Контакт

Спорт

Жоан Мир стана Мото ГП шампион во „најчудната“ сезона во историјата

Објавено пред

Шпанецот Жоан Мир е новиот Мото ГП шампион, откако и седмото место на претпоследната трка од лудата сезона 2021 во Валенсија му беше доволно да направи недостижна предност пред ривалите.

Мир, поранешниот Мото3 шампион, е првиот шампион на Сузуки од 2000 и од Кени Робертс Јуниор, во сезона која во никој случај не беше вообичаена – прво остана без апсолутниот доминатор последните сезони, Марк Маркез кој двапати се повреди и потврди дека не се враќа оваа сезона, а потоа следуваше и скратената сезона поради КОВИД-19 пандемијата.

На последната трка до својата трета победа во 2020 стигна Италијанецот Франко Морбидели, но сепак, остана 29 поени зад Мир, кој од 12. место на стартот стигна до седмото место за осигурување на трофејот. Морбидели во последниот круг ја изддржа битката со Џек Милер во Прамак Дукати а пред Мир беа и Пол Еспаргаро,  Алекс Ринс, Брад Биндер и Мигуел Оливеира.

Мир беше долго лидер во генерален пласман оваа сезона и покрај тоа што својата прва победа ја забележа минатиот викенд на истата патека „Рикардо Тормо“, во сезона во која имавме дури девет различни победници.

Главен ривал на Мир оваа сезона му беше Фабио Квартараро на Јамаха, кој имаше фуриозен старт на сезоната со две победи, но Французинот потоа беше страшно непостојан и не ја заврши трката во Валенсија излетувајќи од патеката. Ова е само петта сезона во кариерата на Мир, по двете во Мото3, една во Мото2 и две во Мото ГП. Неговата победа во Валенсија беше негова прва од 2017 кога ја освои Мото3 титулата.

Мир признаваше дека е исфрустриран од тоа што му недостасува победа и велеше дека не сака да освои титула без победа, до која конечно стигна минатата недела. Притисок?

„Луѓето кои не можат да си платат сметки, тоа е вистински притисок, ние тука вршиме само работа“, изјави 23-годишниот Мир минатиот викенд.

Спорт

Руни: Имав желба да играм за Барселона

Објавено пред

Вејн Руни ја презеде функцијата менаџер на Дерби каунти. По тој повод тој дал интервју за „Ју-ти-ди подкаст“. Во интервјуто говорел за периодт во Манчестер јунајтед. Руни е најдобриот стрелец во историјата на „црвените ѓаволи“.

„Мислам дека сите знаат дека Челси и Мурињо сакаа да ме донесат на „Стенфорд Бриџ“, додека бев играч на Јунајтед. Трансферот таму никогаш не беше опција. Заинтересирани беа и Реал Мадрид, Манчестер сити и Барселона кои ми беа привлечни“, рекол Руни и дополнил.

„Бев подготвен да одам во Шпанија. Немаше да се жалам доколку завршев во Барселона, но поблиску бев до Реал. Се сеќавам дека седев и размислував како би било да се игра за Барселона во која се Меси, Чеви, Иниеста и Бускетс…Мислам дека би се вклопил одлично, бидејќи тогаш Меси не беше деветка, играше многу широко. Ќе беше идеално“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ибрахимовиќ згреши кога потпиша со ЛА Галакси

Објавено пред

Златан Ибрахимовќ има 39 години, но тој е клучниот човек за добрите резултати што ги постигнува Милан оваа сезона.

Ибрахимовиќ, пред една година се врати на „Сан Сиро“, откако две години го носеше дресот на Лос Анџелес Галакси.

Во кариерата овој напаѓач бил играч на Ајакс, Јувентус, Интер, Барселона, Милан, ПСЖ, Манчестер јунајтед. Неговиот менаџер, Мино Рајола, смета дека единствената грешка што ја направил неговиот клиент во кариерата е што прифатил да оди преку океанот, во САД.

„Замина таму бидејќи сакаше со семејството да живее во Лос Анџелес. Спортскиот момент беше катастрофа. Златан секогаш сака да победува, во фудбалот и во видео-игрите. Неговите соиграчи во тој клуб го немаа неговиот менталитет, не беа гладни да победуваат, како што беше тој“, рекол Рајола.

Контроверзниот менаџер дополнил дека каде и да игра Ибрахимовиќ поставува високи стандарди, а ко пример за тоа го посочил Милан. Славниот клуб по осум кола е лидер на табелата во Серија А.

Прикажи повеќе...

Спорт

Касемиро ќе игра против Интер

Објавено пред

Во морето лоши вести што ги добива деновиве Зинедин Зидан, конечно за него дојде и една добра информација. Еден од клучните играчи на Реал, Касемиро, ќе биде во тимот против Интер во Лигата на шампионите.

Касемиро пропушти неколку натпревари на „кралскиот клуб“, а не играше ниту за Бразил поради позитивниот корона-тест.

Бразилецот на последното тестирање бил негативен, што значи дека ќе биде со тимот утревечер на „Џузепе Меаца“.

Натпреварот со Интер ќе го пропуштат Феде Валверде, Серхио Рамос и Карим Бензема поради повреди, односно Лука Јовиќ, кој е во изолација поради коронавирусот.

Дуелот Интер-Реал на програмата е утре од 21 часот.

Натпреварот е исклучително значаен за двата тима, кои лошо стартуваа во Лигата на шампионите. Во Б-групата води Борусија со 5 бода, по четири имаат Шахтјор и Реал, а Интер во првите три кола освои само два бода.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 часа

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против коронаворусот се зголеми од 11 на 48

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти – се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот...

Македонија4 часа

„Медијапул“: Десет незгодни прашања во врска со бугарското вето

Бугарскиот портал „Медијапул“ објави прашања до бугарската влада, кои се однесуваат на блокадата за Северна Македонија, со наслов „Десет незгодни...

Македонија5 часа

Свршувачка со 30 и свадба со 90 гости – глоба за скопјани поради организирање собири

Скопското Обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица и еден угостителски објект поради организирање масовни собири за...

Македонија6 часа

За една недела, регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излекувани и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лицата над 60...

Свет6 часа

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана...

Македонија7 часа

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, опозицијата бара со декларација да се утврдат позициите

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за...

Свет7 часа

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да почне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да почне со преземањето на власта....

Свет21 час

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Свет21 час

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија23 часа

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Македонија1 ден

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион1 ден

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Европа1 ден

СЗО: Европа ќе биде погодена од трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година

Светската здравствена организација стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година...

Македонија1 ден

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион1 ден

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија1 ден

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа1 ден

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Регион1 ден

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се...

Европа1 ден

Шпан: Германија може да почне со вакцинација против коронавирусот во декември

Германија може да почне со вакцинирање на граѓаните против коронавирусот веќе следниот месец, најави германскиот министер за здравство, Јенс Шпан....

Македонија1 ден

Лекот „фавира“ пристигнува во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки кога Агенцијата за лекови и...

Досие