Контакт

Спорт

Втора победа во два дена за Петра Влхова

Објавено пред

Словачката скијачка сензација, Петра Влхова успеа да ја остави зад себе Мишел Гисин за да стигне до втората слаломска победа во два дена во Леви, Финска, заканувајќи се дека во новата сезона оди на големата титула.

Влхова и Гисин имаа еднакво време во првото возење, но актуелнаат шампиона од СК во дисциплината беше поконцентрирана во второто возење за да ја победи Швајцарката за 0.31 секунди. Австријката Катарина Линсбергер беше трета, додека во втората трка по 10-месечна пауза, Американката Микаела Шифрин беше петта, еден ден откако заврши на второто место зад Влхова.

Во сите 28 слаломски трки од јануари 2017 победнички се или Шифрин (19) или Влхова (9). На патеката во Финска имаше мал број на гледачи, а сезоната продолжува со трка во паралелен велеслалом во Австрија во вторник.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мектоминеј згрозен од однесувањето на Нејмар

Објавено пред

Натпреварот помеѓу Манчестер јунајтед и ПСЖ, покрај победата на францускиот тим (1:3), го обележа и судирот помеѓу Нејмар и Скот Мектоминеј.

Во еден момент, во првиот дел од натпреварот, Шкотланѓанецот во дуел згазна на глуждот на бразилскиот фудбалер. Од почетокот на минатата сезона, Нејмар, два пати имаше проблеми со глуждот на десната нога, поради што пропушти голем број на натпревари.

По завршувањето на првото полувреме Нејмар сакаше да се пресмета со Мектоминеј, а откако ги раздвоија нивните соиграчи, Бразилецот се жалеше кај судијата Даниеле Орсато.

„Немам зборови со кои би го опишал однесувањето на нивните фудбалери“, рекол по натпреварот Мектоминеј.

„Не сакам да зборувам за нив. Можам само да си направам проблем доколку проговорам. Исто така не сакам да зборувам за судијата“, дополнил фудбалерот на Манчестер јунајтед, а потоа го критикувал ВАР-системот.

„Разбрав дека од мал офсајд сме примиле гол. Сведоци сме на такви грешки секоја недела. Мораме тоа да го поправиме и да го вратиме фудбалот на вистинските патеки“.

Манчестер јунајтед, во последното коло ќе гостуваат во Лајпциг, додека ПСЖ ќе играат против Башакшехир. По пет натпревари Јунајтед, ПСЖ и Лајпциг имаат по девет поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Жиру ја победи Севилја и влезе во историјата во ЛШ

Објавено пред

Напаѓачот на Челси, Оливие Жиру, го обележа петтото коло во Лигата на шампионите. Францускиот репрезентативец со четирите гола против Севилја влезе во историјата на ова натпреварување.

Челси синоќа во Севилја го победи домашниот тим со 4:0. Головите за „сините“ ги постигна Жиру.

Тој е првиот играч на Челси, по Дидие Дрогба, кој успеал на еден натпревар во Лигата на шампионите да постигне хет-трик. Во историјата влезе како највозрасниот фудбалер со вакво остварување.

На „Рамон Санчез Писхуан“ во Севилја, Жиру, добил девет „воздушни“ фуели, пет пати шутирал кон голот на притивникот, изнудил три прекршоци, имал една интервенција и една одземена топка.

Жиру влезе во елитното друшто на фудбалери кои постигнале четири гола на натпревар во Лигата на шампионите.

Лионел Меси и Роберт Левандовски два пати успеале да постигнат по четири гола, додека по еднаш тоа им успеало на: Марко ван Бастен, Симоне Инзаги, Дадо Пршо, Руд ван Нистелрој, Андреј Шевченко, Бафетими Гомис, Марио Гомез, Златан Ибрахимовиќ, Луиз Адријано, Кристијано Роналдо, Серж Гнабри и Јосип Иличиќ.

Челси со убедливата победа над Севилја го обезбеди првото место во групата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Трејд во НБА: Вестбрук во Вашингтон, Вол во Хјустон

Објавено пред

Вашингтон визардс и Хјустон рокетс го реализираа трејдот во кој франшизите ги разменија Расел Вестбрук и Џон Вол.

Покрај Џон Вол, Хјустон доби и заштитен пик во првата рунда на драфтот во 2023 година. Доколку тој пик не биде реализиран, тогаш Хјустон  ќе добие два пика од Вашингтон.

Вестбрук беше играчот кој побара да биде разменет во друг клуб. Тој една сезона беше играч на Хјустон. Рас минатата сезона просечно по натпревар бележеше 27,9 поени, 7,9 скока и 7 асистенции.

Од друга страна, Џон Вол се враќа на терените по две години, во кои се рехабилитираше од две тешки повреди. Последниот натпревар тој го одиграл на 26 декември 2018 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 минути

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Македонија22 минути

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Свет29 минути

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Регион1 час

Руската вакцина „Спутник 5“ на проверка во Србија

Русија денеска ќе достави 20 дози од својата вакцина против коронавирус „Спутник 5“ до Српската агенција за лекови и медицински...

Топ1 час

Притвор за скопјанец кој крадел oд викендички во Гази Баба

Триесет и седумгодишен скопјанец со иницијали А.Ф., за кого е распишана потерница од Одделението за криминалистички работи Гази Баба, е...

Европа2 часа

Германски експерти: Вакцинацијата може да потрае некое време

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни...

Свет3 часа

Пандемијата ќе има негативно влијание на фертилитетот во Европа, предупредуваат експертите

„Време е да станете мајка“, гласи пораката што стотици Португалки ја добија на своите мобилни телефони минатиот месец. Пораката испратена...

Свет3 часа

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на...

Регион3 часа

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Европа14 часа

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро...

Свет15 часа

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Куцијак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелацискиот суд...

Спорт15 часа

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на татко му

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона, вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Македонија16 часа

946 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на...

Македонија17 часа

Лингвистите апелираат: Не прифаќајте разговори за јазик, нација и историја

„Прифаќањето договори за добрососедство, анекси и слично, во кои македонскиот јазик ќе биде заменет со синтагми од типот – официјален...

Македонија20 часа

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени

Телеметриската сеизмолошка мрежа во Македонија објави дека денешниот земјотрес бил со јачина од 3,5 степени според Рихеровата скала. Епицентарот на...

Свет20 часа

Во Виена развиен најбрз тест за Ковид-19 во светот

На Виенскиот универзитет за технологија (ТУ Виен) е развиен нов метод на тестирање за коронавирус, кој е исклучително чувствителен и...

Македонија22 часа

Пратениците да покажат бојадисано јајце за Велигден, бара опозицијата во еден од амандманите

Во еден од амандманите на опозицијата се вели дека за време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата...

Македонија22 часа

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти,...

Македонија22 часа

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да...

Македонија23 часа

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Досие