерер прво денеска со 6:4/7:6(3) го победи Џон Изнер, пред Тејлор Фриц да го совлада Доминик Тим со 7:5/6:7(3)/10:5 и да го донесе Остатокот од светот во водство од 10:11. Меѓутоа, во мечот кој вредеше три поени, Зверев остана концентриран за победа над Канаѓанецот Раонич. Зверев втора година по ред го освојува победничкиот поен за Европа.

Рафаел Надал денеска требаше да игра во сингл и во двојки со Роџер Федерер, но се повлече од турнирот поради повреда на зглобот на раката.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Милионерите“ само со реми во Франкфурт (видео)

Објавено пред

Борусија Дортмунд не успеа да стигне до победа на гостувањето кај Ајнтрахт Франкфурт со што дозволи РБ Лајпциг да се одвои на врвот во германската Бундеслига.

„Милионерите“ дојдоа до рано водство на „Комерцбанк-арената“, откако Аксел Вицел во втор обид ја искористи мешаницата пред голот на домаќините во 11. минута од мечот, но „орлите“ успеаја да израмнат до крајот на полувремето, кога во 43. минута кога Андре Силва ја затресе мрежата на Роман Бирки.

Борусија повторно дојде до водство преку англискиот талент Џејдон Санчо во 66. минута од мечот, кога одбиената топка од слободниот удар дојде до Вицел, кој убаво му асистираше на младиот напаѓач. Меѓутоа, победата избега во 88. минута, кога Томас Дилејни си ја смести топката во сопствената мрежа.

Борусија сега има 10 поени на третото место на табелата, три помалку од лидерот Лајпциг и еден помалку од Баерн Минхен.

БУНДЕСЛИГА, 5.КОЛО

Борусија Менхенгладбах – Фортуна Диселдорф 2:1

Ајнтрахт Франкфурт – Борусија Дортмунд 2:2

Прикажи повеќе...

Спорт

Партизан го доби „вечното“ дерби со голчиште на Сума (видео)

Објавено пред

Партизан е победник на 161. издание на „вечното“ белградско дерби со Црвена звезда, откако Сејдуба Сума постигна фантастичен гол при 2:0 триумфот на „црно-белите“.

Откако актуелниот шампион, Црвена звезда имаше шест победи во првите шест меча од сезоната во српската Суперлига, дербито беше совршена шанса Партизан да се доближи до својот ривал откако во првите шест кола, тие двапати одиграа нерешено.

По „тивкото“ прво полувреме, Звезда прва постигна гол во 70. минута од мечот преку Милуновиќ, но тој беше поништен поради фаул над голманот на Партизан. Во 80. минута, фудбалерот од Гвинеја, Сума се најде во шанса пред шестнаесетникот на Звезда по грешка на гостинските фудбалери и упати топовски удар.  Конечните 2:0 беа поставени во 93. минута од мечот преку Зоран Тошиќ.

Звезда останува четврта со 18 поени, еден повеќе од Партизан на петтото место, додека изненадувачки лидер е тимот на Бачка Топола со 21 поен, иако тој тим има два натпревари повеќе (Звезда и Партизан имаа одложени мечеви поради европските купови).

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 минути

Арапските партии го поддржаа Бени Ганц за премиер

Aрапскиот блок во израелскиот Парламент за првпат по 25 години поддржа кандидат за израелски премиер, во овој случај лидерот на...

Спорт3 часа

Вардар со фуриозно второ полувреме преку Порто до првото место

Европскиот шампион Вардар ги надмина проблемите од првото полувреме, во кое неочекувано Порто имаше водство од два гола, за да...

Регион7 часа

По земјотресите во Албанија, многумина сѐ уште стравуваат да се вратат во своите домови

Голем број жители на Тирана и Драч сѐ уште не се враќаат во своите домови по земјотресот со јачина од...

Македонија10 часа

Утре нова средба на работните групи за законот за јавното обвинителство

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство. Средбата што ќе се...

Регион10 часа

Могерини на работна вечера со лидерите од Западен Балкан во Њујорк

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини денеска ќе се состане во Њујорк со лидерите од...

Топ10 часа

Возач почина за време на пробна автомобилска трка, му се слошило и излетал од патеката

Педесет и осумгодишен скопјанец почина за време на одржување на пробни автомобилски трки на патеката на поранешен воен полигон до...

Европа12 часа

Полска ќе евакуира 42.000 граѓани поради бомба тешка 5,5 тони

Властите во северозападниот дел на Полска планираат евакуација на околу 42.000 луѓе откако е пронајдена огромна сеизмичка британска бомба од...

Култура22 часа

Доделени наградите на завршната вечер на фестивалот „Браќа Манаки“

Осум дена, пет локации, 128 филмски наслови создавани низ целата планета од филмски уметници од над 50 земји во светот,...

Македонија1 ден

Јовановски и Јанева повикани на распит во Обвинителството

Осомничените во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски и Катица Јанева се повикани на распит во Обвинителството. Првоосомничениот Бојан Јовановски е повикан...

Топ1 ден

Нападнат вработен на Kомплексот клиники „Мајка Тереза“

Вчера во полициската станица бил пријавен физички напад што се случил на Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот го пријавил 61-годишен...

Топ1 ден

Фатени двајца крадци кои ограбиле пет маркети во Охрид

МВР соопшти дека поднеле кривични пријави против две лица кои се сомничат за пет кражби во Охрид. Едниот е на...

Топ1 ден

(Видео) Во координирана полициска акција во 24 градови пронајдени и одземени поголеми количества дрога и оружје

По претходно изготвен план за преземање на конкретни мерки и активности, со наредби од судија на претходна постапка, вчера од...

Свет1 ден

Зариф: САД се очајни, со санкциите сакаат да ги спречат Иранците да добиваат лекови

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф ги обвини САД дека со новите санкции против иранската централна банка сакаат...

Свет1 ден

„Фејсбук“ укина илјадници апликации

Компанијата „Фејсбук“ објави дека укинала десетици илјади апликации, кои биле потенцијална опасност за приватноста на корисниците, а тоа го покажала...

Топ1 ден

Кривична пријава против Јосифовски поради хакирање на Централниот регистар

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против поранешниот пратеник од Нова содицијалдемократска партија, Љубомир Јосифовски, поради...

Топ1 ден

Автомобил удри во жена во Маџари

Тешко повредена 41-годишна жена од Скопје, откако во неа удрил автомобил „Фолксваген пасат“ на ул.„Перо Наков“. Б.Ѓ. се здобила со...

Свет1 ден

Трамп одобри распоредување на воени трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена...

Македонија2 дена

Советот за реформи во правосудството: Избор на шеф на обвинителство предложен од партија отвора врата за политизација

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата, е решение кое отвора...

Интервју/Дебата2 дена

(Видео) Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица...

Свет2 дена

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Досие