Контакт

Спорт

Заштитни маски во боите на Хајдук (Фото)

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Хајдук од Сплит во продажба пушти маски за заштита од вирусот ковид-19.

Во Хрватска се уште нема одлука кога ќе продолжи фудбалската сезона. Додека се чека на одлуката Хајдук подготви интересен производ за своите навивачи.

Станува збор за заштитни маски во боите на клубот. Маските се достапни во три дизајни. Цената на една маска изнесува 32 куни или околу 320 денари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Крај на сезоната во Евролигата и Еврокупот?

Објавено пред

Суспензија на сезоната е предлогот кој на клубовите им го соопштил на првиот човек на Евролигата Џорди Бартомеу, тврди „СДНА“.

Бартомеу сметал дека сезоната не може да продолжи според предвидениот распоред и дека по пауза од два месеци постои ризик од чести повреди кај играчите.

Конечната одлука околу тоа дали сезоната во Евролигата и Еврокупот ќе продолжи или ќе биде прекината се очекува да биде донесена во попладневните часови кога ќе гласаат клубовите со А-лиценца.

Тоа се Реал, Барселона, Басконија, Олимпијакос, Панатинаикос, Жалгирис, Армани Милано, ЦСКА Москва, Макаби Тел Авив, Фенербахче и Анадолу Ефес.

Според шпекулациите Ефес, Реал, Басконија и Макаби сакала сезоната да продолжи.

Во саботата Бартомеу одржа состанок со капитените и уште по едне играч на сите екипи во Евролигата, сите, со исклучок на претставниците на Ефес, сакале сезоната да биде прекината.

Прикажи повеќе...

Спорт

Најлудото финале во ЛШ (Видео)

Објавено пред

На денешен ден на стадионот „Ататурк“ во Истанбул Милан и Ливерпул го одиграа најлудото финале во историјата на Лигата на шампионите. Титулата по изведувањето на пенали ја освои Ливерпул, а трагичар на мечот беше Андриј Шевченко. Украинецот во 117 минута не реализира чиста шанса, а потоа го птомаши клучниот пенал.

Финалето од 2005 година засекогаш ќе се памети поради лудите шест минути во кои Ливерпул успеа да ја стигне предноста на Милан од 3:0.

Милан одиграа нестварно прво полувреме Паоло Малдини постигна гол за 1:0, а потоа Ернан Креспо со два гола го заклучи полувремето.

Ливерпул во мечот се вратија во периодот од 54 до 60 минута. Првиот гол го постигна Стивен Џерард, две минути подоцна Дида беше совладан и од Владимир Шмицер, а на 3:3 израмни Џаби Алонсо. Пеналот што г изведе Шпанецот го одбрани Дида меѓутоа топката се врати кај Алонсо кој од вториот обид ја погоди мрежата.

Во пенал серијата Сержињо и Пирло не реализираа за Милан, а на спортивната страна прецизни беа Хаман и Сисе. Во третата серија Томасон пооди за Милан, а Рисе не беше прецизен за Ливерпул.

Во четвртата серија сигурни беа Кака и Шмицер, а во петтата Дудек го одбрани ударот на Шевченко.

Ливерпул-Милан 3:3, состави

Ливерпул: Дудек – Финан (Хаман), Карагер, Хипија, Рисе – Чаби Алонсо, Луис Гарсија, Џерард, Траоре – Кјуел (Шмицер), Барош (Сисе)

Милан: Дида – Кафу, Стам, Неста, Малдини – Пирло, Гатузо (Руси Коста), Сидорф (Сержињо), Кака – Креспо (Томасон), Шевченко.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јувентус ја одредиле цената за Игуаин

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Јувентус ја одредил цената за својот напаѓач Гонзало Игуаин. Аргентинецот може да замине од Торино доколку некој плати 18 милиони евра.

32 годишникот изминатите денови се поврзува со Ривер Платаи со неколку клубови од Премиерлигата.

Јувентус нема да му бидат пречка, ќе му дозволат да замине доколку заинтересираните ја платат бараната сума.

„Старата дама“ за Игуаин на наполи во 2016 година им плати 90 милиони евра. Пипита во дресот на Јувентус има одиграно 138 натпревари на кои постигнал 63 гола. Со овој клуб освоил две трофеи во првенството и купот на Италија.

Договорот му истекува во 2021 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Потврден 21 нов случај на коронавирус, нема починати пациенти

Во изминатите 24 часа потврден е 21 нов случај на коронавирус, а Министерството за здравство соопшти дека не се регистрирани починати...

Свет2 часа

Психијатар со српско потекло со торта отрул колеги во Австрија

Психијатар вработен во затвор со српско потекло е уапсен недалеку од Виена под сомнение дека на колегите им дал торта...

Регион3 часа

Албанија од 1 јуни ги отвора границите и плажите

Албанскиот премиер, Еди Рама, рече дека на хотелите во таа земја ќе им биде дозволено да ги отворат своите плажи...

Македонија3 часа

Претседателот на Стопанската комора за енергетика: Измамници нечесни, вирусот не е смртоносен

Претседателот на Стопанската комора за енергетика на Македонија, Ѓорѓи Манасков, тврди дека коронавирусот не е смртоносен и дека е обичен...

Македонија4 часа

Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

Фотографиите и прилозите од вчерашното празнување во верските храмови и пред нив се повторно загрижувачки. И покрај апелите на здравствените...

Економија4 часа

Најбогатите луѓе во светот го зголемија богатството за 255 милијарди долари за два месеца

Вкупното богатство на 25-те најбогати луѓе во светот се зголеми за 255 милијарди американски долари за два месеци, пишува „Форбс“....

Регион4 часа

Храповиќ: Црна Гора е прва „корона фри“ држава во Европа

Црногорскиот министер за здравство, Кенан Храповиќ, соопшти дека Црна Гора последна во Европа го регистрира првиот случај на Ковид-19 и...

Свет17 часа

САД ѝ се заканија на Кина поради ситуацијата во Хонгконг

Aмериканскиот советник за национална безбедност Роберт О’Брајан се закани дека Вашингтон ќе воведе санкции за Кина и Хонгконг доколку Пекинг...

Европа19 часа

Австрискиот претседател го прекршил полицискиот час, полицијата го нашла во ресторан по полноќ

Австрискиот претседател, Александер Ван дер Белен, се извини денеска откако полицијата во друштво на неговата сопруга Дорис Шмидауер, по полноќ...

Европа20 часа

На миса во Франкфурт се заразиле 107 лица

Најмалку 107 лица се заразиле со коронавирус на миса на Баптистичката црква во Франкфурт, објави денеска локалниот министер за здравство....

Свет1 ден

„Њујорк Тајмс“ на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19

Весникот Њујорк Тајмс на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19. Вообичаени текстови, фотографии и цртежи се заменети...

Македонија1 ден

Нови 37 случаи на коронавирус во земјава, нема починати

Во последните 24 часа направени се 508 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на коронавирус и тоа: – Скопје...

Спорт1 ден

Мечот Ливерпул-Атлетико е „одговорен“ за 41 починат од коронавирусот

Анализата на податоците на Британската здравствена служба (НХС) открива дека мечот од осминафиналето од Лигата на шампионите на Ливерпул против...

Свет1 ден

Десетдневна жалост поради жртвите на коронавирусот во Шпанија

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека во јули ќе се отворат граници за странските туристи и најави дека ќе се...

Македонија1 ден

Филипче: Иван е добар, следува најважниот период од неговото закрепнување

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, утрово во Клиниката за Државна Кардиохирургија го посети пациентот на кого му беше...

Регион1 ден

Хрватска од идната недела ја отвора летната туристичка сезона

Откако хрватскиот министер за туризам го претстави планот за отворање на летната туристичка сезона, во кој се предвидува дека до...

Европа1 ден

Португалски град ќе ги тестира сите жители за коронавирус

Крајбрежниот град Каскаис во близина на Лисабон планира да биде првиот во Португалија којшто ќе ги тестира сите 200 000...

Спорт1 ден

Тајсон: Сите ќе бидете шокирани од името на мојот прв противник (видео)

Мајк Тајсон тврди дека договорот за неговиот камбек во боксерскиот ринг ќе се потпише следната недела и додава дека мистериозниот...

Регион1 ден

Бугарски новинар пронајден мртов во езерото Варна

Бугарскиот новинар Георги Александров бил пронајден мртов, удавен во езерото Варна во езерскиот канал близу Аспарухово, додека работел на сторија...

Свет2 дена

И Амазонската дождовна шума погодена од коронавирусот

И, Амазонската дождовна шума, значајна за балансирање на климата во светот и борбата против климатските промени, страда од пандемија на...

Досие