Контакт

Спорт

Зидан: Не ме загрижува Азар, Куртоа не спаси во Истанбул

Објавено пред

Зинедин Зидан рекол дека не е загрижен што Еден Азар одиграл лош натпревар против Галатасарај во Лигата на шампионте. Реал синоќа во Истанбул победија 1:0, со голот на Крос, а акцијата ја креираше Азар.

„Тоа не ме загрижува. Азар е се подобар и ќе напредува уште повеќе. Важно е што влегува во шанси, полека ќе почне и да ги реализира“, рекол Зидан истакнувајќи дека голманот Куртоа бил клучниот човек на Реал.

„Очигледно е дека не спаси во првото полувреме. Среќни сме поради тоа, еден ваков меч му беше потребен, тој ни донесе три бода. Секогаш не критикуваат кога ќе изгубиме, но сега победивме игравме со карактер и ја заслуживме победата“, заклучил тренерот на Реал.

По три кола во А-групата ПСЖ има девет, Реал четири,а Бриж два, а Галатасарај еден бод.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛЕ: Пенал-лудница во Португалија – Милан се „протна“ по 12 серии од белата точка!

Објавено пред

Седумкратниот европски шампион и поранешен гигант на европските натпреварувања, Милан со судни маки успеа да влезе во групната фаза на Лига Европа, откако на гостувањето кај Рио Аве во еден луд меч победи по 12 пенал серии , откако по 90 минути беше 1:1, а по 120 минути 2:2.

Алексис Салемекерс ги донесе Милан во водство во 51. минута, меѓутоа во 72. минута Жералдес израмни на 1:1. Само што почна продолжението, Желсон стрелаше за 2:1, пред во драматична завршница да биде досуден пенал за Милан, кој Хакан Чалханоглу го претвори во гол за 2:2 и пенали.

Тогаш почна вистинската драма – првите седум изведувачи на пенали на двата тима беа прецизни, пред нервите да го направат своето. Лоренцо Коломбо, Исмаел Бенасер и голманот Џанлуиџи Донарума утнаа пенали за Милан, меѓутоа, клучна беше деконцентрацијата кај домаќините, кои промашија неверојатни три пенали во низа, за да бидат исфрлени во неверојатен меч.

Тотенхем на Жозе Мурињо немаше ваков проблем, откако со 7:2 го „здроби“ израелскиот претставник Макаби Хаифа – Хери Кејн постигна хет-трик, Џовани Ло Селсо додаде два гола, а стрелци беа и Лукас Моура и Деле Али.

Глазгов Ренџерс со 2:1 го исфрлија Галатасарај, додека Спортинг Лисабон доживеа домашна катастрофа против австрискиот ЛАСК, губејќи со 1:4.

ЛИГА ЕВРОПА, БАРАЖ

Базел (Шва) – ЦСКА Софија (Буг) 1:3

Дандалк (Ирс) – Клаксвик (Фар) 3:1

Јанг Бојс (Шва) – Тирана (Алб) 3:0

АЕК (Грц) – Волфсбург (Гер) 2:1

Ренџерс (Шко) – Галатасарај (Тур) 2:1

Рио Аве (Пор) – Милан (Ита) 1:1, 2:2 по продолженија, 8:9 пенали

Спортинг Лисабон (Пор) – ЛАСК Линц (Авт) 1:4

Тотенхем (Анг) – Макаби Хаифа (Изр) 7:2

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса нема грижи – тука е Ансу Фати!

Објавено пред

Тинејџерот Ансу Фати втор меч едноподруго е стрелец за Барселона, за да помогне Каталонците да ја стартуваат новата сезона со две победи во низа по проблематичното лето, за 3:0 триумф на гости кај Селта Виго.

Фати, кој постигна два гола при 4:0 победата над Вилјареал, но не беше прогласен за играч на натпреварот поради спонзорот на алкохолни пијалоци (да потсетиме дека има само 17 години), во 11. минута од мечот доби топка од Филипе Кутињо за да постигне ефектен гол.

Барса останаа со играч помалку по вториот жолт картон за Ленгле на крајот на полувремето, но во 52. минута зголемија на 2:0 откако по фантастичниот продор на Лео Меси, топката од ногата на Олаза влезе во голот на Селта, за Серхи Роберто во 95. минута да ги постави конечните 3:0.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зенит и Жалгирис со неверојатни пресврт победи на стартот на Евролигата

Објавено пред

Кошаркарите на Зенит Петерсбург славеа фантастична 73:69 победа на гостувањето кај Анадолу Ефес на стартот на Евролигата, а најдраматично беше во Пиреја, каде што Олимпијакос „колабираше“ во последната четвртина за Жалгирис да стигне до драматична 68:67 победа.

Ефес и Зенит не успеаја да направат некоја значителна разлика во првите три четвртини од мечот, пред Зенит предводен од Кевин Пангос да слави во Истанбул. Канаѓанецот Пангос го заврши мечот со 23 поени и 7 асистенции, а Риверс додаде 14 поени. Кај Ефес, Мициќ имаше 17 поени, а првата ѕвезда Шејн Ларкин не настапи поради повреда.

Олимпијакос пак, имаше 11 поени предност на стартот на последната четвртина, но во неа успеа да погоди само осум поени за Жалгирис да ја „украде“ победата. Јокубаитис беше клучниот човек во финишот, кога постигна две слободни фрлања. Григонис со 15 и Ловерњ со 13 беа најдобри за Жалгирис, додека Хасна Мартин со само 12 поени беше најдобар за Олимпијакос.

ЕВРОЛИГА, 1.КОЛО

Анадолу Ефес – Зенит Петерсбург 69:73 (10:15, 16:11, 28:23, 15:24)

Олимпијакос – Жалгирис Каунас 67:68 (18:23, 19:11, 21:13, 9:21)

Макаби Тел Авив – Алба Берлин 80:73 (19:29, 30:12, 18:17, 13:15)

Барселона – ЦСКА Москва 76:66 (24:14, 17:19, 14:15, 21:18)

Валенсија – Асвел Лион 65:63 (18:17, 19:16, 13:14, 15:16)Прикажи повеќе...

Најново

Регион4 часа

Захариева: Добрососедството како критериум за членство во ЕУ не го измисли Бугарија

Добрососедските односи не ги измисли Бугарија, тоа е основен услов и критериум за членство во ЕУ. Македонија мора да се...

Свет6 часа

Захарова: Имаме докази дека екстремисти се распоредени во Нагорно-Карабах

Русија од сопствени извори има сознанија за преместување на екстремисти во зоната на судирите во Нагорно-Карабах, изјави денеска портпаролката на...

Свет7 часа

Навални најави тужба против Песков

Рускиот опозиционер Алексеј Навални најави дека ќе го тужи портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој побара наводните докази за неговата...

Македонија8 часа

Штедачите од „Еуростандард банка“ протестираа пред Собранието, бараат закон со кој државата ќе ги обештети во целост

„Вратете ги парите“, „Лопови, лопови “, „Која банка е следна?“ , „Даваме кредити без покритие“, ова беа само дел од...

Европа10 часа

Меркел: Дипломатија, а не санкции во односите со Турција

Германската канцеларка, Ангела Меркел, рече дека дипломатијата е решение за проблемите на ЕУ со Турција во источен Медитеран. Доаѓајќи на...

Македонија10 часа

Четворица починати и 162 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на...

Регион10 часа

Вучиќ: Ќе ги преиспитаме сите смртни случаи поврзани со Ковид-19

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска објави дека здравствените власти ќе ги разгледаат сите смртни случаи поврзани со коронавирусот коментирајќи ги...

Свет10 часа

Путин, Трамп и Макрон објавија заеднички став за судирот во Нагорно-Карабах

Претседателите на Русија, САД и на Франција усвоија заедничка изјава за состојбата во Нагорно-Карабах. Владимир Путин, Доналд Трамп и Емануел...

Свет11 час

Азербејџанските сили тврдат дека уништиле ерменски ракетен систем во Нагорно-Карабах

Министерството за одбрана на Азербејџан во средата објави дека вооружените сили на земјата успеале да го деактивираат ерменскиот ракетен систем...

Македонија12 часа

Арсовски: Се разгледуваат сите можности и опции за импичмент на Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ не открива кога би можела да се очекува конечната одлука за импичмент на претседателот Стево Пендаровски, што беше навестена...

Топ13 часа

Приведени тројца малолетници, кои украле златни синџирчиња

Полицијата приведе тројца малолетници поради сомнение дека се сторители на кривично дело тешка кражба на дрзок начин. „На 22 септември,...

Регион13 часа

Границите со Грција остануваат затворени до 12 октомври

Грција ја продолжи забраната за патување државјани на трети земји до 12 октомври, пренесува МИА. Ограничувањата на копнените граници се...

Македонија14 часа

(Видео) Филипче побара разбирање и поддршка за одлуките во образованието

Знам дека многумина сакаат и бараат учењето да се одвива поинаку и, искрено, сите ги разбирам. Но, како здравствен работник...

Топ15 часа

Едно лице загина во сообраќајна несреќа меѓу мотор и машина за сечење дрва во Ченто

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчеравечер во скопската населба Ченто. Според информациите на МВР, во несреќата...

Македонија16 часа

МОН: На првиот училиштен час нема посериозни пречки за одржување на онлајн-наставата

Министерството за образование и наука е во постојана комуникација со тимот од ФИНКИ и Бирото за развој на образованието, кој...

Македонија17 часа

Почнува учебната година

Новата учебна 2020/2021 година почнува денеска, со еден месец одложување. Настава со физичко присуство ќе следат учениците од прво до...

Македонија1 ден

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Регион1 ден

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија2 дена

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија2 дена

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Досие