Контакт

Спорт

Зошто ПСЖ и Баерн не се во Суперлигата или ова е „војна на богатите“

Објавено пред

Официјалното соопштение за формирањето на европската Суперлига (ЕСЛ) одекна како бомба во европскиот фудбал, но донесе и некои невообичаени прашања – зошто таму не се Баерн Минхен и ПСЖ? И можеби Борусија Дортмунд. Шпанска „Марка“ ги посочува главните фактори за оваа одлука.

Тешко е да се замисли лига на големите европски клубови без нив, но тие остануваат на ставот за пошироко и помалку елитистичко натпреварување во новиот формат на Лигата на шампионите.

Претседателот на ПСЖ, Насер ал-Хелаифи, секогаш се прикажуваше како бранител на француската Лига 1 и на Француската фудбалска федерација, како во случајот со преговорите за ТВ-правата во лигата, но во исто време и неговата земја Катар има одлични економски и политички врски со француската влада. Емануел Макрон, претседателот на Франција, беше меѓу првите политичари (заедно со британскиот премиер Борис Џонсон) кој ја осуди Суперлигата.

Според „Лекип“, ПСЖ бил позициониран како лидери на проектот на Суперлигата заедно со Реал Мадрид, Јувентус и Манчестер јунајтед, но ова се сменило драстично во последните неколку недели. Причина за ова е и што „Беин-спортс“, ТВ-каналот каде што прв човек исто така е Ал-Хелаифи, се договори со УЕФА за да ги пренесува мечевите на ЛШ до 2024 заедно со „Канал плус“. ПСЖ мора да внимава на имиџот на Катар, кој е нарушен со сите обвинувања за прекршување на човековите права пред СП 2022 и ова само ги подобрува нивните политички позиции.

Но, дилемата е дека со пропуштање ваков проект се губат многу пари и џабе имиџот ако на „Паркот на принцовите“ не доаѓаат најголемите европски клубови.

„Лекип“ на насловната го претстави конфликтот на две земји, Франција и Германија, поддржувачите на европскиот дух, против другите. „Војна на богатите“, стоеше на насловната со слики на Ал-Хелаифи и Румениге контра Флорентино Перез и Андреа Ањели.

Случаите на Баерн Минхен и на Борусија Дортмунд сепак се поинакви. Двата клуба постојано биле против Суперлигата, а директорот на Дортмунд, Ханс-Јоакин Вацке, јасно изјави дека плановите се одбиени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Заврши сагата околу Алаба – Австриецот ќе го облече дресот на Реал

Објавено пред

Фудбалерот на Баерн Минхен, Давид Алаба, го ставил потписот на првиот дел од договорот со Реал Мадрид. Австриецот на „Сантијаго Бернабеу“, ќе пристигне како слободен играч по завршувањето на сезоната.

Трансферот на Алаба беше актуелен од почетокот на годината. Австриецот се поврзуваше со неколку клубови, меѓу кои покрај Реал беа ПСЖ, Барселона, Ливерпул.

Откако го потпишал првиот дел од договорот јасно е дека Алба наредната сезона ќе го носи дресот на Реал.

Медиумите шпекулираат дека фудбалерот во Реал ќе има годишна плата од 12 милиони евра.

Алаба оваа сезона со Баерн ја одбрани титулата во Германија. Во Бундес лигата одигра 31 натпревар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дејан Станковиќ го продолжи договорот со Црвена звезда

Објавено пред

Тренерот на Црвена звезда, Дејан Станковиќ,  го продолжил договорот со клубот. Српските медиуми објавија дека младиот тренер во наредните три години ќе остане во клубот, за годишна плата од 600.000 евра.

Дејан Станковиќ е легенда на Црвена звезда, најмлад капитен во историјата на клубот. Кариерата ја градеше во Лацио и Интер.

Тренер на Црвена звезда стана во јануари 2019 година. Успеа да ја одбрани титулата, а оваа сезона го предводи клубот до нова титула во првенството на Србија и е во потера по рекордот на Селтик од 106 освоени бодови во една сезона.

Црвена звезда, во пресрет на последното коло, на совето конто има 105 бодови.

Претходните денови, Станковиќ се поврзуваше со Сампдорија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дисингер од Вардар 1961 се сели во Динамо Букурешт

Објавено пред

Кристијан Дисингер, по завршувањето на сезоната ќе го напушти Скопје и Вардар 1961. Германецот кариерата ќе ја продолжи во Динамо Букурешт. Со клубот романската престолнина, левиот бек потпишал двегодишен договор.

Кристијан Дисингер, иако во текот на својот престој во Скопје имаше проблеми со повредите, беше важен дел од тимот кој ја освои Лигата на шампионите во 2019 година. Со Вардар тој освои и две титули во домашното првенство, а пред неколку дена се радуваше и на освоениот Куп на Македонија.

На местото на Дисингер, во Вардар 1961, токму од Динамо Букурешет доаѓа Хрватот Анте Кудуз.

Фото/facebook.com/rkvardar

Прикажи повеќе...

Најново

Свет26 минути

(Видео) Највисокиот облакодер во Кина почна да се ниша, луѓето во паника бегаа, причината непозната

Еден од највисоките облакодери во Кина беше евакуиран кога почна да се ниша, а луѓето во паника бегаа на сигурно...

Македонија36 минути

Регистрирани 83 нови случаи на Ковид-19, починати се 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.704 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на...

Македонија3 часа

Дипломат од руската амбасада во Македонија прогласен за непожелна личност

Министерството за надворешни работи одлучи да прогласи еден дипломат од руската амбасада за непожелна личност и тој треба да ја...

Македонија4 часа

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија: „Тој зазема страна во спорот, ова е антибугарска кампања“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање...

Топ5 часа

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија7 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет7 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија7 часа

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет8 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет8 часа

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет8 часа

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет8 часа

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион21 час

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија22 часа

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија22 часа

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа22 часа

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија1 ден

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија1 ден

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет1 ден

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија1 ден

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Досие