Контакт

Спорт

Жестока расправија помеѓу Мората и Алегри

Објавено пред

Јувентус вчера ја победи Џенова (2:0). Чудо е како „старата дама “ не победи со поголема разлика, гостите од Џенова ниту еднаш не шутнаа кон голот на Војчех Шчесни.

Покрај головите, најинтересниот момент се случи во 72. минута кога Алваро Мората ја напушти играта. Шпанскиот напаѓач доби лекција од тренерот Масимилијано Алегри.

Пред да биде заменет Мората направи прекршок, доби жолт картон и продолжи да се расправа со судијата.

Токму тоа му го сугерирал Алегри.

„А што друго можев да направам?“, рекол Мората.

Алегри му порачал на напаѓачот да престане да зборува.

„Не сакав да го заменам, но доби жолт картон и продолжи да протестира. Жал ми е, играше одлично и покрај тоа што не постигна гол“, рекол Алегри.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Медведев и Циципас го минаа третото коло

Објавено пред

Данил Медведев и Стефанос Циципас се пласираа во осмина-финалето на Австралија опен. Пласман во оваа фаза, прв пат во кариерата, избори и Тејлор Фриц. Американецот во драматичен меч го победи Роберто Баутиста Агут.

Медведев не блескаше, одигра колку што му е потребно за да го победи Холанѓанецот, Ботик ван де Зандшулп. Рускиот тенисер победи со 6/4, 6/4, 6/2. Победникот го реши искуството и неизнудените грешки. Холанѓанецот направи 32, односно 12 повеќе од Медведев.

За пласман во четврт-финалето, Медведев ќе игра против Максим Керси од САД. Керси во четири сета го совлада сонародниот Кристоф О’Конел (6/2, 6/7, 6/3, 6/2).

Четвртиот носител, Стефанос Циципас, одигра четири сета против Беноа Пер. Гркот за два часа и 42 минути славеше победа 6/3, 7/5, 6/7, 6/4.

Противник во осмина-финалето ќе му биде Тејлор Фриц. Американецот, во 22 обид успеа да го мине третото коло на еден од гренд-слем турнирите. Во драматичен меч, Фриц го победи фаворизираниот Шпанец, Баутиста-Агут со 3:2 (6/0, 3/6, 3/6, 6/4, 6/3).

Прикажи повеќе...

Спорт

Јокиќ доминираше Мемфис славеа во Денвер, Нуркиќ го растури Бостон, трипл-дабл на Харден

Објавено пред

Никола Јокиќ, Џа Морент, Џејмс Харден, Јусуф Нукриќ, Џоел Ембид, Демар Дерозан, со сјајни индивидуални партии ја обележаа ноќта во НБА лигата.

Азктуелниот МВП во лигата, Никола Јокиќ, забележа уште еден трипл-дабл, 11. во сезоната (26 поени, 11 скокови, 12 асистенции). Денвер Нагетс и покрај тоа не успеаја да ги победат Мемфис Гризлис, во чии редови блескаше Џа Морент со 38 поени.

Мемфис славеа победа 122:118.

ЛА Клиперс, во возбудлив меч, победија во Филаделфија 102:101. Ембид со 40 поени и 13 скокови не успеа да го спречи поразот на својот тим. Кај Клиперси најефикасен беше Реџи Џексон со 19 поени и девет асистенции.

Актуелните шампиони Милвоки Бакс ја продлабочија кризата на Чикаго Булс. Бакс славеа со 94:90 и им го нанесоа на Булси петтиот пораз на последните шест натпревари. Јанис Адетокумбо забележа 30 поени и 12 скокови за Милвоки, Чикаго ги предводеше Дерозан со 35 поени.

Лидерот на Истокот, Бруклин Нетс, победи во дуелот со Сан Антонио 117:102. Џејмс Харден забележа трип-дабл од 37 поени, 10 скока и 11 асистенции. Трипл-дабл запиша и Дежонте Мареј. Играчот на Сан Антонио мечот го заврши со 25 поени, 12 скокови и 10 асистенции.

Портланд го победија Бостон со 109:105. Селтикс немаа решение за Јусуф Нуркиќ. Босанецот соминираше со 29 поени, 17 скокови и шест асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Норич со победа кај Вотфорд излезе од зоната за испаѓање!

Објавено пред

Иако се веруваше дека тие веќе практично се второлигаши, Норич со две победи во низа успеа да излезе од зоната за испаѓање во Премиерлигата, победувајќи со 0:3 кај Вотфорд во меч кој беше накратко прекинат поради прекин на струјата, и кој може да биде кобен за нивниот менаџер, Клаудио Раниери.

По 2:1 победата над Евертон, менаџерот Дин Смит (поранешен прв човек на Астон вила), очигледно успеа да им ја крене довербата на своите играчи, за импресивна победа во Лондон.  Човек на одлука овојпат беше младиот Американец, Џошуа Сарџент, кој ги постигна првите два гола на мечот во 51. и 74. минута од мечот. Мизеријата на Вотфорд ја зголеми Јурај Куцка, кој си постигна автогол во 93. минута од мечот кој имаше невообичаени 15 минути продолжение.

Норич сега се 17. со 16 поени, два повеќе од Вотфорд, иако тимот на Раниери има два меча помалку, Њукасл се 19. со 12 поени, додека Барнли се последни со 11 поени (иако со дури 5 натпревари помалку од Норич).

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет19 минути

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија1 час

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија15 часа

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија17 часа

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија17 часа

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија19 часа

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион19 часа

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет21 час

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија23 часа

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ24 часа

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија1 ден

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет1 ден

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија2 дена

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија2 дена

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет2 дена

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет2 дена

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија2 дена

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија2 дена

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Досие