Контакт

Спорт

Ждрепката за европските купови ќе се одржи зад затворени врати

Објавено пред

Ждрепката за европските клупски натпреварувања (Лига на шампиони, Лига Европа и Конференциска лига) ќе биде одржан зад затворени врати. УЕФА објави дека претставниците на клубовите нема да бидат присутни на извлекувањето на двојките за нокаут-фазата.

Многу држави воведоа нови мерки поради најновата ситуација со коронавирусот. Патувањата повторно се отежнати поради што УЕФА ја донесе оваа одлука.

Извлекувањето на двојките за нокаут-фазата во европските купови, ќе се одржи во Нион на 13.декември.

УЕФА го смени терминот и за ждрепката за Лигата на нации. Наместо во Монтро на 16.декември, ждрепката за сезоната 2022/2023 ќе се одржи во Нион.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Крај на сезоната за Ансу Фати

Објавено пред

Ансу Фати, најмалерозниот фудбалер на Барселона ја заврши сезоната. Младиот напаѓач, потврди дека го прифатил предлогот на клубот и дека ќе замине на нова операција.

Момчето кое од клубот ја доби „десеттката“, која ја носеше Лионел Меси, се повреди пред пет дена во Билбао. Во осмина-финалето, против Атлетик Билбао, Фати одигра 20 и нешто минути.

Се пожали на болка во бутниот мускул и со солзи во очите го напушти теренот.

Клупските доктори веднаш му предложиле операција, која треба да се изврши во Финска. Фати побарал неколку дена да размисли за овој предлог. На крајот прифатил.

„За жал минувам низ најтешките моменти во кариерата, но никогаш нема да се откажам. Ви благодарам за поддршката. Никогаш не се откажувај“, напишал Фати на „Инстаграм“.

Фати веќе имаше една долга пауза. Поради две операции на коленото тој минатата сезона играше само три месеци. Во кариерата има одиграно 53 натпревари за Барселона, на кои постигнал 18 голови.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Повредата на Бензема не била сериозна

Објавено пред

Карим Бензема, првото име на Реал Мадрид, е оптимист кога е во прашање повредата со која се здоби во неделата, против Елче.

Францускиот репрезентативец, против Елче играше 58 минути. Поради повреда на мускулот тој беше заменет. Претходно не реализираше пенал, при резултат 0:0.

Тој смета дека повредата не е сериозна и дека ќе има доволно време за рехабилитиација. Добра вест за Реал е што во Ла Лига следува куса пауза. Наредниот меч Реал ќе го одигра во Купот, против Атлетик Билбао на 3.февруари.

Потоа ќе играат во Ла Лига против Гранада и Виљареал, а на 15.февруари е првиот осмина-финален меч во Лигата на шампионите, против ПСЖ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мерцедес: Хамилтон и Расел ќе добијат исти услови

Објавено пред

Џорџ Расел, во новата сезона, ќе му биде колега на Луис Хамилтон во Мерцедес. Британецот во тимот го наследи Валтери Ботас. Финецот кариерата ќе ја продолжи во Алфа Ромео.

Валтери Ботас, во ниту еден момент не му беше ривал на Хамилтон, туку му помагаше на Хамилтон и тимот да го остварат планираното.

Раел нема да ја има улогата на Ботас, првиот човек на Мерцедес, Тоте Волф, рекол дека возачите ќе имаат еднаков третман.

„Ние сакаме да имаме рамноправни возачи, кои спортски ќе се борат за титулата. Доколку нешто такво не е можно, тогаш очекуваме сите да му служат на возачот кој има поголеми шанси“, рекол Волф.

Шефот на „сребрените стрели“, рекол и дека луѓето имаат погрешна перцепција кога е во прашање Луис Хамилтон.

„Луис не бара да биде во повластена положба. Тој, откако на неправеден начин остана без титулата во Абу Даби му честиташе на Ферстапен. Тој само сака фер тркање на патеката. Не бара ништо повеќе од тоа“, заклучил Волф.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Кривични за градоначалникот Пецаков и секретарот Китески, место да се изолираат отишле на прославата на Водици

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава за градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, кој по тестирањето за Ковид-19 не се...

Македонија25 минути

(Видео) Ковачевски и Петков задоволни од меѓувладината седница и плановите на петте работни групи

Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков на прес-конференцијата од крајот на заедничката седница на Владите на Северна Македонија и Бугарија...

Македонија2 часа

Почина маестро Александар Џамбазов

Денеска во Скопје на 85-годишна возраст почина диригентот и композитор Александар Џамбазов, објави Сојузот на композитори на Македонија (СОКОМ). „Сојузот...

Македонија2 часа

Милошоски: Османи во Собранието да ги презентира македонските одговори на бугарските барања

Со писмо упатено до министерот за надворешни работи бараме да дојде пред Комисијата за надворешна политика во Собранието и да...

Македонија3 часа

Рашковски тврди дека го местат и побара Наќе Чулев да сведочи за софтверот

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски тврди дека обвинителката Ивана Трајчева на компјутерски програм си пишувала пораки што ги прикажала како негова...

Македонија4 часа

(Видео) Ковачевски – Петков: Напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во...

Македонија5 часа

Минатата недела регистрирани 11.610 нови случаи на Ковид-19

Регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела...

Македонија5 часа

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната...

Свет6 часа

Украинскиот министер призна: Немаме информации дека Русија подготвува офанзива

Вооружените сили на Русија досега не формирале ниту една ударна група, што би укажало дека се подготвува напад на Украина,...

Свет6 часа

Џозеф Бајден фатен како пцуе новинар на Фокс откако го праша за инфлација

Американскиот претседател Џо Бајден беше фатен во понеделникот како пцуе новинар на „Фокс њуз“ на настан во Белата куќа, откако...

Свет16 часа

Контингент од 8.500 војници во САД е во состојба на готовност поради ситуацијата во Украина

Американската војска денеска соопшти дека контингент од 8.500 војници е во целосна готвоност и е подготвен да биде распореден во...

Свет17 часа

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека би било опасно да се мисли дека екстремно заразниот...

Македонија21 час

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија22 часа

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Европа22 часа

Кличко: Политиката на Германија кон Украина е предавство на пријател во тешка ситуација

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, поранешен светски шампион во бокс, ја обвини германската влада за предавство на пријател затоа што...

Македонија1 ден

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија1 ден

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија1 ден

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија1 ден

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет1 ден

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Досие