Контакт

Спорт

Затоа е „крал“! Рафа го демолираше Ѓоковиќ за рекордна 20. гренд слем круна

Објавено пред

И покрај сите најави дека е во проблеми поради временските услови и потешките топчиња, Рафаел Надал необично лесно го декласираше Новак Ѓоковиќ во уште една пресметка на двајцата најдобри тенисери на денешницата, за со 6:0/6:2/7:5 победа во финалето на Ролан Гарос за освојување на рекордна 20-та гренд слем титула.

„Кралот на земја“ уште еднаш покажа дека суверено владее на земјените терени во Париз, освојувајќи ја неверојатната 13-та титула од францускиот гренд слем и вкупно 20-та гренд слем титула, со која се израмни со уште еден свој голем ривал, Роџер Федерер. Ѓоковиќ, помлад од двајцата великани, останува на 17 гренд слем титули.

Стартот на 56-тиот дуел меѓу Надал и Ѓоковиќ беше шокантен за Србинот, кој вторпат во кариерата загуби сет без освоен поен против Шпанецот. На светскиот број 1 му беа потребни повеќе од час игра за да го освои првиот гем во мечот, за 1:1 израмнување, но веќе во следниот гем Надал направи брејк, за да го освои и вториот сет со релативно лесни 6:2 за час и пол игра. Во првите два сета, Надал направи само три неизнудени грешки, додека Ѓоковиќ имаше дури 28!

Надал ја продолжи одличната игра со брејк за 3:2 водство во третиот сет, пред Србинот, конечно, да се разбуди и да врати брејк за 3:3. Двајцата не успеаја да направат брејкови, а публиката, конечно, се стави на страната на Србинот, но Надал повторно направи брејк за 6:5 водство и го комплетираше  триумфот за нешто помалку од три часа.

Спорт

Баерн се среќни со УЕФА и ЛШ, не размислуваат за Европската Премиер лига

Објавено пред

УЕФА преговара со клубовите за потенцијална реформа на Лигата на шампионите, потврди генералниот директор на Баерн Минхен, Карл-Хајнц Румениге, додавајќи дека европските шампиони се задоволни од ЛШ и немаат планови да се приклучат на иницијативата за Европската премиер лига, предводена од Ливерпул и Манчестер јунајтед.

Иднината на европскиот клупски фудбал повторно е во центарот на вниманието по плановите на англиските клубови со американски газди за формирање на елитна лига со финансиска поддршка од 6 милијарди долари.

Румениге вели дека тие не знаат ништо за плановите и посочи дека истото е и со Александер Чеферин, претседателот на УЕФА.

„Не знам ништо за тоа. Денеска зборував со претседателот на УЕФА, Александер Чеферин за тоа и двајцата не ги знаеме деталите и не можеме да ви дадеме мислење дали се работи за сериозен проект или за фејк њуз. Ние сме многу задоволни со Лигата на шампионите, а бидејќи се разговара за реформи на ЛШ, работиме на план за клубовите, фановите и ТВ-мрежите. Тоа е позитивно“, вели Румениге.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гетџи: По мечот со Хабиб, мојата мајка конечно ќе може да се пензионира

Објавено пред

Американската УФЦ-ѕвезда, Џастин Гетџи, вели дека мајка му ќе може да престане да оди на работа по неговиот саботен мегамеч против Хабиб Нурмагомедов на УФЦ 254 бидејќи тој ќе заработи доволно за да си ја осигури иднината.

Се очекува Гетџи да заработи над 3 милиони долари, без разлика дали ќе успее да го победи шампионот во лесна категорија, Нурмагомедов на Островот на борбите во Абу Даби. Неговата мајка Каролина, која по потекло е Мексиканка, работи во пошта.

„Моите родители никогаш не летале надвор од САД, а сега пристигнаа со бизнис-класа. Мојот татко Џон се пензионира пред неколку години откако 37 години работеше во рудник за бакар. А мојата мајка ќе оди во пензија по овој меч. Кога ќе почне мечот, тоа ѕвонче на почетокот ќе осигури таа да може да се пензионира по 35 години работа. Сите пари што ги заработуваа одеа кај мене и кај моите браќа и мојата сестра за да добиеме шанса“, вели Гетџи.

Американецот има скромно потекло од Сафорд, Аризона, каде што израсна со својата сестра и братот близнак и признава дека не било лесно.

„Живеевме на два часа од кој било град. Кога одевме да купуваме алишта за училиште, беше како празник за нас бидејќи возевме два-три часа. Знам колку финансиски им тежеше тоа и нема подобро чувство од тоа да си способен да го вратиш тоа“, вели Гетџи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бекер одбива да ги предаде трофеите од Вимблдон и Австралија

Објавено пред

Борис Бекер е обвинет дека одбива да ги предаде трофеите, вклучувајќи го и трофејот од Вимблдон од 1985 по кој стана суперѕвезда, за да ги подмири своите долгови во Велика Британија по банкротот.

52-годишниот Бекер почна процедура за заштита од банкротирање во јуни 2017 година, и пред судот во Лондон е обвинет дека ги крие информациите за своите сметки и своите поседи кои можат да бидат продадени за да се подмират долговите. Меѓу трофеите кои обвинителите ги бараат се неговиот прв трофеј од Вимблдон и тој од 1989, и трофеите од Австралија опен од 1991 и 1996 година.

Неговото судење почнува во септември 2021 година, а обвинителите тврдат дека по банкротот тој ги „сокрил“ трофеите, и префрлил над милион фунти на други сметки, вклучувајќи ги тие на своите поранешни сопруги Барбара Бекер и Шарлели Лили Бекер, а ги криел и своите акции во компанијата „Брејкинг дата корп“.

Бекер, популарниот „Бум Бум“ освои пет гренд слем трофеи во кариерата и 49 титули во сингл, собирајќи над 25 милиони долари во наградни фондови. Ако е осуден, му се закануваат неколку години во затвор.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Геогриевски во Софија на средба со Захариева

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата...

Регион51 минута

Дачиќ е избран за претседател на српското собрание

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС) и досегашен министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, е избран за претседател на...

Македонија3 часа

Нови 640 заболени и 12 починати од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на...

Свет3 часа

Шведска ги повика повозрасните граѓани да излезат од изолација

На повозрасните Швеѓани, на возраст над 70 години, и на другите ризични групи сега им се препорачува да ги следат...

Свет4 часа

(Видео) Жена се заканувала дека ќе се разнесе на железничка станица во Лион

Желелезничката станица „Пар-Диу“ во Лион е евакуирана поради пријава за бомба, а во тек е полициска акција, соопшти полицијата додавајќи...

Македонија5 часа

Македонскиот државен врв на разговор со претседателот на Европскиот парламент: Подготвени сме за успешна приказна

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска остварија...

Македонија7 часа

Обвинение за поранешниот градоначалник​ на општина Чашка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинение против поранешниот градоначалник на општина Чашка за злоупотреба на службената положба и овластување. Тој...

Европа7 часа

И покрај дневниот рекорд од над 11.000 заразени, Германците уверени дека вирусот може да се спречи

Централниот германски епидемиолошки институт „Роберт Кох“ денеска ја оцени актуелната епидемиолошка состојба и рекордниот број на новозаразени во земјата од...

Македонија10 часа

Првата меѓувладина конференција ќе биде позитивен сигнал и до регионот, порача Заев на онлајн средба со Борел

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни...

Регион10 часа

Во Хрватска повеќе од 1.500 новозаболени, десетмина починати во Загреб

Хрватскиот кризен штаб објави нови податоци според кои има повеќе од 1.500 новозаболени од коронавирус, а во Загреб има десетмина...

Свет11 час

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за...

Македонија11 час

Стевановиќ: Заразените со лесни симптоми да се лекуваат дома

Сите оние кои имаат лесни симптоми да бидат дома, изолирани со симптоматска и витаминска терапија. Да им помогнеме на оние...

Свет11 час

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори

Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека...

Македонија12 часа

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само...

Свет1 ден

Починал волонтер што учествувал во тестовите за вакцина против Ковид-19

Бразилската здравствена агенција „Анвиса“ потврди дека починал волонтер што учествувал во испитувања на вакцина против Ковид-19, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Станува...

Македонија1 ден

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ1 ден

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија1 ден

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет1 ден

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија1 ден

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Досие