Контакт

Спорт

Зошто Ролан Гарос му приреди „тажна“ фарса на Роџер Федерер?

Објавено пред

Роџер Федерер го „преживеа“ третото коло на Ролан Гарос во неверојатен меч по 7:6(5)/6:7(3)/7:6(4)/7:5 победа над Германецот Доминик Кепфер во меч кој заврши во 45 минути по полноќ пред празни трибини по што призна дека ќе направи одлука дали ќе продолжи на турнирот, а многу тениски експерти се чудеа зошто организаторите му приредија вакво нешто на 20-кратниот гренд слем шампион.

dobivaj vesti na viber

Федерер, кој ја освои титулата во 2009 и најверојатно го игра својот последен Ролан Гарос по долга пауза поради повреди и две операции на коленото, и да потсетиме има 39 години.

„Имаше уште неколку луѓе тука, не знам кои беа, спонзори, новинари, мојот тим. Им благодарам на сите за тоа што ми го овозможија. Го сакам тенисот, сакам да играм, и ќе бев понервозен да имаше публика. Задоволен сум што можам да играм 3 часа и 30 минути против одличен тенисер и тоа покажува дека сум на вистински пат“, изјави Федерер.

Откако го зеде првиот сет, Федерер пропушти брејк во вториот и дозволи Германецот да израмни. Германецот поведе со 3:1, пред Швајцарецот да се врати и да земе уште еден тај-брејк. Ова беше првпат во 424 меча на Федерер тој да игра тај-брејк во првите три сета. Федерер доби ран брејк во четвртиот сет откако Кепфер загуби поен откако плукна на страната на Федерер. Со уште еден брејк во 11. гем, тој стигна до победата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Голеада на „Бенито Виљамарин“ – Селта го победи Бетис со 4:3

Објавено пред

Селта забележа важна победа во борбата за опстанок во Ла Лига. На „Бенито Виљамарин“ во Севилја, Селта во одличен натпревар го победи Бетис со 4:3.

dobivaj vesti na viber

Мечот го обележаа играчите на Селта Ларсен и Веига. Данецот постигна гол и забележа една аситенција, додека Веига беше двоен стрелец.

Ларсен во шестата минута го отвори резулатот. Бетис експресно одоговори и во наредните 17 минути направи пресврт. Хуанми во 10.минута израмни, а Каналес во 23. погоди за 2:1.

До 40.минута играчите на Бетис пропуштија неколку добри шанси, поради што казната ги стигна во 42.минута кога Веига израмни.

Истиот играч во 56.минута и ја врати предноста на Селта. од тој момент играчите од Виго започнаа да доминираат на теренот, а надмоќта ја крунисаа со прекрасниот гол на Аидо во 69.минута.

Неколу минути подцна Родригез од гол линијата спречи нов гол на Селта.

Абнер во 82.минута пропаши неверојатна шанса. Бразилецот од два метри ја испати топката крај голот. Две минути подцна Бетис доби пенал, кој во гол го претвори Фекир.

Длабоко во судиското надополнување на времето, во 95,минута Луис Енрике доби црвен картон. Играчот на Бетис го удри Јаго Аспас. Во финишот во 101 и 103.минута Бетис преку Гонзалес имаше две шанси но резултатот остана 3:4.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сасуоло ја победи Аталанта

Објавено пред

Фудбалерите на Аталанта направија голе кикс во борбата за пласман во Лигата на шампионите. Екипата од Бергамо во дуелот со Сасуоло го доживеа првиот пораз во 2023 година.

dobivaj vesti na viber

Сасусоло ја победи Аталанта со 1:0. Гостите од Бергамо натпреварот го завршија со двајца фудвбалери помалку на теренот. Клучниот момент се случи во 30.минута кога црвен картон доби Меле.

Во 55.минута Лориенте го постигна единствениот гол.

Во самиот финиш, во 96.минута црвен картон доби и Мјуриел.

Аталанта со 38 бода остана на шестото место, додека Сасусоло со 23 сега се наоѓа на 13.место.Прикажи повеќе...

Спорт

Де Коло е најдобриот стрелец во историјата на европските натпреварувања

Објавено пред

Кошаркарот на Асвела, Нандо де Коло, стана играч со најмногу постигнати поени во историјата на европските клупски натпреварувања.

dobivaj vesti na viber

Французинот во четвртата минута од натпреварот од 23. коло на Евролигата против Виртус го престигна легендарниот Грк, Никос Галис.

„Да размислиме малку, почнувајќи од 2007/2008 година, кога излегов на европската сцена со Шоле, па се до моментот во кој сум сега… Секојдневната напорна работа ме донесе на врвот на листата на најдобри стрелци во историјата на европските купови“, напиша Французинот на социјалните мрежи.

Галис постигна 4.904 поени во кариерата, додека 35.годишниот Де Коло стигна до 4.917 со своите 15 поени против тимот од Болоња. Сепак, Гркот стигна до нереалната бројка со само 148 натпревари, додека Де Коло досега одигра 324.

На таа листа на третото место е Дејан Бодирога со 4.458 бодови, а зад него е Хуан Карлос Наваро со 4.321.

Де Коло сезонава во Евролигата има просек од 13,7 поени, 2,5 скока и 3,6 асистенции.

Французинот помина две сезони во НБА, а во Европа настапуваше за Валенсија, ЦСКА и Фенербахче.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Протерани тројцата Бугари, меѓу кои пратеник: Добија времена забрана за влез во Македонија и казна

Тројцата Бугари кои со погрдни зборови навредуваа полицајци на границата „Деве Баир“, по што беа уапсени, се протерани од Македонија....

Свет3 часа

(Видео) САД го собори кинескиот шпионски балон

Американската војска го собори кинескиот шпионски балон кој леташе над Атлантскиот Океан, пренесува „Фокс њуз“. Овој балон леташе над територијата...

Регион4 часа

Бугарско МНР: РСМ со денешните постапки им задава сериозен удар на билатералните односи

Неприфатливо е однесувањето на властите во Република Македонија кон бугарските граѓани на денешниот 4 февруари, тие сериозно го нарушија процесот...

Македонија7 часа

(Видео) Ѓорѓиев: Делчев го чкртнал Уставот на организацијата каде пишувале Бугари, тој е Македонец

На денешната трибина насловена „Гоце е Македонија“ во рамките на одбележувањето на 120 години од Илинденското востание и 130 години...

Регион8 часа

Џамбаски: Омразата продолжува да расте на секој можен начин

Европратеникот Ангел Џамбаски ги обвини македонските гранични власти дека со часови не ги пуштале бугарски државјани и намерно биле спречени...

Регион10 часа

(Видео) Бугарски портали: Македонските полицајци го тепаа бугарскиот пратеник Георгиев

На граничниот премин меѓу Бугарија и Северна Македонија – Гуешево-Деве баир македонските полицајци му се заканувале и го тепале пратеникот...

Македонија10 часа

(Видео) Бугарите положија цвеќе кај Делчев: Ќе ви подариме агрегатори за да не ви паѓа граничниот систем, очекува сите да бидат пуштени во Македонија

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев положи венец со цвеќе на гробот на...

Регион10 часа

Борисов: Гоце Делчев е симбол на заедничката историја и ги поврзува народите на РСМ и Бугарија

Гоце Делчев е симбол на заедничката историја и ги поврзува народите на Бугарија и РС Македонија. Ова го напиша Бојко...

Македонија10 часа

Приведени тројца Бугари по пцостите кон македонската полиција

Околу 12.45 часот на Граничниот премин Деве Баир дошло до нарушување на јавниот ред и мир од страна на Г.З...

Македонија13 часа

(Видео) Бугари со пцости до македонските полицајци – тензично на границата Деве Баир

Дел од граѓаните од Бугарија кои се уште се заглавени на граничниот премин Деве Баир со пцости кон македонските полицајци...

Македонија13 часа

(Видео) Мицкоски до бугарските новинари: Вашите политичари стануваат естрадни циркузанти и нѐ вратија во среден век

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски посочи дека не гледа проблем Бугари да дојдат и да го слават Гоце Делчев, но...

Македонија15 часа

(Видео) Засилени полициски контроли на возила со бугарски таблици на патарината кај Куманово

Полицијата врши контрола на секое возило со бугарски таблици на патарината кај Куманово во очекување на поголема група од 150...

Македонија15 часа

(ВИДЕО) Владата им кажува на новинарите како да работат, караници пред платото на Свети Спас

Владата одредува каде снимателите ќе снимаат за време на чествувањето на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. На новинарите, пак,...

Македонија16 часа

(Видео) Надлетува хеликоптер, стотици полицајци, барикади и проверки пред Свети Спас за чествувањето на Гоце Делчев

Стотици полицајци, неколку точки за преглед и проверка, претреси на чанти. Вака изгледа влезот во црквата Свети Спас утрово. Пристапот...

Македонија1 ден

Власт и опозиција, Бугари и Македонци – дел ќе стигнат до гробот на Делчев, други ќе останат на улица

Под строги протоколи и со акредитации ќе тече прославата за 151 година од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Македонски,...

Македонија1 ден

Лидерот на Левица во Кукуш: Нема родендени со премолчени места на раѓање

„Во пресрет на 4-ти февруари, денот на раѓањето на Таткото на македонската нација – Гоце Делчев, официјална делегација на Левица,...

Македонија1 ден

Ноќна стража кај гробот на Гоце Делчев, граѓани со знамиња, столици и транспаренти ќе останат до сабајле

Со македонски знамиња, знамето со сонцето од Вергина и транспаренти, група граѓани се собра на улицата „Самоилова“ која води кон...

Македонија1 ден

Пациент со цистична фиброза: Состојбата на пациентите им се влошува, до кога ќе го мерат во цена мојот живот?

Пациентите со цистична фиброза кои ја чекаат државата да им го набави скапиот лек, утре излегуваат на протест, во 12...

Македонија1 ден

МВР направи план кого ќе пушти на граница: на секој што пријавил делегација, ќе му биде дозволено да оддаде почит

Министерството за внатрешни работи при одлучувањето кому ќе му биде дозволен влез во државата за да оддаде почит на гробот...

Македонија1 ден

(Видео) Сведок на Рашковски: Од Кабинетот на Зеќири даваа насоки како да се одговори на барања за документи

Зорица Стојановиќ, вработена во Владата, сведочеше во случајот „Софтвери“, каде што обвинет е Драги Рашковски. Таа работела како помошник-раководител на...